International 2015/16 Cycle Events with a hint of dirt – 2014/15 action here

I will try and update when links are found etc. Those shown are UCI rated races unless otherwise stated.

black

February 24 2016

black

Masters Waregem Cyclocross 2016
The evening of madness, bunny hopping and racing held mid week on February 24 and the close of the 2015/16 cyclo-cross season.

Video: http://sporza.be/permalink/1.2582070
Video: https://www.youtube.com/watch?v=LgwZdoXiPxo

Elite Men
1 Sven Nys 0:29:57
2 Wout Van Aert 0:00:00
3 Lars Van Der Haar 0:00:04
4 Kevin Pauwels 0:00:05
5 Sven Vanthourenhout 0:00:10
6 Radomir Simunek 0:00:16
7 Gianni Vermeersch 0:00:16
8 Rob Peeters 0:00:25
9 Klaas Vantornout 0:00:25
10 Toon Aerts 0:00:26

Elite Women
1 Sanne Cant 0:20:31
2 Ellen Van Loy 0:00:01
3 Jolien Verschueren 0:00:02
4 Sophie De Boer 0:00:03
5 Joyce Vanderbeken 0:00:09
6 Laura Verdonschot 0:00:09
7 Maud Kaptheijns 0:00:16
8 Loes Sels 0:00:19
9 Karen Verhestraeten 0:00:20
10 Katrien Thijs 0:00:48

TT Men
1 Radomir Simunek 0:03:51,01
2 Sven Nys 0:00:03,18
3 Tim Merlier 0:00:03,24
4 Jan Denuwelaere 0:00:04,18
5 Michael Vanthourenhout 0:00:04,58
6 Tom Meeusen 0:00:05,03
7 Sven Vanthourenhout 0:00:05,65
8 Quinten Hermans 0:00:07,66
9 Toon Aerts 0:00:07,74
10 Wout Van Aert 0:00:09,53

TT Women
1 Ellen Van Loy 0:04:22,80
2 Jolien Verschueren 0:00:13,93
3 Sanne Cant 0:00:15,32
4 Maud Kaptheijns 0:00:15,42
5 Joyce Vanderbeken 0:00:21,56
6 Laura Verdonschot 0:00:24,23
7 Loes Sels 0:00:24,41
8 Sophie De Boer 0:00:30,51
9 Karen Verhestraeten 0:00:33,25
10 Katrien Thijs 0:00:36,47

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1516/waregem/nl/

black

February 20/21 2016

black

Internationale Sluitingsprijs Oostmalle 2016
Belgian cyclo-cross held on February 21 and featured the last proper cross of Sven Nys career and of the 2015/16 season.

Elite Men

Video: https://www.playsports.be/videozone/samenvatting-cyclocross-sluitingsprijs-oostmalle?2w6Gjf_VID

1 PAUWELS Kevin (BEL) 0:59:51
2 VAN AERT Wout (BEL) 0:00:08
3 MEEUSEN Tom (BEL) 0:00:09
4 VAN DER POEL Mathieu (NED) 0:00:14
5 VAN DER HAAR Lars (NED) 0:00:15
6 AERNOUTS Jim (BEL) 0:00:36
7 MERLIER Tim (BEL) 0:00:56
8 AERTS Toon (BEL) 0:00:57
9 VANTHOURENHOUT Dieter (BEL) 0:00:58
10 BAESTAENS Vincent (BEL) 0:01:09
Plus
25 NYS Sven (BEL) 0:03:20

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=o3AXcSXkPCU

1 CANT Sanne (BEL) 0:40:43
2 SELS Loes (BEL) 0:00:13
3 KAPTHEIJNS Maud (NED) 0:00:50
4 DE BOER Sophie (NED) 0:01:11
5 VAN LOY Ellen (BEL) 0:01:28
6 VANDERBEKEN Joyce (BEL) 0:01:35
7 VAN PAASSEN Sanne (NED) 0:01:52
8 ANDERSON Elle (USA) 0:01:53
9 VERDONSCHOT Laura (BEL) 0:02:39
10 VERHESTRAETEN Karen (BEL) 0:02:48

Website: http://www.cyclocross-oostmalle.be/

orange

Boels Classic Internationale
Dutch cross held at Heerlen on February 20.

Elite Men
1 Tom Meeusen in 1u03’47”
2 Michael Vanthourenhout op 34″
3 Diether Sweeck – 56″

black

February 13/14 2016

black

Gp Stad Eeklo 2016
Belgian cross held at Eeklo on February 14.

Video: https://vimeo.com/155369475 (Local TV news show)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=zTk9QQbRbJ0 (best to turn sound off!)

1 VAN AERT Wout (BEL) 0:59:37
2 AERTS Toon (BEL) 0:00:04
3 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) 0:00:17
4 SIMUNEK Radomir (CZE) 0:00:21
5 VANTORNOUT Klaas (BEL) 0:00:23
6 MERLIER Tim (BEL) 0:00:37
7 NYS Sven (BEL) 0:00:42
8 VANTHOURENHOUT Dieter (BEL) 0:00:57
9 AERNOUTS Jim (BEL) 0:01:14
10 HERMANS Quinten (BEL) 0:01:22

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6KEJED2IJog (best to turn sound off!)

1 CANT Sanne (BEL) 0:43:33
2 VERSCHUEREN Jolien (BEL) 0:00:20
3 SELS Loes (BEL) 0:00:31
4 ANDERSON Elle (USA) 0:00:45
5 VANDERBEKEN Joyce (BEL) 0:01:34
6 VAN LOY Ellen (BEL) 0:02:50
7 VAN ANROOIJ Lindy (NED) 0:03:12
8 FRANCK Alicia (BEL) 0:03:57
9 VERHOEVEN Suzanne (NED) 0:04:17
10 BOWMAN Brittlee (USA) 0:04:48

Website: http://www.eeklo.be/nieuwsitems/2016….

orange

Hansgrohe Superprestige 8
The 8th and final round of the Hansgrohe Superprestige series was the Noordzeecross held at Middelkerke, Belgium on February 13,

Elite Men

Video: http://www.focus-wtv.be/video/van-der-poel-wint-noordzeecross#

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) 1:05:01
2 MEEUSEN Tom (BEL) 0:00:22
3 VAN AERT Wout (BEL) 0:00:43
4 NYS Sven (BEL) 0:00:49
5 AERTS Toon (BEL) 0:01:00
6 VAN DER HAAR Lars (NED) 0:01:20
7 VANTORNOUT Klaas (BEL) 0:01:39
8 VAN KESSEL Corne (NED) 0:02:03
9 AERNOUTS Jim (BEL) 0:02:05
10 SWEECK Diether (BEL) 0:02:08

Elite Women
1 CANT Sanne (BEL) 0:42:52
2 DE BOER Sophie (NED) 0:00:21
3 HARRIS Nikki (GBR) 0:00:27
4 VERSCHUEREN Jolien (BEL) 0:00:41
5 SELS Loes YOUNG (BEL) 0:01:29
6 VAN LOY Ellen YOUNG (BEL) 0:01:44
7 KAPTHEIJNS Maud (NED) 0:01:54
8 ANDERSON Elle (USA) 0:02:00
9 VANDERBEKEN Joyce (BEL) 0:02:41
10 VAN PAASSEN Sanne (NED) 0:03:09

Website: http://www.noordzeecross.com/

black

February 6/7 2016

black

Hansgrohe Superprestige 7
The 7th round of the Hansgrohe Superprestige held at Hoogstraten, Belgium on February 7.

prestigehoogstraten 2016

Sanne Cant by by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=PDHkgCHnQfg
Video: https://www.youtube.com/watch?v=MUx64lxvz5c

1 VAN DER POEL Mathieu 1:00:26
2 VAN AERT Wout 0:00:17
3 MEEUSEN Tom 0:00:54
4 NYS Sven 0:01:22
5 SWEECK Laurens 0:01:40
6 AERTS Toon 0:01:57
7 VAN DER HAAR Lars 0:02:16
8 VAN DER POEL David 0:02:34
9 VANTORNOUT Klaas 0:02:49
10 AERNOUTS Jim 0:02:52

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0faVlECV-Gg

1 CANT Sanne 0:41:13
2 DE BOER Sophie 0:00:15
3 HARRIS Nikki 0:00:27
4 VERSCHUEREN Jolien 0:00:56
5 VAN PAASSEN Sanne 0:01:26
6 HAVLIKOVA Pavla 0:01:35
7 WYMAN Helen 0:01:45
8 SELS Loes 0:01:54
9 VERDONSCHOT Laura 0:02:20
10 KAPTHEIJNS Maud 0:02:40

Website: http://www.cyclocrosshoogstraten.be/

orange

bpost bank trofee 8
The 8th and final round of the bpost bank trofee was the Waaslandcross held at Sint-Niklaas, Belgium on February 6.

bpoststniklaas2016

On the beach by by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=j7OvC-amVBc

1 Laurens Sweeck 58:54
2 Wout Van Aert +0:20
3 Sven Nys +0:23
4 Tom Meeusen +0:43
5 Toon Aerts +1:11
6 Rob Peeters +1:17
7 Tim Merlier +1:18
8 Lars Van Der Haar +1:26
9 Diether Sweeck +1:41
10 Kevin Pauwels +2:00

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=rgtXa4U0kl0

1 Thalita De Jong 0:42:51
2 Nikki Harris 0:00:36
3 Sanne Cant 0:00:50
4 Jolien Verschueren 0:01:05
5 Helen Wyman 0:01:15
6 Loes Sels 0:01:56
7 Maud Kaptheijns 0:02:17
8 Pavla Havlikova 0:02:56
9 Bianca Van Den Hoek 0:03:06
10 Laura Verdonschot 0:03:37

Website: http://www.cvhw.be/

black

February 3 2016

black

Parkcross Maldegem
The traditional mid-week post World Championship cross held on February 3 in Belgium. The first chance for new title holders to wear their rainbow jersey’s.

Elite Men

Video: http://sporza.be/permalink/1.2563757
Video: https://www.youtube.com/watch?v=K9B0Vo7WhSQ

1 Michael Vanthourenhout
2 Kevin Pauwels
3 Radomir Simunek
Plus
6 Wout Van Aert

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FKoBWI9iV9Q

1 Sanne Cant
2 Sophie de Boer
3 Loes Sels

Website: https://www.maldegem.be/parkcross

black

January 30/31 2016

black

World Cyclo-Cross Championships 2016
The World Cyclo-Cross Championships held at Zolder, Belgium on January 30/31.

worldchamps2016

World Champion Evie Richards by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=IPY41hSd2pQ

1 VAN AERT Wout BEL 1:05:52 (23,85 km/h)
2 VAN DER HAAR Lars NED + 0:05
3 PAUWELS Kevin BEL + 0:35
4 NYS Sven BEL + 0:39
5 VAN DER POEL Mathieu NED + 0:47
6 VAN DER POEL David NED + 1:03
7 SWEECK Laurens BEL + 1:11
8 MEEUSEN Tom BEL + 1:23
9 SIMUNEK Radomir CZE + 1:37
10 MEISEN Marcel GER + 1:43
Plus
28 FIELD Ian GBR + 4:04
37 KILLEEN Liam GBR + 7:04
49 FLETCHER David GBR -2 Runden
DNF CLARKSON Jack GBR

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=LQxxpOaTTxs

1 DE JONG Thalita NED 0:41:03 (23,97 km/h)
2 MANI Caroline FRA + 0:14
3 CANT Sanne BEL + 0:24
4 DE BOER Sophie NED + 0:24
5 HARRIS Nikki GBR + 0:32
6 STULTIENS Sabrina NED + 0:36
7 LECHNER Eva ITA + 0:46
8 ANTONNEAU Kaitlin USA + 1:12
9 MAJERUS Christine LUX + 1:25
10 VAN PAASSEN Sanne NED + 1:44
Plus
11 WYMAN Helen GBR + 1:51

Under 23 Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZEEP7EGFk_U

1 RICHARDS Evie GBR 0:41:34 (18,97 km/h)
2 NOSKOVA Nikola CZE + 0:35
3 KAPTHEIJNS Maud NED + 0:47
4 FREI Sina SUI + 0:53
5 HEIGL Nadja AUT + 1:30
6 NOBLE Ellen USA + 1:42
7 ARZUFFI Alice Maria ITA + 1:47
8 LABOUS Juliette FRA + 1:50
9 BARNES Alice GBR + 2:01
10 LAMBRACHT Jessica GER + 2:22
Plus
15 JAMES Ffion GBR + 3:18
25 CRUMPTON Bethany GBR + 4:49

Under 23 Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=87Ug6wHsf-A

1 ISERBYT Eli BEL 0:51:18 (22,99 km/h)
2 TOUPALIK Adam CZE + 0:01
3 HERMANS Quinten BEL + 0:05
4 AERTS Thijs BEL + 0:11
5 RUSSO Clement FRA + 0:12
6 ORTS Felipe ESP + 0:15
7 BERTOLINI Gioele ITA + 0:15
8 BUDDING Martijn NED + 0:24
9 WOUTERS Sieben NED + 0:29
10 SOETE Daan BEL + 1:07
Plus
38 BARNES Nicholas GBR + 4:55

Junior Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=9vW3AymMiO4

1 DEKKER Jens NED 0:43:05 (22,84 km/h)
2 CRISPIN Mickael FRA + 0:35
3 BONNET Thomas FRA + 1:00
4 KUHN Kevin SUI + 1:17
5 PIDCOCK Thomas GBR + 1:22
6 DORIGONI Jakob ITA + 1:27
7 JASPERS Jappe BEL + 1:32
8 FEIJOO ALBERTE Ivan ESP + 1:34
9 LEGRAND Matthieu FRA + 1:38
10 MARKL Niklas GER + 1:39
Plus
21 TULETT Daniel GBR + 2:24
27 TURNER Ben GBR + 2:41
42 GASCOYNE William GBR + 3:59
DNF DONOVAN Mark GBR

Website: http://www.wk2016.be/

black

January 23/24 2016

black

UCI World Cup 7
The Adri Van Der Poel Grand Prix was the seventh and final round of the UCI World Cup held at Hoogerheide, Netherlands on January 24.

hoogerheide2016

Thalita De Jong and Nikki Harris battle it out for 2nd by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TUOS8v6QlCM

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) BKCP – CORENDON 1:07:31
2 VAN AERT Wout (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 0:00:48
3 PAUWELS Kevin (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:00:59
4 SWEECK Laurens (BEL) ERA – MURPROTEC 0:01:30
5 MEEUSEN Tom (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:01:49
6 AERTS Toon (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:02:00
7 VAN DER HAAR Lars (NED) TEAM GIANT – ALPECIN 0:02:16
8 VERMEERSCH Gianni (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:02:41
9 MEISEN Marcel (GER) 0:02:55
10 MERLIER Tim (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 0:03:02
Plus
13 NYS Sven (BEL) 0:03:20
27 FIELD Ian (GBR) 0:05:32

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=X8-ETigh5Wc

1 DE BOER Sophie (NED) 0:40:30
2 DE JONG Thalita (NED) RABOLIV WOMENCYCLINGTEAM 0:00:35
3 HARRIS Nikki (GBR) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 0:00:38
4 MANI Caroline (FRA) 0:01:01
5 CANT Sanne (BEL) 0:01:06
6 VERSCHUEREN Jolien (BEL) 0:01:09
7 WYMAN Helen (GBR) 0:01:11
8 LECHNER Eva (ITA) 0:01:33
9 MAJERUS Christine (LUX) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 0:01:49
10 STULTIENS Sabrina (NED) TEAM LIV-PLANTUR 0:02:01
Plus
12 COMPTON Katherine (USA) 0:02:29
28 CRUMPTON Bethany (GBR) 0:04:16
32 PAYTON Hannah (GBR) DROPS CYCLING TEAM 0:04:36

Under 23
1 HERMANS Quinten (BEL) BELGIUM 0:51:36
2 ISERBYT Eli (BEL) BELGIUM 0:01:03
3 RUSSO Clement (FRA) FRANCE 0:01:15
Plus
36 BARNES Nicholas (GBR) GREAT BRITAIN 0:06:31

Juniors
1 DEKKER Jens (NED) NETHERLANDS 0:44:16
2 PIDCOCK Thomas (GBR) GREAT BRITAIN 0:00:27
3 WOLSINK Thijs (NED) NETHERLANDS 0:00:32
Plus
19 GASCOYNE William (GBR) GREAT BRITAIN 0:02:01
26 TULETT Daniel (GBR) GREAT BRITAIN 0:02:29
29 TURNER Ben (GBR) GREAT BRITAIN 0:02:42

Website: http://gpadrievanderpoel.nl/

orange

Rucphen International Cyclocross
Dutch race held at Rucphen on January 23.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3OATjLFSl58
Magic Roundabout: https://www.youtube.com/watch?v=-yDssvGxcrA

1 Tom Meeusen
2 Jim Aernouts
3 Radomir Simunek

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZiOmwsdltUU

1 Helen Wyman
2 Nikki Harris
3 Sanne van Paassen

Website: http://cyclocrossrucphen.nl/

black

January 16/17 2016

black

UCI World Cup Cyclo-Cross 6
The sixth round of the UCI Cyclo-Cross World Cup held at Lignières-en-Berry, France on January 17.

francewc201516

French action by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_gcPs-h81No

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) BKCP – CORENDON 1:00:50
2 VAN AERT Wout (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 0:00:13
3 VAN DER HAAR Lars (NED) TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:17
4 PAUWELS Kevin (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:00:45
5 MEEUSEN Tom (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:00:56
6 SWEECK Laurens (BEL) ERA – MURPROTEC 0:01:01
7 NYS Sven (BEL) 0:01:03
8 VERMEERSCH Gianni (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:01:10
9 VENTURINI Clément (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:10
10 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:01:26
Plus
39 FIELD Ian (GBR) 0:05:14
DNS SPRAGG James (GBR)

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uH7dir9It-M

1 CANT Sanne (BEL) 0:44:03
2 VAN LOY Ellen (BEL) 0:00:21
3 LECHNER Eva (ITA) 0:00:24
4 MANI Caroline (FRA) 0:00:43
5 ANTONNEAU Kaitlin (USA) TWENTY16 – RIDEBIKER 0:00:49
6 DE BOER Sophie (NED) 0:00:55
7 WYMAN Helen (GBR) 0:01:07
8 HAVLIKOVA Pavla (CZE) 0:01:15
9 VANDERBEKEN Joyce (BEL) 0:01:20
10 HARRIS Nikki (GBR) BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 0:01:23
Plus
26 PAYTON Hannah (GBR) DROPS CYCLING TEAM 0:03:58

Website: http://cyclocrosslignieres.wix.com/worldcuplignieres

orange

Kasteelcross Zonnebeke
Belgian cross held outside the normal series on January 16.

Elite Men

Video: http://sporza.be/permalink/1.2548081
Video: https://www.youtube.com/watch?v=aeM5o65FrTc
Video: https://www.youtube.com/watch?v=CjFNdY9glpo

1 Mathieu van der Poel (Ned)
2 Rob Peeters (Bel)
3 Diether Sweeck (Bel)

Elite Women
1 Jolien Verschueren (Bel)
2 Loes Sels (Bel)
3 Maud Kaptheijns (Ned)

Website: http://www.kasteelcross.be/

black

January 11 2016

black

Otegem Cross 2016
The first opportunity for many to show of their newly won national championship jersey’s at this midweek cross held in Belgium on January 11.

Elite Men

Video: http://sporza.be/permalink/1.2544021

1 Mathieu VAN DER POEL BKCP-Corendon 1u03’53”
2 Michael VANTHOURENHOUT Marlux-Napoleon Games + 31″
3 Kevin PAUWELS Marlux-Napoleon Games + 39″
4 Sven NYS Crelan – AA-Drink + 1’02”
5 Klaas VANTORNOUT Marlux-Napoleon Games + 1’21”
6 Tim MERLIER Crelan-Golden Palace + 1’30”
7 David VAN DER POEL BKCP-Corendon + 1’35”
8 Rob PEETERS Crelan-Golden Palace + 1’36”
9 Dieter VANTHOURENHOUT Marlux-Napoleon Games + 1’57”
10 Jim AERNOUTS Marlux-Napoleon Games + 2’08

Elite Women
1 Jolien VERSCHUEREN Young Telenet Fidea 43’52”
2 Christine MAJERUS Boels Dolmans CT + 39″
3 Ellen VAN LOY Young Telenet Fidea + 1’10”
4 Helen WYMAN Selectie – Kona + 1’46”
5 Loes SELS Young Telenet Fidea + 2’11”
6 Maud KAPTHEIJNS AA Drink/Leontien.nl + 3’06”
7 Joyce VANDERBEKEN WT Decock-Vandekerckhove + 3’30”
8 Bianca VAN DEN HOEK Parkhotel Valkenburg CT + 3’47”
9 Karen VERHESTRAETEN Kempens Cyclingteam vzw + 4’04”
10 Cindy BAUWENS Morgan Blue C.T. + 4’33”

Website: http://www.cyclocrossotegem.be/nl/1/home.aspx

black

January 9/10 2016

black

National Cyclo-Cross Championships
Many countries held their National title races over January 9/10.

There are video links below, but if you can’t find one maybe a trip to CycleFans will help.

orange

Belgium

Elite Men

Video: http://sporza.be/permalink/1.2542913
Video: http://sporza.be/cm/sporza/….

1 Wout Van Aert (Bel) 1:02:18
2 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:24
3 Sven Nys (Bel) 0:00:33

Elite Women

Video: http://sporza.be/permalink/1.2542725

1 Sanne Cant (Bel) 0:43:26
2 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:27
3 Loes Sels (Bel) 0:01:10

orange

USA

Full replays: http://ultrasport.tv/cxnats/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=seH0K4I28jM&list=PLFtjwqMy8t-zxK0jLNZV6M40R7FR3NTN7
Video: https://www.youtube.com/watch?v=tBg4zHA1XQA
Video: https://www.youtube.com/watch?v=UcgRT7N-opQ

Elite Men

1 Jeremy Powers (USA) 0:56:45
2 Stephen Hyde (USA) 0:00:10
3 Logan Owen (USA) 0:00:41

Elite Women
1 Katherine Compton (USA) 0:46:56
2 Georgia Gould (USA) 0:00:22
3 Kaitlin Antonneau (USA) 0:00:34

orange

Czech Republic

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=J25AJKabNuw

1 ŠIMUNEK Radomír (Cze) 01:01:31
2 BOROŠ Michael (Cze) 00:00:10
3 TOUPALÍK Adam (Cze) 00:00:20

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=RCGqdiTg5gY

1 MIKULÁŠKOVÁ Martina (Cze) 00:46:32
2 HAVLÍKOVÁ Pavla (Cze) 00:00:10
3 NOSKOVÁ Nikola (Cze) 00:00:16

orange

Germany

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=CMwXsc2v2Rs

1 WALSLEBEN, Philipp (GER) BKCP-Corendon 1:04:47
2 WEBER, Sascha (GER) MTB Freiburg 0:00:54
3 MEISEN, Marcel (GER) Focus CX Elite Team 0:01:14

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=LzAtX3ivUFw

1 BRANDAU, Elisabeth (GER) RSC Schönaich 0:44:19
2 LAMBRACHT, Jessica (GER) Stevens Racing Frauen Team 0:00:25
3 HECKMANN, Lisa (GER) Stevens Racing Frauen Team 0:01:56

orange

Italian

Elite Men
1 Gioele Bertolini (Ita) 1:00:51
2 Enrico Franzoi (Ita) 0:01:05
3 Cristian Cominelli (Ita) 0:01:07

Elite Women
1 Eva Lechner (Ita) 0:38:50
2 Anna Oberparleiter (Ita) 0:02:29
3 Alessia Bulleri (Ita) 0:03:14

orange

Spanish

Elite Men
1 Javier Ruiz de Larrinaga (Esp) 1:01:18
2 Kevin Suárez (Esp) 0:00:07
3 Ismael Esteban (Esp) 0:00:34

Elite Women
1 AIDA NUÑO PALACIO (Esp) 0:38:49
2 LUCIA GONZALEZ BLANCO (Esp) 0:00:33
3 ALICIA GONZALEZ BLANCO (Esp) 0:01:32

orange

Luxembourg

Elite Men

Video: http://www.rtl.lu/sport/752892.html

1 Christian Helmig (Lux) 1:02:06
2 Gusty Bausch (Lux) 0:00:25
3 Massimo Morabito (Lux) 0:01:31

Elite Women
1 Christine Majerus (Lux) 0:46:26
2 Edie Antonia Rees (Lux) 0:04:56
3 Suzie Godart (Lux) 0:06:37

orange

Poland

Elite Men
1 KONWA Marek (Pol) 1:00:48
2 BOGUSŁAWSKI Marceli (Pol) 0:00:43
3 GIL Mariusz (Pol) 0:00:50

Elite Women
1 WASIUK Olga (Pol) 0:44:24
2 HAŁAJCZAK Magdalena (Pol) 0:00:05
3 TUROBOŚ Marta (Pol) 0:00:10

orange

Danish

Video: https://vimeo.com/151501464

Elite Men
1 Simon Andreassen (Den) 1:04:51
2 Kenneth Hansen (Den) 0:00:23
3 Klaus Nielsen (Den) 0:01:35

Elite Women
1 Caroline Bohé (Den) 0:39:13
2 Malene Degn (Den) 0:00:00
3 Margriet Helena Kloppenburg (Den) 0:01:13

orange

Ireland

Video: https://www.youtube.com/watch?v=l6-ax3lfesM (preview)

Elite Men
1 AIKEN, Roger (Irl) 0:59:23
2 MONTGOMERY, David (Irl) 0:01:03
3 KINNING, Glenn (Irl) 0:01:40

Elite Women
1 MCCLUSKEY, Beth (Irl) 0:41:48
2 O’GRADY, Maeve (Irl) 0:01:21
3 LARKIN, Maria (Irl) 0:02:00

orange

Hungary

Elite Men
1 Zsolt Búr (Hun) 1:00:16
2 Szilárd Buruczki (Hun) 0:00:56
3 János Pelikán (Hun) 0:02:49

Elite Women
1 Barbara Benkó (Hun) 0:46:16
2 Dorottya Kanti (Hun)
3 Viktória Szekeres (Hun)

orange

Britain

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch.….

1 Liam Killeen (GBr) 1:05:06
2 Ian Field (GBr) 0:00:44
3 Jack Clarkson (GBr) 0:01:36

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=2REueEthoN4
Video: https://www.youtube.com/watch?v=DeNUoN9yEpw
Video: https://www.youtube.com/watch?v=r59mVa2aJAE

1 Nikki Harris (GBr) 0:49:49
2 Helen Wyman (GBr) 0:00:55
3 Delia Beddis (GBr) 0:05:17

orange

Austria

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VSWcunZiw8c

1 Gehbauer Alexander (AUT) Radclub ARBÖ ASKÖ Klagenfurth 0:58:30
2 Mair Thomas (AUT) RC ARBÖ Felbermayr Wels ?:??:??
3 Gollinger Karl-Heinz (AUT) ASVÖ S´Radleck cycling ?:??:??

Elite Women
1 Heigl Nadja (AUT) SU bikestore.cc-Team/Focus CX Team ?:??:??
2 Pock Barbara (AUT) ASVÖ S´Radleck cycling ?:??:??
3 Atzmüller Silvia (AUT) ARBÖ ASKÖ NF Auto Eder Walding ?:??:??

orange

Switzerland

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=-3pxRAnnteY&feature=share

1 Lars Forster (SUI) BMC Racing Team 0:57:53
2 Julien Taramarcaz (SUI) Montreux-Rennaz Cyclisme / ERA 0:00:10
3 Nicola Rohrbach (SUI) goldwurst-power/ FELT 0:00:42

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=BP9oWQtolhU

1 Sina Frei (SUI) jb BRUNEX Felt Team / VC Meile 0:42:18
2 Nicole Koller (SUI) TowerSports – VC Eschenbach 0:00:00
3 Lise-Marie Henzelin (SUI) CC Littoral / Cycles Prof 0:01:10

orange

France

Elite Men

Video: http://www.dailymotion.com/video….. (full replay)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=OJKN26A7FMU

1 Francis Mourey (Fra) 0:56:57
2 Clément Venturini (Fra) 0:00:05
3 John Gadret (Fra) 0:01:02

Elite Women

Video: http://www.dailymotion.com/video/x3lnvw0………..

1 Caroline Mani (Fra) 0:35:14
2 Laure Bouteloup (Fra) 0:02:05
3 Marlène Morel Petitgirard (Fra) 0:02:36

orange

Netherlands

Elite Men

Video: http://nos.nl/video/2079707-mathieu-van-der-poel-prolongeert-nk-titel.html

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:04:36
2 Lars Van Der Haar (Ned) 0:00:07
3 David Van Der Poel (Ned) 0:01:46

Elite Women

Video: http://nos.nl/video/2079706-thalita-de-jong-snelt-naar-eerste-nationale-titel-veldrijden.html

1 Thalita De Jong (Ned) 0:37:31
2 Sabrina Stultiens (Ned) 0:00:00
3 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:49

orange

Portugal

Elite Men
1 Vitor Santos (Por) 0:53:26
2 Mario Luis Miranda Costa (Por) 0:01:16
3 Ricardo Paulo Reis Marinheiro (Por) 0:02:29

Elite Women
1 Isabel Caetano (Por) 0:45:21
2 Joana Filipa Oliveira Monteiro (Por) 0:02:00
3 Ana Rita Barroso Miranda Vale (Por) 0:04:10

black

January 6 2016

black

Giro d’Italia Cross 5
The fifth round of an Italian series hed at Prova Roma on January 6. This venue is based on the horse racing centre featured a few years back for a World Cup and maybe remembered for gun toting course marshals.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZbyFnY83IWA – Action from many races with elite men at the end and if you look through it there is also the women’s race to be found which sees a rare defeat for Eva Lechner..

Elite Men
1 Gioele Bertolini
2 Nadir Colledani
3 Stefano Sala
4 Cristian Cominelli
5 Nicolas Samparisi

Elite Women
1 Alice Maria Arzuffi
2 Eva Lechner
3 Chiara Teocchi
4 Alessia Bulleri
5 Sara Casasola

Website: http://www.ciclocrossroma.it/wordpress/?page_id=2337

orange

Challenge Cyclo-cross
Mid-week cross held at Albstadt, Germany on January 6.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=cLx-gQ6olZc
Video: https://www.youtube.com/watch?v=1ZxoXmbej38

Elite Men
1 Sascha Weber (GER) 0:56:46
2 Florian Vogel (SUI) +0:31,6
3 Moritz Milatz (GER) +1:04,0
4 Michael Wildhaber (SUI) +1:14,0
5 Maximilian Holz (GER) +1:52,8

Elite Women
1 Stefanie Paul (GER) 0:40:54
2 Lisa Heckmann (GER) +0:09,0
3 Annika Wohlfahrt (GER) +3:00,8
4 Agnes Naumann (GER) +3:28,9
5 Veronika Weiß (GER)

Website: http://www.cross-race-albstadt.de/de/

orange

and local cross races from Austria (mind the water), France, Belgium and Japan.

https://www.youtube.com/watch?v=5BRylmiEttk

https://www.youtube.com/watch?v=TX0SS_0xCjU

https://www.youtube.com/watch?v=gk4T-9pRUzY

https://www.youtube.com/watch?v=gda7t8_aFNk

black

January 3 2016

black

Soudal Classics 4
The fourth and final round of the Soudal Classics series held at Leuven, Belgium on January 3.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bEYQv7Svssw

1 Toon Aerts
2 Tom Meeusen
3 Vincent Baestaens
4 Julien Taramarcaz
5 Eli Iserbyt
6 Sven Nys
7 Radomir Simunek
8 Klaas Vantornout
9 Jim Aernouts
10 Jan Denuwelaere

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=thwNjjpBCC0

1 DE BOER Sophie 44:32
2 CANT Sanne 00:01
3 VAN LOY Ellen 00:18
4 VAN DEN DRIESSCHE Femke 00:33
5 VERSCHUEREN Jolien 00:38
6 SELS Loes 00:40
7 STULTIENS Sabrina 00:57
8 MAJERUS Christine 01:11
9 DYCK Mical 02:12
10 VANDERBEKEN Joyce 02:35

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1516/leuven/nl/

black

January 2 2016

black

EKZ CrossTour 5
The final round of the Swiss EKZ Tour series held at Meilen on January 2.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Z9i8-aGoBLo (in English)

1 MOUREY Francis (FRA) Chazot Fortuneo Vital-Concept 8 1:00:12,6 –
2 WEBER Sascha (GER) St. Wendel Champions System 8 1:00:46,7 +0:34,1
3 FORSTER Lars Jona BMC MTB Racing Team 8 1:01:16,4 +1:03,8
4 NIPL Vojtech (CZE) Teplice PUSKINAK.cz 8 1:01:18,5 +1:05,9
5 CHAINEL Steve (FRA) Cross team by G4 8 1:01:22,6 +1:10,0
Plus
33 SPRAGG James (GBR) inthemud.cx 8 1:07:03,8 +6:51,2

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=KVMoR2ZrTXw (in English)

1 LECHNER Eva (ITA) Eppan LUNA Chix Pro Team 5 43:26,1 –
2 HAVLIKOVA Pavla (CZE) Liberec MRM-Avalon Pro Cycling 5 44:44,4 +1:18,3
3 HEIGL Nadja (AUT) Wien Focus CX Team / SU Bikestore.cc – Team 5 45:11,7 +1:45,6
4 KOLLER Nicole Schmerikon TowerSports-VC Eschenbach 5 45:26,8 +2:00,7
5 BRANDAU Elisabeth (GER) Schönaich Raclon-EBE-Racing 5 45:32,4 +2:06,3

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Meilen/

orange

Internationale Centrumcross van Surhuisterveen
Dutch race held on January 2.

Video Full re-run of both races: https://www.youtube.com/watch?v=j9Wls0ptaBQ

Elite Men
1. Corné van Kessel
2. Phillipp Walsleben
3. Twan van den Brand
4. Marcel Meisen
5. Martijn Budding
Plus
7. Lars Boom

Elite Women
1. Anna van der Breggen
2. Helen Wyman
3. Joyce Vanderbeken
4. Lizzy Witlox
5. Fleur Nagengast

Website: http://www.wielrennensurhuisterveen.nl/

orange

Kingsport Cyclo-cross Cup
USA cross race held at Kingsport, Tennessee on January 2

Elite Men
1 Jeremy POWERS USA 01:02:01
2 Kerry WERNER USA 01:02:42
3 Jeremy DURRIN USA 01:02:44
4 Travis LIVERMON USA 01:02:57
5 Ben FREDERICK USA 01:03:00

Elite Women
1 Amanda MILLER USA 48:51:00
2 Ellen NOBLE USA 49:20:00
3 Jena GREASER USA 49:22:00
4 Arley KEMMERER USA 49:39:00
5 Cassandra MAXIMENKO USA 49:40:00

Website: https://kingsportuci.wordpress.com/

black

January 3 2016

black

Soudal Classics 4
The fourth and final round of the Soudal Classics series held at Leuven, Belgium on January 3.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bEYQv7Svssw

1 Toon Aerts
2 Tom Meeusen
3 Vincent Baestaens
4 Julien Taramarcaz
5 Eli Iserbyt
6 Sven Nys
7 Radomir Simunek
8 Klaas Vantornout
9 Jim Aernouts
10 Jan Denuwelaere

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=thwNjjpBCC0

1 DE BOER Sophie 44:32
2 CANT Sanne 00:01
3 VAN LOY Ellen 00:18
4 VAN DEN DRIESSCHE Femke 00:33
5 VERSCHUEREN Jolien 00:38
6 SELS Loes 00:40
7 STULTIENS Sabrina 00:57
8 MAJERUS Christine 01:11
9 DYCK Mical 02:12
10 VANDERBEKEN Joyce 02:35

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1516/leuven/nl/

black

January 2 2016

black

EKZ CrossTour 5
The final round of the Swiss EKZ Tour series held at Meilen on January 2.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Z9i8-aGoBLo (in English)

1 MOUREY Francis (FRA) Chazot Fortuneo Vital-Concept 8 1:00:12,6 –
2 WEBER Sascha (GER) St. Wendel Champions System 8 1:00:46,7 +0:34,1
3 FORSTER Lars Jona BMC MTB Racing Team 8 1:01:16,4 +1:03,8
4 NIPL Vojtech (CZE) Teplice PUSKINAK.cz 8 1:01:18,5 +1:05,9
5 CHAINEL Steve (FRA) Cross team by G4 8 1:01:22,6 +1:10,0
Plus
33 SPRAGG James (GBR) inthemud.cx 8 1:07:03,8 +6:51,2

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=KVMoR2ZrTXw (in English)

1 LECHNER Eva (ITA) Eppan LUNA Chix Pro Team 5 43:26,1 –
2 HAVLIKOVA Pavla (CZE) Liberec MRM-Avalon Pro Cycling 5 44:44,4 +1:18,3
3 HEIGL Nadja (AUT) Wien Focus CX Team / SU Bikestore.cc – Team 5 45:11,7 +1:45,6
4 KOLLER Nicole Schmerikon TowerSports-VC Eschenbach 5 45:26,8 +2:00,7
5 BRANDAU Elisabeth (GER) Schönaich Raclon-EBE-Racing 5 45:32,4 +2:06,3

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Meilen/

orange

Internationale Centrumcross van Surhuisterveen
Dutch race held on January 2.

Video Full re-run of both races: https://www.youtube.com/watch?v=j9Wls0ptaBQ

Elite Men
1. Corné van Kessel
2. Phillipp Walsleben
3. Twan van den Brand
4. Marcel Meisen
5. Martijn Budding
Plus
7. Lars Boom

Elite Women
1. Anna van der Breggen
2. Helen Wyman
3. Joyce Vanderbeken
4. Lizzy Witlox
5. Fleur Nagengast

Website: http://www.wielrennensurhuisterveen.nl/

black

January 1 2016

black

bpost bank trofee 7
The GP Sven Nys held at Baal, Belgium on January 1, 2016 was the seventh round of the bpost Trofee.

New team colours on show.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=G6nFszGdZAM

1 Wout Van Aert Crelan Vastgoedservice Cycling Team 01:00:39
2 Sven Nys Crelan – AA Drink Team 00:01:13
3 Toon Aerts Telenet Fidea Cycling Team 00:01:15
4 Michael Vanthourenhout Marlux – Napoleon Games Cycling Team 00:01:18
5 Klaas Vantornout Marlux – Napoleon Games Cycling Team 00:01:19
6 Gianni Vermeersch Marlux – Napoleon Games Cycling Team 00:01:21
7 Lars Van Der Haar Team Giant – Alpecin 00:01:21
8 Corne Van Kessel Telenet Fidea Cycling Team 00:01:36
9 Laurens Sweeck Era – Murprotec 00:02:01
10 Kevin Pauwels Marlux – Napoleon Games Cycling Team 00:02:10

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xa8cM0C9-VY

1 Sanne Cant Enertherm – BKCP 00:45:58
2 Ellen Van Loy VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:00:18
3 Helen Wyman Kona Factory Team 00:00:47
4 Sophie De Boer Kalas-NNOF Cycling Team 00:01:02
5 Pavla Havlikova MRM-Avalon Pro Cycling 00:01:06
6 Jolien Verschueren VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:01:40
7 Loes Sels VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:02:15
8 Elle Anderson 00:02:33
9 Maud Kaptheijns A Drink-Kalas Cycling Team 00:03:10
10 Mical Dyck 00:03:26
Plus
20 Delia Beddis Vicious Velo 00:09:32
27 Claire Beaumont Vicious Velo

Website: http://www.sport.be/gpsvennys/2016/nl/

orange

Grand Prix Hotel Threeland Pétange
Luxembourg cross held on January 1 2016

Elite Men

Video: http://www.rtl.lu/sport/749725.html (scroll down the page)

1 Marcel MEISEN (GER)
2 Francis MOUREY (FRA)
3 Tomas PAPRSTKA (CZE)
4 Vojtech NIPL (CZE)
5 Stijn HUYS (BEL)

Website: http://www.ucp.lu/Fr/News/Detail.asp?Id=17

black

December 26/27/28/29/30 (the festive cross season)

black

Versluys Cyclocross
Belgian cross held at Bredene on December 30.

Won by Dieter Vanthourenhout but most notable for a bit of a squabble between Sven Nys and Gianni Vermeersch. Later Vermeersch apologised.

Elite Men

Video: http://sporza.be/permalink/1.2535568 (TV Report)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ejq4eH8f8_s

1 VANTHOURENHOUT Dieter BEL 01:01:30
2 VANTHOURENHOUT Michael BEL 01:01:49
3 VANTORNOUT Klaas BEL 01:01:51
4 ADAMS Joeri BEL 01:01:53
5 VERMEERSCH Gianni BEL 01:01:55
Plus
19 SPRAGG James GBR 01:03:37

Elite Women
1 DE JONG Thalita NED 44:17:00
2 VANDERBEKEN Joyce BEL 45:28:00
3 VERDONSCHOT Laura BEL 45:31:00
4 VERHESTRAETEN Karen BEL 45:53:00
5 VAN DEN HOEK Bianca NED 46:08:00
Plus
9 WADSWORTH Emily GBR 47:38:00

Junior Men
1 DHOORE Alessio BEL 37:11:00
2 NOORDAM Marino NED 37:25:00 00:14
3 TULETT Dan GBR 37:34:00 00:23
Plus
22 LEWIS Harry GBR 40:11:00 03:00

Website: http://www.versluyscyclocrossbredene.be/

orange

La Coupe de France 3
The third round of the French National Series held at Flamanville on December 30.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wO1k6VlcvPY

1 VENTURINI Clément FRA 01:06:12
2 CHAINEL Steve FRA 01:06:51
3 MOUREY Francis FRA 01:07:33
4 GADRET John FRA 01:07:50
5 FALENTA Alois FRA 01:08:07

Elite Women
1 MANI Caroline FRA 41:31:00
2 LABOUS Juliette FRA 43:31:00
3 GROSSETÊTE Maëlle FRA 43:32:00
4 CLAUZEL Hélène FRA 43:47:00
5 CLAUZEL Perrine FRA 43:48:00

Website: http://www.cyclocross-flamanville.fr/

orange

bpost bank trofee 6
The sixth round of the bpost Trofee Series was the Azencross held at Loenhout, Belgium on December 29.

azen2015

Flying the ditches at the Azencross by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=eQoAxprM4b8

1 Tom Meeusen Telenet Fidea Cycling Team 00:55:53
2 Tim Merlier Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 00:00:18
3 Wout Van Aert Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 00:00:18
4 Laurens Sweeck Era – Murprotec 00:00:18
5 Radomir Simunek Era – Murprotec 00:00:19
6 Gianni Vermeersch Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 00:00:19
7 Mathieu Van der Poel BKCP – Corendon 00:00:19
8 Corne Van Kessel Telenet Fidea Cycling Team 00:00:20
9 Julien Taramarcaz Era – Murprotec 00:00:21
10 Sven Nys Crelan – AA Drink Team 00:00:22

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=rwFG5CO_CLY

1 Sanne Cant Enertherm – BKCP 00:43:30
2 Pavla Havlikova VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:00:00
3 Ellen Van Loy VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:00:01
4 Jolien Verschueren VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:00:05
5 Loes Sels VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:00:21
6 Lucinda Brand 00:00:30
7 Maud Kaptheijns AA Drink-Kalas Cycling Team 00:00:30
8 Helen Wyman Kona Factory Team 00:00:48
9 Alice Maria Arzuffi 00:01:00
10 Amanda Miller 00:01:11
Plus
34 Emily Wadsworth 00:04:18
59 Nikki Harris VZW Young Telenet Fidea Cycling Team DNF
62 Hannah Payton DNF

Junior Men
1 Thijs Wolsink Lares – Doltcini Cycling Team 00:39:50
2 Spencer Petrov 00:00:00
3 Jari De Clercq Van Assche-Alpha Motorhomes Cycling Team 00:00:00
Plus
9 Daniel Tulett 00:00:50
11 Ben Turner 00:00:51
19 Rudolph Poul 00:01:48
41 Harry Lewis 00:05:17

Website: http://www.sport.be/azencross/2015/nl/

orange

Local Belgian race
Held on December 28.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=gk4T-9pRUzY

orange

Hansgrohe Superprestige 6
The sixth round of the Hansgrohe Superprestige series was held under lights at Diegem, Belgium on December 27.

diegem2015

Sven Nys at Diegem by Balint Hamvas (read his book)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6PJfv95zuJo

Elite Men

Video: http://www.playsports.be/videozone/samenvatting-veldrijden-diegem?ZoI9tq_VID&orderby=

1 Mathieu van der Poel 0:59:06
2 Kevin Pauwels 0:00:00
3 Lars van der Haar 0:00:02
4 Tom Meeusen 0:00:25
5 Laurens Sweeck 0:00:27
6 Sven Nys 0:00:32
7 Klaas Vantornout 0:00:44
8 Philipp Walsleben 0:00:44
9 Corné Van Kessel 0:00:44
10 Wout Van Aert 0:00:49

Elite Women
1 VAN LOY Ellen (BEL) YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:42:50
2 CANT Sanne (BEL) TEAM CICLISMO MUNDIAL 0:00:16
3 LECHNER Eva (ITA) TEAM COLNAGO SUDTIROL 0:00:17
4 WYMAN Helen (GBR) KONA 0:00:17
5 STULTIENS Sabrina (NED) 0:00:27
6 DE JONG Thalita (NED) RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 0:00:39
7 VERSCHUEREN Jolien (BEL) YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:00:53
8 HARRIS Nikki (GBR) YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:01:51
9 SELS Loes (BEL) YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:01:55
10 ARZUFFI Alice Maria (ITA) INPA SOTTOLI GIUSFREDI 0:02:05

Website: http://www.superprestigediegem.be/

orange

UCI World Cup 5
Round 5 of the UCI World Cup held at Heusden Zolder, Belgium on Boxing Day.

zolder2015

Zolder by Balint Hamvas (read his book)

Eurosport showed it live in the UK so no full UCI Youtube replay,

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=h9XQFiQKqqw

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) BKCP-CORENDON 1:09:03
2 PAUWELS Kevin (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM +00:02
3 VAN DER HAAR Lars (NED) TEAM GIANT – ALPECIN +00:46
4 MEEUSEN Tom (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM +01:10
5 VANTORNOUT Klaas (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM +01:11
6 VENTURINI Clement (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +01:17
7 MERLIER Tim (BEL) VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENTAL TEAM +01:20
8 VAN AERT Wout (BEL) VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENTAL TEAM +01:20
9 VAN KESSEL Corne (NED) TELENET FIDEA CYCLING TEAM +01:20
10 NYS Sven (BEL) +01:21
Plus
31 FIELD Ian (GBR) +04:30
60 SPRAGG James (GBR) CCT p/b CHAMPION SYSTEM

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=2vP9uDq6osA

1 CANT Sanne (BEL) 0:45:02
2 COMPTON Katherine (USA) +00:07
3 VAN LOY Ellen (BEL) +00:24
4 DE JONG Thalita (NED) RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM +00:27
5 MANI Caroline (FRA) +00:48
6 HAVLIKOVA Pavla (CZE) +00:50
7 STULTIENS Sabrina (NED) TEAM LIV-PLANTUR +00:52
8 LECHNER Eva (ITA) TEAM COLNAGO SUDTIROL +00:53
9 DE BOER Sophie (NED) PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM +00:55
10 HARRIS Nikki (GBR) +01:04
Plus
12 WYMAN Helen (GBR) KONA FACTORY TEAM +01:32
32 PAYTON Hannah (GBR) +03:39
49 MELLOR Amira (GBR) +05:38

Junior Men
1 BONNET Thomas (FRA) FRANCE 0:41:13
2 JASPERS Jappe (BEL) BELGIUM +00:02
3 TURGIS Tanguy (FRA) FRANCE +00:03
Plus
25 TULETT Daniel (GBR) GREAT BRITAIN +01:58
32 TURNER Ben (GBR) GREAT BRITAIN +02:20

Website: http://www.pro-cycling.be/

orange

Grand Prix Luzern Pfaffnau
Swiss cyclo-cross held at Pfaffnau on December 26.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hIg6KV_uPTA
Video: https://www.youtube.com/watch?v=cFzyx4GB_as

Elite Men
1 Florian Vogel (SUI) 1:02:49
2 Lars Forster (SUI) +0:19
3 Lukas Winterberg (SUI) +0:20
4 Francis Mourey (FRA) +0:21

Elite Women
1 Sabine Spitz (GER) 0:43:41
2 Nathalie Schneitter (SUI) +0:26
3 Katrin Leumann (SUI) +1:43

Website: http://www.cross-race.ch/

black

December 19/20

black

UCI World Cup 6 – Namur
The sixth round of the UCI World Cup was held at a less than usually fearsome Namur Citadel, Belgium on December 20.

namur2015

Nicky Harris wins her first World Cup by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Full Video: https://www.youtube.com/watch?v=KAc57rv-qvY
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=w5517XCy_Mw

1 Mathieu Van der Poel BKCP – Corendon
2 Wout Van Aert Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 1″
3 Kevin Pauwels Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 7″
4 Klaas Vantornout Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 42″
5 Lars Van Der Haar Team Giant – Alpecin 58″
6 Toon Aerts Telenet Fidea Cycling Team 1’00”
7 Clément Venturini Cofidis, Solutions Credits 1’01”
8 Sven Nys Crelan – AA Drink Team 1’40”
9 Julien Taramarcaz Era – Murprotec 1’49”
10 Thijs Van Amerongen Telenet Fidea Cycling Team

Elite Women

Full Video: https://www.youtube.com/watch?v=53Gz7q-6Exg
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=JLCjLuetVik

1 Nikki Harris VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:42:15
2 Caroline Mani Raleigh Clement Professional Cyclocross Team +00:10
3 Eva Lechner +00:32
4 Katherine Compton Trek Bicycle +00:39
5 Ellen Van Loy VZW Young Telenet Fidea Cycling Team +00:58
6 Sophie De Boer Kalas-NNOF Cycling Team +01:05
7 Jolien Verschueren VZW Young Telenet Fidea Cycling Team +01:22
8 Helen Wyman Kona Factory Team +01:37
9 Kaitlin Antonneau +01:43
10 Maud Kaptheijns AA Drink-Kalas Cycling Team +01:55
Plus
25 Hannah Payton +04:03
34 Bethany Crumpton +04:59
40 Amira Mellor +05:36

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1516/namur/nl/?v=15102014

orange

bpost Trofee5 – Scheldecross
The fifth round of the bpost Trofee held at Schelde on the sea front of Antwerp, Belgium on December 19.

bpost5schlde2015

The sweet smell of Smeets at Antwerp by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=H9DGbxHz06s

1 Wout Van Aert Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 00:58:29
2 Mathieu Van der Poel BKCP – Corendon 00:00:23
3 Lars Van Der Haar Team Giant – Alpecin 00:00:31
4 Kevin Pauwels Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 00:00:34
5 Sven Nys Crelan – AA Drink Team 00:00:52
6 Michael Vanthourenhout Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 00:00:54
7 Gianni Vermeersch Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 00:00:54
8 David Van der Poel BKCP – Corendon 00:00:54
9 Julien Taramarcaz Era – Murprotec 00:00:54
10 Laurens Sweeck Era – Murprotec 00:00:54
Plus
31 Paul Oldham

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=kjYqtNKjCdc

1 Sanne Cant Enertherm – BKCP 00:45:25
2 Helen Wyman Kona Factory Team 00:00:08
3 Sophie De Boer Kalas-NNOF Cycling Team 00:00:20
4 Maud Kaptheijns AA Drink-Kalas Cycling Team 00:00:31
5 Nikki Harris VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:00:35
6 Ellen Van Loy VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:00:50
7 Jolien Verschueren VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:01:16
8 Pavla Havlikova VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:01:40
9 Loes Sels VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:01:43
10 Karen Verhestraeten Kleur Op Maat cyclingteam 00:03:13
Plus
45 Madeleine Gammons Sherwood

Youth
1 Vince Van Den Eynde Kalas Cycling Team 99 Schriek 00:31:14
2 Niels Vandeputte W.A.C. Team Hoboken (Kon.) V.Z.W. 00:00:28
3 Mees Hendrikx 00:00:50
Plus
40 Matthew Ellis 00:06:51

Website: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2015/nl/

black

December 12/13

black

Hansgrohe Superprestige 5
Round five of the Hansgrohe Superprestige series held at Spa-Francorchamps, Belguim on December 13.

spasuperprest2015

Women’s race winner Helen Wyman by by Balint Hamvas (read his book)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=eEY_Y3E0Wtw

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=PvA3xVVt-tw

1 Wout van Aert 1:03:00
2 Sven Nys 0:01:04
3 Kevin Pauwels 0:01:13
4 Klaas Vantornout 0:01:16
5 Corné van Kessel 0:01:29

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=epXtqA2N0MI

1 Helen Wyman 0:38:32
2 Nikki Harris 0:00:08
3 Sanne Van Paassen 0:00:24
4 Christine Majerus 0:00:48
5 Jolien Verschueren 0:01:02

Website: http://www.sport.be/cyclocrossfrancorchamps/

orange

Zilvermeercross
The Festive cross season kicked off with the Zilvermeercross held at Mol, Belgium on December 12.

Elite Men

Video: http://www.vier.be/veldrijden/videos/zilvermeercross-mol-samenvatting/1468479

1 Wout Van Aert
2 Mathieu Van der Poel
3 Laurens Sweeck
4 Sven Nys
5 Rob Peeters

Elite Women
1 Jolien Verschueren
2 Sabrina Stultiens
3 Sanne van Paassen
4 Laura Verdonschot
5 Loes Sels

Website: http://www.zilvermeercross.be/

orange

EKZ CrossTour 4
Round four of the German cross series held at Eschenbach on December 13.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=W_7qx1SxJL8 (awful music alert)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=F99QqK-bcdM

Elite Men
1 WILDHABER Marcel (SUI) Scott- Odlo MTB Racing 0:59:36,8
2 BERTOLINI Gioele (ITA) Merida Italia Team +0:00,0
3 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) Sunweb-Napoleon Games Cyclin Team +0:53,8
4 CHAINEL Steve (FRA) Cross team by G4 +0:57,8
5 ZAHNER Simon (SUI) EKZ Racing Team +1:04,8
PlUs
6 MOUREY Francis (FRA) Équipe Fdj +1:25,4
9 GADRET John (FRA) Movistar +2:01,2
34 SPRAGG James (GBR) inthemud.cx -2 laps

Elite Women
1 HAVLIKOVA Pavla (CZE) MRM-Avalon Pro Cycling 0:41:08,2
2 LECHNER Eva (ITA) Team Colnago Südtirol +0:11,3
3 FREI Sina (SUI) jb Felt Team/ VC Meilen +0:49,9
4 KOLLER Nicole (SUI) TowerSports-VC Eschenbach +1:10,7
5 LEUMANN Katrin (SUI) VC Riehen +1:20,0

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Eschenbach/

orange

Giro d’Italia Cross 4
The fourth round of the Italian cross series held at Prova Montalto di Castro on December 13.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=W8FgfX_fzi0
Video: https://www.youtube.com/watch?v=izZ99_KOLO4 (awful music alert)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=q7q13pXfoRU
Videos: http://www.ciclocrossroma.it/wordpress/?page_id=3976

Elite Men
1 COMINELLI CRISTIAN E PROMO CYCLING 11K3080 1.05.27
2 COLLEDANI NADIR UN TRENTINO CROSS-SELLE SMP20U1183 00.03
3 SAMPARISI NICOLAS E CX SELLE SMP DAMA FOCUS BIKES 02R4164 00.22
4 BIANCO MARCO E TEAM CERONE-RODMAN-RAFI01M1939 00.22
5 PONTA MARCO E TRENTINO CROSS-SELLE SMP20U1183 01.33

Elite Women
1 TEOCCHI CHIARA DU BIANCHI I.IDRO DRAIN 02D1896 0.40.43
2 BULLERI ALESSIA DE VAIANO FONDRIEST AUTOFAN08L2715
3 CASASOLA SARA DJ TRENTINO CROSS-SELLE SMP20U1183
4 GARIBOLDI REBECCA DU TEAM ISOLMANT 02P4105
5 VERRANDO ALESSIA DJ CADREZZATE-GUERCIOTTI-VERSO L’IRIDE

Website: http://www.ciclocrossroma.it/wordpress/?page_id=2337

orange

Internacional Ciudad de Valencia
Spanish Cross held at Valencia on December 13.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=WQiGjYZ4EyY

Elite Men
1 ORTS, Felipe 1:00:22
2 RUIZ DE LARRINAGA, Javier 0:00:03
3 PUJOL, Oscar 0:00:16
4 SUAREZ, Kevin 0:00:35
5 ESTEBAN, Ismael 0:00:50

Elite Women
1 NUÑO, Aida 0:40:58
2 GONZALEZ, Lucia 0:00:00
3 TERUEL, Alba 0:00:58
4 GONZALEZ, Alicia 0:01:32
5 SANTANYES, Sandra 0:02:35

orange

Resolution Cross Cup 1/2
Two days of racing at Dallas, USA held over December 12/13 and was also a round of the USCX Pro Cup.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6t8XWO77XRk

Elite Men – Day 1
1 James Driscoll (USA) Raleigh Clement 1:02:36
2 Allen Krughoff (USA) Noosa Pro Cyclocross 0:00:35
3 Jeremy Durrin (USA) Neon Velo Cycling Team 0:01:07
4 Justin Lindine (USA) Apex / NBX / Trek 0:01:15
5 Cody Kaiser (USA) LangeTwins / Specialized 0:01:37

Elite Women – Day 1
1 Courtenay McFadden (USA) American Classic/Zones 0:48:10
2 Sunny Gilbert (USA) Michelob Ultra/Big Shark 0:00:04
3 Amanda Nauman (USA) SDG – Muscle Monster 0:00:51
4 Rebecca Fahringer (USA) Amy D Racing 0:00:52
5 Beth Ann Orton (USA) Kona 0:01:41

Elite Men – Day 2
1 James Driscoll (USA) Raleigh Clement 0:58:02
2 Troy Wells (USA) Team CLIF BAR 0:01:11
3 Kevin Bradford-Parish (USA) SET/coaching Giro ScratchLabs 0:01:41
4 Allen Krughoff (USA) Noosa Pro Cyclocross 0:02:04
5 Justin Lindine (USA) Apex / NBX / Trek 0:02:13

Elite Women – Day 2
1 Amanda Nauman (USA) 0:49:12
2 Sunny Gilbert (USA) 0:00:20
3 Courtenay McFadden (USA) 0:00:55
4 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:31
5 Corey Coogan Cisek (USA) 0:03:11

Website: http://texascross.com/

orange

North Carolina Grand Prix 1/2
Two days of racing at Hendersonville, USA held over December 12/13.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bNF6FP65rsY

Elite Men – Day 1
1 Daniel Summerhill (USA) 0:58:55
2 Travis Livermon (USA) 0:00:03
3 Brian Matter (USA) 0:00:07
4 Yannick Eckmann (USA) 0:00:08
5 Kerry Werner (USA) 0:00:10

Elite Women – Day 1
1 Crystal Anthony (USA) 0:49:33
2 Amanda Miller (USA) 0:00:21
3 Jena Greaser (USA) 0:00:24
4 Erica Zaveta (USA) 0:01:06
5 Nicole Mertz (USA) 0:01:20

Elite Men – Day 2
1 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Cycling Club 0:59:53
2 Travis Livermon (USA) Team SmartStop 0:00:01
3 Anthony Clark (USA)
4 Tristan Cowie (USA)
5 Yannick Eckmann (USA) 0:00:02
Plus
DNF Robert Parkin (GBr)

Elite Women – Day 2
1 Crystal Anthony (USA) 0:49:55
2 Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/ YogaGlo 0:00:04
3 Jena Greaser (USA) 0:00:05
4 Allison Arensman (USA) K-Edge Felt Cyclocross Team 0:01:30
5 Erica Zaveta (USA) UnitedHealthcare Cycling Club 0:02:01

Website: http://www.nccyclocross.com/uci-nc-grand-prix/

orange

Toi Toi Cup 8
The eigth round of the Czech national series held at Mladá Boleslav on December 12.

Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110938667-cyklistika/215471291074105-toi-toi-cup-2015-16/

Elite Men
1 ŠIMUNEK Radomír (CZE) ERA-MURPROTEC 1:02:24
2 NIPL Vojtech (CZE) PUSKINAK.CZ 0:00:03
3 KONWA Marek (POL) 64-sto LESZNO MTB Team 0:00:05
4 PETRUŠ Lubomír (CZE) KC Hlinsko 0:01:12
5 SKÁLA Jakub (CZE) CEZ CYKLO TEAM TÁBOR 0:01:48

Elite Women
1 HAVLÍKOVÁ Pavla (CZE) MRM – Avalon Pro Cycling Team 0:43:06
2 MIKULÁŠKOVÁ Martina (CZE) TJ Stadion Louny 0:00:43
3 NOSKOVÁ Nikola (CZE) AA-DRINK/KALAS Cycling team 0:01:31
4 CZECZINKAROVÁ Jana (CZE) SRAM MITAS TREK 0:02:21
5 KESEG ŠTEVKOVÁ Janka (SVK) OUTSITERZ 0:02:35

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2015-2016/toi-toi-cup-2015-16

orange

Ice Weasles USA (Non UCI) and all rather manic!

Video: https://www.youtube.com/watch?v=DHx28PoChkg

orange

Luxembourg Cross (Non UCI)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=-YKcDnsB6sI&sns=fb&app=desktop

orange

German Cross (Non UCI)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xBhS_mj3nIU (simply naff music)

orange

Nearly as warm as UK (Non UCI)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tPjnHmrsotU (annoying electro drum beat)

black

December 4/5/6/8

black

Vlaamse Druivencross
Belgian Cross held at Overijse on December 6.

Elite Men

Video lap one: http://sporza.be/permalink/1.2516463
Video last lap:http://sporza.be/permalink/1.2516561

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:03:01
2 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:19
3 Tom Meeusen (Bel) 0:00:35
4 Tim Merlier (Bel) 0:00:44
5 Klaas Vantornout (Bel) 0:00:48
6 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:15
7 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:01:42
8 Corné Van Kessel (Ned) 0:01:51
9 Marcel Meisen (GER) 0:02:00
10 Toon Aerts (Bel) 0:02:08

Elite Women

Video last lap: http://www.cyclingfans.com/node/21488

1 Jolien Verschueren (Bel) 0:41:07
2 Helen Wyman (GBr) 0:00:14
3 Nikki Harris (GBr) 0:00:29
4 Sanne Cant (Bel) 0:00:38
5 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:59
6 Sophie De Boer (Ned) 0:01:23
7 Christine Majerus (Lux) 0:01:43
8 Karen Verhestraeten (Bel) 0:02:25
9 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:02:47
10 Nikola Noskova (Cze) 0:02:58
Plus
12 Ffion James (GBr) 0:03:20

Website: http://www.desportvriendenoverijse.org/druivencross-06-12-15/

orange

Eric De Vlaeminck – Belgian multi world champion passed away on December 5.

Video: http://sporza.be/permalink/1.2514761
Video: http://sporza.be/permalink/1.1858520 (sadly awful music but cool video)

orange

bpost bank trofee 4
Round four of the bpost Trofee held at Essen, Belgium on December 5.

stybarbp4

Zdenek Stybar made a popular return to cross by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men
Video: http://sporza.be/permalink/1.2515435
Video: https://www.youtube.com/watch?v=_dqcYRNI0HU
Video Poel loses lead: http://sporza.be/permalink/1.2515428

1 Wout Van Aert (Bel) 1:00:12
2 Sven Nys (Bel) 0:00:07
3 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:29
4 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:35
5 Gianni Vermeersch (Bel) 0:00:46
6 Tom Meeusen (Bel) 0:00:48
7 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:58
8 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:01:11
9 Tim Merlier (Bel) 0:01:15
10 Corné Van Kessel (Ned) 0:01:32

Elite Women

Video: http://sporza.be/permalink/1.2515580
Video: https://www.youtube.com/watch?v=l65_ayb2cJA

Elite Women
1 Sanne Cant (Bel) 0:46:12
2 Thalita De Jong (Ned) 0:00:26
3 Jolien Verschueren (Bel) 0:00:32
4 Sophie De Boer (Ned) 0:00:32
5 Pavla Havlikova (Cze) 0:00:57
6 Nikki Harris (GBr) 0:00:57
7 Helen Wyman (GBr) 0:01:05
8 Ellen Van Loy (Bel) 0:01:24
9 Femke Van Den Driessche (Bel) 0:01:41
10 Loes Sels (Bel) 0:02:04
Plus
17 Ffion James (GBr) 0:04:35

Website: http://molenheidevrienden.be/grote-prijs-rouwmoer/

orange

Ciclocross del Ponte Faè di Oderzo
Italian cyclo-cross held on December 8.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FOH2BhmCWjg (dodgy quality but it shows the race)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=OwxRd0Y8OII

Elite Men
1 Marcel Meisen (GER) 0:55:19
2 Gioele Bertolini (ITA) 0:00:02
3 Francis Mourey (FRA) 0:00:06
4 Enrico Franzoi (ITA) 0:00:07
5 Tomas Paprstka (CZE) 0:00:09

Elite Women
1 Chiara Teocchi (ITA) 0:43:54
2 Eva Lechner (ITA) 0:00:03
3 Alice Maria Arzuffi (ITA) 0:00:26
4 Rebecca Gariboldi (ITA) 0:01:05
5 Allegra Maria Arzuffi (ITA) 0:01:21

Website: http://www.sportividelponte.it/

orange

Giro d’Italia Cross 3°
Round three of an Italian cyclo-cross series held at Prova Asolo on December 6.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ev7hhjd6VHk
Video: https://www.youtube.com/watch?v=AJHYOsI-N3M
Video:https://www.youtube.com/watch?v=Iz5UG86qL6w
Video:https://www.youtube.com/watch?v=nrjQdTOLEXM

Elite Men
1 Marcel Meisen (GER) 0:55:19
2 Gioele Bertolini (ITA) 0:00:02
3 Francis Mourey (FRA) 0:00:06
4 Enrico Franzoi (ITA) 0:00:07
5 Tomas Paprstka (CZE) 0:00:09

Elite Women
1 Chiara Teocchi (ITA) 0:43:54
2 Eva Lechner (ITA) 0:00:03
3 Alice Maria Arzuffi (ITA) 0:00:26
4 Rebecca Gariboldi (ITA) 0:01:05
5 Allegra Maria Arzuffi (ITA) 0:01:21

Website: http://www.ciclocrossroma.it/wordpress/?page_id=2337

orange

International Sion-Valais 2015
Swiss cross held on December 6

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ilD7uWdqLiI&feature=share
Video: https://www.youtube.com/watch?v=oUt6rT-Z_Pw

Elite Men
1 Lukas Flückiger (SUI) 1:00:22
2 Simon Zahner (SUI) 0:00:33
3 Lars Forster (SUI) 0:00:45
4 Timon Rüegg (SUI) 0:01:11
5 Lukas Winterberg (SUI) 0:01:24
Plus
12 James Spragg (GBr) 0:04:34

Elite Women
1 Lise-Marie Henzelin (SUI) 0:38:45
2 Lara Krähemann (SUI) 0:02:01
3 Nicoletta Bresciani (Ita) 0:02:01
4 Fabienne Niederberger (SUI) 0:02:13
5 Chrystelle Baumann (SUI) 0:02:14

Website: http://www.cyclophilesedunois.ch/index.php/manifestations/gp-cyclo-cross-sion

orange

Jingle Cross 1/2/3
Three days of festive cross held at Iowa City, USA over December 4/6.

Featuring racing in the dark.

https://www.youtube.com/watch?v=RKLuenJZpX8
https://www.youtube.com/watch?v=5Zbh6S2sKDA
https://www.youtube.com/watch?v=js5wNY5-a9Q
https://www.youtube.com/watch?v=KKITXtA964o
https://www.youtube.com/watch?v=dK8nDPPnAE0
https://www.youtube.com/watch?v=yHirykXSOok
https://www.youtube.com/watch?v=jDNF7o66GSk&spfreload=10
https://www.youtube.com/watch?v=-hGCwGqJ_wM
https://www.youtube.com/watch?v=7c13FzHwlUQ

Elite Men – Day 1
1 Jonathan Page (USA) Fuji 0:59:38
2 Andrew Dillman (USA) Cyclocross Network Racing P/b Medic 0:00:33
3 Allen Krughoff (USA) Noosa Pro Cyclocross Team 0:00:45
4 Troy Wells (USA) Team CLIF BAR 0:00:54
5 Tobin Ortenblad (USA) Calfornia Giant / Specialzed 0:01:00

Elite Women – Day 1
1 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 0:47:36
2 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale pb CyclocrossWorld.com 0:00:05
3 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 0:00:26
4 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:00:52
5 Elle Anderson (USA) SRAM / Strava 0:01:57

Elite Men – Day 2
1 Jeremy Powers (USA) Rapha Focus 1:08:44
2 Logan Owen (USA) California Giant / Specialized 0:00:03
3 Stephen Hyde (USA) Cannondale P/B Cyclocrossworld. 0:00:45
4 James Driscoll (USA) Raleigh Clement 0:02:59
5 Kerry Werner (USA) Raliegh Clement 0:03:22

Elite Women – Day 2
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:45:19
2 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 0:00:29
3 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 0:00:39
4 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale Pb Cyclocrossworld. 0:01:25
5 Rachel Lloyd (USA) California Giant / Specialized 0:02:01

Elite Men – Day 3
1 James Driscoll (USA) Raleigh Clement 1:02:56
2 Stephen Hyde (USA) Cannondale P/B Cyclocrossworld. 0:00:23
3 Jonathan Page (USA) Fuji 0:00:49
4 Troy Wells (USA) Team Clif Bar 0:02:07
5 Todd Wells (USA) Specialized 0:02:22

Elite Women – Day 3
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:47:19
2 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 0:00:24
3 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 0:00:59
4 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale Pb Cyclocrossworld.C 0:01:45
5 Courtenay McFadden (USA) American Classic/Zones 0:02:50

Website: http://jinglecross2.com/

orange

Ruts N Guts Broken Arrow 1/2
US cross held over two days in Oklahamo over December 5/6.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hOrRgViSons
Video: https://www.youtube.com/watch?v=V9F_7dcaoAs (2013)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=TMmJ6aS480U

Elite Men – Day 1
1 Tristan Uhl (USA) GIANT South 0:58:01
2 Yannick Eckmann (USA) Maxxis-Shimano 0:00:19
3 Craig Richey (Can) Red Truck – Garneau p/b Easton 0:00:24
4 Kevin Bradford-Parish (USA) SET/coaching Giro SkratchLabs 0:01:16
5 Andrew Juiliano (USA) Vohler/HRS/Rock Lobster 0:01:32

Elite Women – Day 1
1 Amanda Nauman (USA) SDG – Muscle Monster 0:47:12
2 Emily Kachorek (USA) Squid Bikes 0:00:17
3 Erica Zaveta (USA) Maxxis-Shimano Pro Cyclocross 0:00:48
4 Jessica Cutler (USA) Jamis Pro Cyclocross 0:01:34
5 Christina Gokey-Smith (USA) Dallas Bike Works 0:01:45

Elite Men – Day 2
1 Tristan Uhl (USA) GIANT South 1:04:18
2 Yannick Eckmann (USA) Maxxis-Shimano 0:00:03
3 Craig Richey (Can) Red Truck – Garneau p/b Easton 0:00:09
4 Andrew Juiliano (USA) Vohler/HRS/Rock Lobster 0:00:55
5 Jacob Lasley (USA) SPCX p/b RK Black 0:01:15

Elite Women – Day 2
1 Amanda Nauman (USA) SDG – Muscle Monster 0:46:01
2 Jessica Cutler (USA) Jamis Pro Cyclocross 0:00:09
3 Erica Zaveta (USA) Maxxis-Shimano Pro Cyclocross 0:00:15
4 Christina Gokey-Smith (USA) Dallas Bike Works 0:00:36
5 Emily Kachorek (USA) Squid Bikes 0:00:53

Website: http://www.rutsandguts.com/node/10

orange

NBX Gran Prix of Cross Warwick
US cyclo-cross held over December 5/6.

Elite Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SmckDnrrdps

1 Jeremy Martin (Can) Louis Garneau 1:05:32
2 Anthony Clark (USA) Squid Bikes 0:00:02
3 Jack Kisseberth (USA) JAM/NCC/Vittoria 0:00:13
4 Ben Frederick (USA) beyondCX 0:00:14
5 Dylan McNicholas (USA) POLARTEC 0:00:35

Elite Women – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=StLkw1q12SY

1 Ellen Noble (USA) JAM/NCC/Vittoria 0:49:53
2 Emma White (USA) Cyclocrossworld Devo Team 0:00:11
3 Arley Kemmerer (USA) Level Eleven Racing p/b PB2 0:00:28
4 Jena Greaser (USA) JAM/NCC/Vittoria 0:00:29
5 Kathleen Lysakowski (USA) Joe’s Garage CX p/b BikeReg 0:01:35

Elite Men – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uJD-tN2rnFY

1 Anthony Clark (USA) Squid Bikes 1:00:53
2 Dylan McNicholas (USA) POLARTEC 0:00:31
3 Curtis White (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 0:00:45
4 Jeremy Martin (Can) Louis Garneau 0:01:21
5 Scott Smith (USA) JAM/NCC/Vittoria 0:01:47

Elite Women – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0f1vaN1LjlY

1 Emma White (USA) Cyclocrossworld Devo Team 0:49:06
2 Ellen Noble (USA) JAM/NCC/Vittoria 0:00:34
3 Jena Greaser (USA) JAM/NCC/Vittoria 0:00:48
4 Arley Kemmerer (USA) Level Eleven Racing p/b PB2 0:01:26
5 Kathleen Lysakowski (USA) Joe’s Garage CX p/b BikeReg 0:01:44

Website: http://nbxbikes.com/events/gran-prix-of-cyclocross-2015-pg626.htm

orange

GGEW Grand Prix Bensheim
A round of the EKZ German series held on December 5.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1Ne394iw-lM

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6vu8s3wxs7E
Video: https://www.youtube.com/watch?v=agB45mj1Udk
Video: https://www.youtube.com/watch?v=d35FnLXkWvA

1 Toon Aerts (Bel) 1:00:28
2 Steve Chainel (Fra) 0:00:29
3 Jens Vandekinderen (Bel) 0:00:50
4 Marcel Meisen (GER) 0:01:48
5 Gosse Van Der Meer (Ned) 0:02:04

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3gHiQYpaxZc

1 Jessica Lambracht (GER) 0:44:52
2 Elisabeth Brandau (GER) 0:00:14
3 Christine Majerus (Lux) 0:00:45
4 Esmee Oosterman (Ned) 0:02:17
5 Lisa Heckmann (GER) 0:02:35

Website: http://radsport.ssg-bensheim.de/renn-veranstaltungen/05122015-ggew-gp-cx/

orange

Japanese Champs (non UCI)
Daytime and evening action held over December 5/6.

Men;s video: https://www.youtube.com/watch?v=B1nqLZh8Y8w

Women’s Video: https://www.youtube.com/watch?v=UC1ZDnzpufA

black

November 28/29

black

bpost bank trofee 3
Flandriencross held at Hamme, Belgium on November 29 was the third round of the bpost Trofee.

hamme2015

Ellen Van Loy by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uNasvv3dt80
Video: https://www.youtube.com/watch?v=imGFWwFc8Sg
First lap: http://sporza.be/permalink/1.2510141
Veteran Champs: http://sporza.be/permalink/1.2511205

1 Wout Van Aert Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 00:58:26
2 Sven Nys Crelan – AA Drink Team 00:00:18
3 Kevin Pauwels Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 00:01:04
4 Lars Van Der Haar Team Giant – Alpecin 00:01:25
5 Mathieu Van der Poel BKCP – Corendon 00:02:00
6 Laurens Sweeck Era – Murprotec 00:02:04
7 Julien Taramarcaz Era – Murprotec 00:02:32
8 Tom Meeusen Telenet Fidea Cycling Team 00:02:35
9 Michael Vanthourenhout Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 00:02:41
10 Corne Van Kessel Telenet Fidea Cycling Team 00:02:59

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Eb3OXEuyMsM

1 Helen Wyman [Kona Factory Team] 0:37:15
2 Sanne Cant [Enertherm – BKCP] 0:00:08
3 Nikki Harris [VZW Young Telenet Fidea Cycling Team] 0:00:24
4 Pavla Havlikova [VZW Young Telenet Fidea Cycling Team] 0:01:05
5 Ellen Van Loy [VZW Young Telenet Fidea Cycling Team] 0:01:13
6 Sophie De Boer [Kalas-NNOF Cycling Team] 0:01:20
7 Jolien Verschueren [VZW Young Telenet Fidea Cycling Team] 0:01:29
8 Loes Sels [VZW Young Telenet Fidea Cycling Team] 0:01:52
9 Maud Kaptheijns [AA Drink-Kalas Cycling Team] 0:02:10
10 Joyce Vanderbeken [Wielerteam Decock-Woningbouw Vandekerckhove] 0:03:02

Website: http://www.sport.be/flandriencross/2015/nl/

orange

Boonen and Friends
Tom Boonen cross race featuring his friends in the peloton held at Moi, Belgium on November 28.

Video: http://sporza.be/permalink/1.2509398

orange

Tage des Querfeldeinsports
Austrian cyclo-cross held at Ternitz on November 29.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Tn9fEiu18_I
On bike video: https://www.youtube.com/watch?v=R5HDA9TzTB8

Elite Men
1 GLAJZA Ondrej (SVK) Slovak National Team 1:01:47
2 SKALA Jakub (CZE) CEZ cykloteam Tábor 0:00:00
3 VAN DER MEER Gosse (NED) Habitat PRO Mountainbiketeam 0:00:41
4 ULIK Matej (SVK) Slovak National Team 0:01:30
5 GEHBAUER Alexander (AUT) RC ARBÖ ASKÖ Klagenfurt/Bianchi i. Idro DRAIN 0:02:18

Elite Women
1 KESEG STEVKOVA Janka (SVK) Outsiterz cycling 0:44:06
2 HEIGL Nadja (AUT) Focus CX Team / SU Bikestore.cc Team 0:00:58
3 GLAJZOVA Erika (SVK) Slovak National Team 0:02:53
4 HANESOVA Livia (SVK) Slovak National Team 0:05:02
5 BRAUMANN Birgit (AUT) TREK Gravity Girls / Bikestore.cc 0:05:15

Website: http://rcnk.at/2015/5…..

orange

Cyclocross Selle SMP Brugherio 2015
Italian cross held at Brugherio on November 29.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Hoadrs7O9wA
Video: https://www.youtube.com/watch?v=-KmVbXZlQaA

Elite Men
1 Cristian Cominelli (Ita) 0:55:43
2 Gioele Bertolini (Ita) 0:00:06
3 Nicolas Samparisi (Ita) 0:00:10
4 Mirko Tabacchi (Ita) 0:00:25
5 Martino Fruet (Ita) 0:00:29

Elite Women
1 Chiara Teocchi (Ita) 0:42:47
2 Anna Oberparleiter (Ita) 0:00:07
3 Alessia Bulleri (Ita) 0:00:12
4 Sara Casasola (Ita) 0:00:49
5 Rebecca Gariboldi (Ita) 0:00:56

Website: http://www.lcbrugheriodue.it/

orange

Rapha Nobeyama Supercross 1/2
Two days of cyclo-cross in Japan at Minamimaki Village on November 28/29

Elite Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=kYjRNxZydNg

1 Yu Takenouchi (Jpn) 1:05:00
2 Ben Berden (Bel) 0:00:21
3 Kohei Yamamoto (Jpn) 0:00:22
4 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:00:25
5 Toki Sawada (Jpn) 0:01:34

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VBFSBuRxq5Q

1 Lisa Jacobs (Aus) 0:44:10
2 Eri Yonamine (Jpn) 0:01:13
3 Miho Imai (Jpn) 0:01:38
4 Ayako Toyooka (Jpn) 0:02:32
5 Waka Takeda (Jpn) 0:02:49

Elite Men – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=S5CNsLxAKy0

1 Zach McDonald (USA) 0:59:03
2 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:00:08
3 Kohei Yamamoto (Jpn) 0:00:14
4 Kota Yokoyama (Jpn) 0:00:33
5 Toki Sawada (Jpn) 0:01:14
6 Ben Berden (Bel) 0:01:34

Elite Women – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=pCzcB2SwjuM

1 Lisa Jacobs (Aus) 0:45:08
2 Miho Imai (Jpn) 0:00:37
3 Waka Takeda (Jpn) 0:01:10
4 Eri Yonamine (Jpn) 0:01:31
5 Ayako Toyooka (Jpn) 0:02:17

Website: http://nobeyamacyclocross.cc/

orange

Bryksy Cross
The XXII Przelajowy Wyscig Kolarski ‘Bryksy Cross’ held at Gosciecin, Poland on November 28.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=EbiifCuXnRc

Elite Men
1 Lubomir Petrus (Cze) 0:59:24
2 Mariusz Gil (Pol) 0:00:24
3 Marek Konwa (Pol) 0:01:18
4 Matej Lasak (Cze) 0:01:35
5 Michal Malík (Cze) 0:02:23

Elite Women
1 Olga Wasiuk (Pol) 0:42:49
2 Katerina Mudríková (Cze) 0:01:54
3 Magdalena Halajczak (Pol) 0:02:11
4 Magdalena Sadlecka (Pol) 0:02:24
5 Martyna Klekot (Pol) 0:03:14

Website: http://paterak-rowery.pl/

orange

EKZ German Series – Eschenbach

https://www.youtube.com/watch?v=rBSNDjiOYe0

orange

Bremen Regional Cross

http://m.radiobremen.de/fernsehen/buten_un_binnen/sportblitz/video81874.html

orange

Single Speed WM
Held in Australia in November.

https://www.youtube.com/watch?v=OWXisCugGVE

orange

French Regional Cross

https://www.youtube.com/watch?v=P5bnVYQ8WR4

orange

Austrian Regional Cross

https://www.youtube.com/watch?v=CDmtxK-l344

orange

USA Regional Cross

https://www.youtube.com/watch?v=KoEGuSRIJQY

black

November 21/22

black

UCI World Cup 3
The third round of the UCI World Cup held at Koksijde, Belgium on November 22 – Koksijde feature

kpksijde2015

Koksijde by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Full video re-run: https://www.youtube.com/watch?v=vJZIEx1jd0s

1 NYS Sven (BEL) 1:02:39
2 VAN AERT Wout (BEL) VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENTAL TEAM 0:00:04
3 VAN DER POEL Mathieu (NED) BKCP-CORENDON 0:01:06
4 VAN DER HAAR Lars (NED) TEAM GIANT – ALPECIN 0:01:12
5 SWEECK Laurens (BEL) ERA REAL ESTATE – MURPROTEC 0:01:19
6 MEEUSEN Tom (BEL) TELENET – FIDEA CYCLING TEAM 0:01:31
7 AERTS Toon (BEL) TELENET – FIDEA CYCLING TEAM 0:01:34
8 PAUWELS Kevin (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:01:46
9 VAN KESSEL Corne (NED) TELENET – FIDEA CYCLING TEAM 0:02:00
10 TARAMARCAZ Julien (SUI) ERA REAL ESTATE – MURPROTEC 0:02:06
Plus
24 FIELD Ian (GBR) 0:04:57
46 CLARKSON Jack (GBR) -3 Runden

Elite Women

Full video re-run: https://www.youtube.com/watch?v=mWG2o3mzSmE

1 CANT Sanne (BEL) 0:37:56
2 HARRIS Nikki (GBR) 0:00:12
3 COMPTON Katherine (USA) 0:00:42
4 HAVLIKOVA Pavla (CZE) 0:01:00
5 DE BOER Sophie (NED) PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM 0:01:18
6 WYMAN Helen (GBR) KONA FACTORY TEAM 0:01:59
7 VAN LOY Ellen (BEL) 0:02:12
8 SELS Loes (BEL) 0:02:18
9 LECHNER Eva (ITA) TEAM COLNAGO SUDTIROL 0:02:47
10 MAJERUS Christine (LUX) BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 0:02:48
Plus
20 PAYTON Hannah (GBR) 0:04:29
27 MELLOR Amira (GBR) 0:06:25
35 CRUMPTON Bethany (GBR) 0:07:53

Under 23
1 ISERBYT Eli (BEL) BELGIUM 0:57:00
2 HOEYBERGHS Daan (BEL) BELGIUM 0:00:00
3 SOETE Daan (BEL) BELGIUM-B 0:00:20
Plus
37 BARNES Nicholas (GBR) GREAT BRITAIN -3 Runden

Juniors
1 DEKKER Jens (NED) NETHERLANDS 0:42:26
2 JASPERS Jappe (BEL) BELGIUM 0:00:24
3 GROOT Mitch (NED) NETHERLANDS 0:00:26
Plus
28 TURNER Ben (GBR) GREAT BRITAIN 0:04:53
34 DONOVAN Mark (GBR) GREAT BRITAIN 0:05:43
36 TULETT Daniel (GBR) GREAT BRITAIN 0:06:20
44 FERNIE Calum (GBR) GREAT BRITAIN -1 Runde

orange

Soudal Classics 3
The Grand Prix Hasselt was the three round of the Soudal Classics Series held on November 21.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=46_yMWmDksc
Video Last Lap: http://sporza.be/permalink/1.2502396

1 Sven Nys (Crelan – AA Drink Team) 0:59:30
2 Tom Meeusen (Telenet Fidea Cycling Team) 0:00:07
3 Kevin Pauwels (Sunweb – Napoleon Games Cycling Team) 0:00:12
4 Diether Sweeck (Era – Murprotec) 0:00:33
5 Laurens Sweeck (Era – Murprotec) 0:00:38
6 Thijs Van Amerongen (Telenet Fidea Cycling Team) 0:00:46
7 Jens Adams (Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team) 0:00:52
8 Julien Taramarcaz (Era – Murprotec) 0:00:52
9 David Van der Poel (BKCP – Corendon) 0:00:52
10 Radomir Simunek (Era – Murprotec) 0:01:25

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8NvozJCkzmw
Video Highlights: http://sporza.be/permalink/1.2502385

1 Sanne Cant (Enertherm – BKCP) 0:42:44
2 Maud Kaptheijns (AA Drink-Kalas Cycling Team) 0:00:17
3 Ellen Van Loy (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 0:00:33
4 Helen Wyman (Kona Factory Team) 0:00:33
5 Bianca Van Den Hoek 0:03:11
6 Manon Bakker 0:03:37
7 Floor Weerink 0:03:41
8 Lindy Van Anrooij (ZRTC Theo Middelkamp) 0:03:44
9 Linda Ter Beek (WSV Emmen) 0:03:48
10 Pauline Delhaye 0:05:03
Plus
19 Sophie Thackray 0:07:58

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1516/hasselt/nl/

orange

Kansai Cyclo Cross
Japanese cross held at Takashima city held on November 22.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZmMBBIKPAPw

1 Ben Berden (Bel) 1:01:54
2 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:00:02
3 Toki Sawada (Jpn) 0:01:27

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=XeFjZPsZlQI&spfreload=10

1 Eri Yonamine (Jpn) 0:40:29
2 Sakiko Miyauchi (Jpn) 0:00:20
3 Miho Imai (Jpn) 0:01:00

Video: https://www.youtube.com/watch?v=yF7phmGZhkI
Video: https://www.youtube.com/watch?v=y0AQAbMGiQI

Website: http://kyoto-cf.com/cross/

orange

Val d’Ille Intermarché
The Tour La Mézière is a French cyclo-cross held on November 22.

Elite Men
1 Clément Venturini (Fra) 0:59:31
2 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:00:12
3 Francis Mourey (Fra) 0:01:40
4 Sven Vanthourenhout (Bel) 0:02:15
5 John Gadret (Fra) 0:02:30

Elite Women
1 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:41:20
2 Laure Bouteloup (Fra) 0:00:29
3 Évita Muzic (Fra) 0:01:07
4 Stéphanie Vaxillaire-Denuit (Fra) 0:02:13
5 Suzanne Verhoeven (Ned) 0:02:15

orange

CXLA Los Angeles
Californian two day cross held November 21/22.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=XXZ5DH9SA6s

Elite Men – Day 1
1 James Driscoll (USA) Raleigh-Clement 1:03:35
2 Anthony Clark (USA) Jam Fund – NCC 0:00:00
3 Troy Wells (USA) Team Clif Bar 0:00:35
4 Cody Kaiser (USA) California Giant-Specialized 0:00:51
5 Mitchell Hoke (USA) The Pro’s Closet 0:00:53

Elite Women – Day 1
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:43:27
2 Rachel Lloyd (USA) California Giant-Specialized 0:00:10
3 Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement 0:00:34
4 Elle Anderson (USA) SRAM-Strava 0:00:53
5 Amanda Nauman (USA) SDG-Muscle Monster 0:01:30

Elite Men – Day 2
1 James Driscoll (USA) Raleigh-Clement 1:02:51
2 Troy Wells (USA) Team Clif Bar 0:00:09
3 Anthony Clark (USA) Jam Fund – NCC 0:00:12
4 Cody Kaiser (USA) California Giant-Specialized 0:00:25
5 Jonathan Page (USA) Fuji 0:01:27

Elite Women – Day 2
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:45:44
2 Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement 0:00:08
3 Rachel Lloyd (USA) California Giant-Specialized 0:00:49
4 Courtenay McFadden (USA) Spokewomen Racing 0:01:06
5 Elle Anderson (USA) SRAM-Strava 0:01:33

Websit: http://socalcross.org/events/cxla2015/

orange

Supercross Cup Stony Point
Two days of cross in New York State on November 21/22.

Elite Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=BmQ7cZTLj_U

1 Cameron Dodge (USA) 1:01:29
2 Kerry Werner (USA) 0:00:17
3 Dan Timmerman (USA) 0:00:21
4 Travis Livermon (USA) 0:00:30
5 Tristan Cowie (USA) 0:01:45

Elite Women – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=w6w9CsA7vkQ

1 Crystal Anthony (USA) 0:44:48
2 Arley Kemmerer (USA) 0:00:46
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:03
4 Jena Greaser (USA) 0:01:09
5 Natasha Elliott (Can) 0:02:22

Elite Men – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=PYN9CVyZglo

1 Cameron Dodge (USA) 0:59:44
2 Dan Timmerman (USA) 0:00:02
3 Scott Smith (USA) 0:00:29
4 Kerry Werner (USA) 0:00:57
5 Ben Frederick (USA) 0:01:00

Elite Women – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tFeBYCrGXBo

1 Crystal Anthony (USA) 0:43:05
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:50
3 Jena Greaser (USA) 0:00:50
4 Cassandra Maximenko (USA) 0:01:04
5 Arley Kemmerer (USA) 0:01:42

Website: http://www.supercrosscup.com/

orange

International de Pierric
French cross held on November 21.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=LpR6yUUOwJ8

1 Clément Venturini (Fra) 1:00:00
2 Francis Mourey (Fra) 0:01:03
3 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:01:24
4 Sven Vanthourenhout (Bel) 0:03:01
5 Patrick Van Leeuwen (Ned) 0:03:33

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=JZ-2P0ALVjE

1 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:37:21
2 Laure Bouteloup (Fra) 0:00:15
3 Évita Muzic (Fra) 0:00:19
4 Anaïs Grimault (Fra) 0:02:08
5 Stéphanie Vaxillaire-Denuit (Fra) 0:02:08

Website: http://www.cyclocrosspierric.fr/

orange

Toi Toi Cup 7
Round 7 of the Czech national series held at Unicov on November 17.

Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110938667-cyklistika/415232401081012-toi-toi-cup-2015-16/

Elite Men
1 MEISEN Marcel (GER) Team Kuota – Lotto 0:58:42
2 BOROŠ Michael (CZE) BKCP-Corendon 0:00:20
3 ŠIMUNEK Radomír (CZE) ERA-MURPROTEC 0:00:46
4 SKÁLA Jakub (CZE) CEZ CYKLO TEAM TÁBOR 0:01:06
5 PAPRSTKA Tomáš (CZE) REMERX – MERIDA TEAM KOLÍN 0:01:42

Elite Women
1 HAVLÍKOVÁ Pavla (CZE) MRM – Avalon Pro Cycling Team 0:42:37
2 HEIGL Nadja (AUT) Sportunion Bikestore.cc-Team 0:02:18
3 MIKULÁŠKOVÁ Martina (CZE) TJ Stadion Louny 0:02:34
4 WASIUK Olga (POL) MG LKS “BLEKITNI” PAULA-TRANS 0:02:44
5 ŠTEPÁNOVÁ Karla (CZE) KONA CYCLING POINT 0:02:44

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2015-2016/toi-toi-cup-2015-16

black

November 14/15

black

Hansgrohe Superprestige 4
The fourth round of the Superprestige series held at Gavere, Belgium on November 15.

gavere2015

Gavere by Balint Hamvas (read his book)

Clement weather made this race a little less fearsome than normal.

TV Highlights:http://www.playsports.be/videozone/samenvatting-hansgrohe-superprestige-gavere?fx1Yk7_VID

Elite
1 VAN AERT Wout VASTGOEDSERVICE GOLDEN PALACE CT 0:56:52
2 NYS Sven CRELAN AA DRINK TEAM 0:57:08
3 PAUWELS Kevin SUNWEB NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:57:09
4 VAN DER HAAR Lars TEAM GIANT – ALPECIN 0:57:52
5 SWEECK Laurens CORENDON-KWADRO 0:58:47
6 VANTORNOUT Klaas SUNWEB NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:58:52
7 VANTHOURENHOUT Michael SUNWEB NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:58:56
8 MERLIER Tim VASTGOEDSERVICE GOLDEN PALACE CT 0:59:04
9 PEETERS Rob VASTGOEDSERVICE GOLDEN PALACE CT 0:59:07
10 BOROS Michael BKCP-CORENDON 0:59:10
PLus
32 WILSON Scott INDIVIDUEEL 4 ronden

Elite Women
1 CANT Sanne TEAM CICLISMO MUNDIAL 0:43:56
2 VERSCHUEREN Jolien YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:44:16
3 HARRIS Nikki YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:45:01
4 VAN LOY Ellen YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:46:12
5 MAJERUS Christine BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 0:46:29
6 WYMAN Helen MATRIX FITNESS VULPINE 0:47:07
7 VAN PAASSEN Sanne INDIVIDUEEL 0:47:34
8 KAPTHEIJNS Maud AA-DRINK-KALAS TEAM 0:48:02
9 VANDERBEKEN Joyce WIELERTEAM DECOCK-VAN EYCK 0:48:25
10 DE BOER Sophie PARKHOTEL VALKENBURG 0:48:28

Under 23
1 ISERBYT Eli YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:47:06
2 HERMANS Quinten TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:47:51
3 CLEPPE Nicolas TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:48:12
Plus
25 HUMPHREYS Jack WHEELBASE ALTURA MGD 0:54:13
33 GARRETT James RUGBY VELO 1 ronde
35 ATKINS Joe RIDE COVENTRY 2 ronden

Juniors
1 DEKKER Jens ENERTHERM-BKCP 0:41:37
2 JASPERS Jappe ENERTHERM-BKCP 0:41:39
3 GROOT Mitch LARES-DOLTCINI CT 0:42:24
Plus
29 LEWIS Harry SRAM SHERWOOD PINES RT 0:50:03
32 GRIVELL-MELLOR Ewan JLT CONDOR 1 ronde
34 LOFTUS Tyla WHEELBASE ALTURA MGD 2 ronden
35 CLARKE Thomas RED ROSE OLYMPIC 2 ronden

Website: http://www.cyclocrossgavere.be/

orange

A proper Urban Cross (Swiss style)

Video: http://www.svt.se/sport/cykel/snabbast-genom-slottet-pa-cykel-vinner/

orange

La Coupe de France 2
second round of the French national series held at Quelneuc on November 15.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=goa7-SgGSN8

1 Clément VENTURINI
2 John GADRET 0:01:23
3 Ivan GICQUIAU 0:01:31

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=i4FI2aPD2n4

1 GROSSETETE Maelle 0:44:45
2 PETIT Marlene 0:00:06
3 MUZIC Evita 0:00:08

Website: http://www.cyclocross-quelneuc.com/

orange

Radquerfeldein GP Lambach
Austrian cross held at Stadl-Paura on November 15.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0Kp3g1bSelQ

Elite Men
1 HARING Martin (SVK) CK Banska Bystrica 1:02:15
2 MEILER Lukas (GER) FOCUS CX Elite-Team 0:00:32
3 GOLLINGER Karl – Heinz (AUT) ASVÖ Radl-Eck Cycling 0:01:36

Elite Women
1 HEIGL Nadja (AUT) SU Bikestore.cc Team / Focus CX Team 0:40:54
2 STEVKOVA Janka (SVK) Outsiterz cycling 0:00:31
3 ZELLER Viktoria (AUT) RC ARBÖ ANF Auto Eder Walding 0:04:18

I couldn’t find any 2015 video but take a look at this from Austria – https://www.youtube.com/watch?v=CArt9r1EBjk

Website: http://www.rc-lambach.com/index.php/news/375-cx-ger

orange

Gran Premi Les Franqueses del Valles 2015
Spanish cross held on November 15.

Video https://www.youtube.com/watch?v=yeJgei_9ArA Maybe not a racing lap?

Elite Men
1 RUIZ DE LARRINAGA, Javier 1:03:43
2 ESTEBAN, Ismael 0:00:09
3 HERNANDEZ, Aitor 0:00:25

Elite Women
1 NUÑO, Aida 0:49:38
2 ODRIOZOLA, Olatz 0:00:55
3 SANTANYES, Sandra 0:02:09

Website: http://ucfciclisme.com/

orange

7th Ciclocross Città di Schio
Italian cross held on November 15.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=o3-j5KMCtJk
Video Youth: https://www.youtube.com/watch?v=dHNZt7vWIMc

Elite Men
1 Gioele Bertolini
2 Enrico Franzoi
3 Marco Ponta

Elite Women
1 Alice Maria Arzuffi
2 Alessia Bulleri
3 Sara Casasola

And from 3 years ago (not the race) – https://vimeo.com/40165847

Website: http://www.schiobike.it/bike/7-ciclocross/

orange

Flückiger Cross
Swiss cross held at Madiswil on November 15.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dnQ81Xqm9K4

Elite Men
1 WEBER Sascha (GER) Champions System 1:01:24
2 FLÜCKIGER Lukas (SUI) BMC Racing Team 0:00:05
3 ROHRBACH Nicola (SUI) goldwurst-power/ Stöckli 0:00:06

Elite Women
1 NEFF Jolanda (SUI) Stöckli Pro Team 0:43:48
2 HENZELIN Lise-Marie (SUI) CC Littoral St-Blaise 0:00:15
3 HOTTINGER Olivia (SUI) GRAB Offroad Cycling Team / VC 0:02:00

Website: http://www.flueckiger-cross.ch/

orange

Subaru Cyclo Cup 1/2
Two days of cross at Lakewood, USA held on November 14 and 15.

Video: http://www.thenewstribune.com/outdoors/article44959857.html

Elite Men – Day 1
1 Logan Owen (USA) California Giant/Specialized 1:02:14
2 James Driscoll (USA) Raleigh/Clement 0:00:28
3 Jonathan Page (USA) Fuji 0:00:41

Elite women – Day 1
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:44:53
2 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 0:00:30
3 Mical Dyck (Can) Naked Factory Racing 0:01:26

Elite Men – Day 2
1 Logan Owen (USA) California Giant/Specialized USA 1:06:06
2 James Driscoll (USA) Raleigh/Clement 0:00:33
3 Jonathan Page (USA) Fuji 0:00:46

Elite Women – Day 2
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:41:02
2 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 0:00:24
3 Elle Anderson (USA) SRAM / Strava 0:00:48

Website: http://www.mfgcyclocross.com/subaru-cyclo-cup-uci/

orange

Toi Toi Cup 6
The sixth race of the Czech national series held at Holé Vrchyon November 14.

Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110938667-cyklistika/215471291074104-toi-toi-cup-2015-16/

Elite Men
1 PAPRSTKA Tomáš (CZE) REMERX – MERIDA TEAM KOLÍN 01:05:40
2 NIPL Vojtech (CZE) PUSKINAK.CZ 00:00:35
3 SKÁLA Jakub (CZE) CEZ CYKLO TEAM TÁBOR 00:00:41

Elite Women
1 NOSKOVÁ Nikola (CZE) AA-DRINK/KALAS Cycling team 00:43:20
2 MIKULÁŠKOVÁ Martina (CZE) TJ Stadion Louny 00:01:45
3 KESEG ŠTEVKOVÁ Janka (SVK) OUTSITERZ 00:01:56

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2015-2016/toi-toi-cup-2015-16

orange

Luxembourg Cross

Video: https://www.youtube.com/watch?v=93Cbp0quauU&feature=youtu.be

orange

Japanese Cross – November 8

Video: https://vimeo.com/145039820

black

November 11

black

Soudal Classics 2
The second round of the Soudal Classics was the Jaarmarktcross held at Niel, Belgium on November 11 (Armistice Day).

Across Belgium people remembered the dead of two world wars and then raced cross.

Elite Men

Highlights: http://sporza.be/permalink/1.2494249
Report: http://sporza.be/permalink/1.2494241

1 Kevin Pauwels
2 Tom Meeusen at 28″
3 Sven Nys s/t
4 Laurens Sweeck
5 Tim Merlier

Elite Women

Report: http://sporza.be/permalink/1.2494117

1 Sanne Cant Enertherm – BKCP 39:47
2 Jolien Verschueren VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:08
3 Nikki Harris Young Telenet – Fidea Cycling Team 00:15
4 Sophie De Boer Kalas-NNOF Cycling Team 00:34
5 Ellen Van Loy VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 01:41
PLus
22 Helen Wyman Kona Factory Team DNF (she crashed)

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1516/niel/nl/

black

November 7/8

black

Hansgrohe Superprestige 3
The third round of the Superprestige Series held at Ruddervoorde, Belgium on November 8.

superprestige32015

Kevin Pauwels by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Highlights: http://www.playsports.be/videozone/samenvatting-veldrijden-ruddervoorde?tZaibW_VID

1 PAUWELS Kevin SUNWEB NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 1:01:05
2 VAN AERT Wout VASTGOEDSERVICE GOLDEN PALACE CT 1:01:20
3 NYS Sven CRELAN AA DRINK TEAM 1:01:34
4 VANTORNOUT Klaas SUNWEB NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 1:02:12
5 MEEUSEN Tom TELENET FIDEA CYCLING TEAM 1:02:22
6 VAN DER HAAR Lars TEAM GIANT – ALPECIN 1:02:41
7 VAN KESSEL Corne TELENET FIDEA CYCLING TEAM 1:03:06
8 SWEECK Diether CORENDON-KWADRO 1:03:12
9 SWEECK Laurens CORENDON-KWADRO 1:03:15
10 MERLIER Tim VASTGOEDSERVICE GOLDEN PALACE CT 1:03:18

Elite Women
1 CANT Sanne TEAM CICLISMO MUNDIAL 0:40:38
2 VAN LOY Ellen YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:41:02
3 VERSCHUEREN Jolien YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:41:17
4 WYMAN Helen MATRIX FITNESS VULPINE 0:41:34
5 KAPTHEIJNS Maud AA-DRINK-KALAS TEAM 0:42:43
6 VANDERBEKEN Joyce WIELERTEAM DECOCK-VAN EYCK 0:43:04
7 VAN DEN DRIESSCHE Femke KLEUR OP MAAT – NODRUGS 0:43:11
8 VERHESTRAETEN Karen KLEUR OP MAAT – NODRUGS 0:43:22
9 ARZUFFI Alice Maria INPA SOTTOLI GIUSFREDI 0:43:40
10 SELS Loes YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:43:49

orange

European Cyclo-Cross Championships
Held at Huijbergen in the Netherlands on November 7.

eurox2015

Laars Var Der Harr by Balint Hamvas (read his book)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=KTx1tAu5nrU
Video: https://www.youtube.com/watch?v=h_U7xD2RQaE

Elite Men

1 VAN DER HAAR LARS NED 1:02:29
2 VAN AERT WOUT BEL + 0:19
3 PAUWELS KEVIN BEL + 0:39
4 VANTHOURENHOUT MICHAEL BEL + 0:56
5 TARAMARCAZ JULIEN SUI + 1:20

Elite Women
1 CANT SANNE BEL 0:41:12
2 VERSCHUEREN JOLIEN BEL + 0:08
3 HARRIS NIKKI GBR + 0:14
4 HAVLIKOVA PAVLA CZE + 0:26
5 VAN LOY ELLEN BEL + 1:07
Plus
7 WYMAN HELEN GBR + 1:48

Junior Men
1 DEKKER JENS NED 0:44:59
2 GROOT MITCH NED + 0:15
3 BONNET THOMAS FRA + 0:42
Plus
8 PIDCOCK THOMAS GBR + 1:26

Website: http://www.sport.be/ekveldrijden/2015/en/

orange

GGEW City Cross Cup Lorsch
German cross held at Lorsch on November 8.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=n_EKj_HveC4
Video: https://www.youtube.com/watch?v=ozNfZXBn-CQ

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1x71Wgm8dUo

1 Dieter Vanthourenhout (BEL) Sunweb-Napoleon Games Cycling 01:01:26
2 Sascha Weber (GER) VERANCLASSIC -DOLTCINI 00:00:03
3 Simon Zahner (SUI) EKZ Racing Team 00:00:03
4 Marcel Wildhaber (SUI) Scott- Odlo MTB Racing 00:00:03
5 Vojtech Nipl (CZE) PUSKINAK.cz 00:00:04

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hRnKgGyUCgc

1 Pavla Havlíkoavá (CZE) Projekt Cross 00:42:20
2 Jessica Lambracht (GER) STEVENS Racing Team Frauen 00:00:36
3 Nadija Heigl (AUT) FOCUS CX Ladies Team 00:01:22
4 Martina Mikulaskova (CZE) TJ Stadion Louny 00:01:32
5 Elisabeth Brandau (GER) RADON-EBE-Racing Team 00:01:38
Plus
20 Pepe Phillips (GBR) Velociped-Club 1899 Darmstadt 00:07:57

Website: http://www.ggew-city-cross-cup.de/de/index.php

orange

The Derby City Cup 1/2
Two days of racing over November 7/8 held on the World Championship course at Louisville, USA.

Hopefully video to follow.

Elite Men – Day 1
1 Stephen Hyde (USA) Cannondale Cyclocrossworld 1:01:03
2 Jeremy Powers (USA) Aspire Racing 0:00:02
3 Logan Owen (USA) California Giant Cycling 0:00:31
4 Ryan Trebon (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:01:03
5 Curtis White (USA) Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:20
Plus
23 Hugo Robinson (GBr) Neon Velo Cycling Team 0:04:52

Elite Women – Day 1
1 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 0:45:14
2 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:00:20
3 Elle Anderson (USA) SRAM / Strava 0:00:45
4 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 0:01:11
5 Courtenay McFadden (USA) Amercan Classics 0:01:25

Elite Men – Day 2
1 Stephen Hyde (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:59:08
2 Jeremy Powers (USA) Aspire Racing 0:00:16
3 Daniel Summerhill (USA) Maxxis-Shimano 0:00:27
4 James Driscoll (USA) Raleigh/Clement 0:00:31
5 Curtis White (USA) Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:32

Elite Women – Day 2
1 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 0:44:33
2 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:00:14
3 Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 0:00:21
4 Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport 0:00:33
5 Crystal Anthony (USA) Boulder Cycle Sport 0:01:50

Website: http://www.thederbycitycup.com/

orange

The Cycle-Smart International 1/2
US weekend cross held on November 7/8 at Northampton.

Elite Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0dlYSnv5Nk8

1 Michael Van Den Ham (Can) Red Truck-Garneau p/b Easton Cycling 1:03:33
2 Raphaël Gagné (Can) Red Truck-Garneau p/b Easton Cycling 0:00:04
3 Anthony Clark (USA) Squid Bikes 0:00:21
4 Mark McConnell (Can) Hot Sauce Cycling Club 0:00:22
5 Cameron Dodge (USA) 0:00:46 0:00:46

Elite Women – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=yqHCzrUmyCc

1 Ellen Noble (USA) Jam/NCC/Vittoria 0:44:19
2 Emma White (USA) Cyclocrossworld Devo Team 0:00:31
3 Kathleen Lysakowski (USA) Joe’s Garage Cx p/b Bikereg 0:00:45
4 Jena Greaser (USA) 0:00:45
5 Cassandra Maximenko (USA) Van Dessel/ISM/PowerBar/ChallengeTi 0:00:57

Elite Men – Day 2
1 Raphaël Gagné (Can) Red Truck – Garneau p/b Easton Cycling 1:03:30
2 Dylan McNicholas (USA) Polartec 0:00:08
3 Cameron Dodge (USA) 0:00:08
4 Mark McConnell (Can) Hot Sauce Cycling Club 0:00:09
5 Michael Van Den Ham (Can) Red Truck – Garneau p/b Easton Cycling 0:00:10

Elite Women – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FOB9nHOO3GQ

1 Emma White (USA) Cyclocrossworld Devo Team 0:43:55
2 Ellen Noble (USA) Jam/NCC/Vittoria 0:00:18
3 Cassandra Maximenko (USA) Van Dessel/Ism/Powerbar/Challengeti 0:00:34
4 Jena Greaser (USA) 0:00:37 0:00:37
5 Kathleen Lysakowski (USA) Joe’s Garage Cx p/b Bikereg 0:00:43

Website: http://www.nohocx.com/

orange

Redbull Cross
Niels Albert and Wout Van Aert go head to head.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=MowMsfN6ORY

black

October 28 – November 1

black

bpost bank trofee 2
The Koppenbergcross was the second round of the bpost Trofee held at Oudenaarde, Belgium on November 1.

koppenburg2015

Koppenberg Cross by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

TV Report: https://www.youtube.com/watch?v=_AKgbcZXUiw

1 Wout Van Aert (Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team) 1:00:35
2 Kevin Pauwels (Sunweb – Napoleon Games Cycling Team) 0:00:31
3 Lars Van Der Haar (Team Giant – Alpecin) 0:00:37
4 Tom Meeusen (Telenet Fidea Cycling Team) 0:01:26
5 Thijs Van Amerongen (Telenet Fidea Cycling Team) 0:01:30
6 Diether Sweeck (Era – Murprotec) 0:01:42
7 Michael Vanthourenhout (Sunweb – Napoleon Games Cycling Team) 0:01:44
8 Julien Taramarcaz (Era – Murprotec) 0:01:46
9 Corne Van Kessel (Telenet Fidea Cycling Team) 0:01:50
10 Gianni Vermeersch (Sunweb – Napoleon Games Cycling Team) 0:01:56
Plus
14 Ian Field (Hardgroves Cycles) 0:02:33

Elite Women

TV Report: https://www.youtube.com/watch?v=816tCVvCOpY

1 Jolien Verschueren (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 0:43:45
2 Femke Van Den Driessche (VZW Lotto-Ladiescycling) 0:00:58
3 Nikki Harris (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 0:01:06
4 Sanne Cant (Enertherm – BKCP) 0:01:21
5 Thalita De Jong (Rabobank Liv) 0:01:28
6 Helen Wyman (Kona Factory Team) 0:01:33
7 Ellen Van Loy (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 0:02:26
8 Sanne Van Paassen (Boels Dolmans Cycling Team) 0:02:40
9 Maud Kaptheijns (AA Drink-Kalas Cycling Team) 0:02:43
10 Loes Sels (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 0:05:28
Plus
11 Hannah Payton 0:05:28
22 Amira Mellor 0:09:17
41 Sophie Thackray -3 Runden

Website: http://www.koppenbergcross.be/

orange

EKZ CrossTour 3
The third round of a German series held at Hittnau on November 1.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=9gLYgQ9x_P8&feature=share

Elite Men
1 VAN DER POEL David (NED) BKCP – Corendon 56:41,1
2 WEBER Sascha (GER) Champions System +0:01,1
3 ZAHNER Simon (SUI) EKZ Racing Team +0:02,2
4 BERTOLINI Gioele (ITA) Merida Italia Team +0:02,2
5 RUSSO Clément (FRA) Charvieu-Chavagneux +0:05,4

Elite Women
1 HAVLIKOVA Pavla (CZE) MRM-Avalon Pro Cycling 46:23,7
2 FREI Sina (SUI) jb Felt Team/ VC Meilen +0:34,7
3 KOLLER Nicole (SUI) TowerSports-VC Eschenbach +0:55,7
4 ARZUFFI Alice Maria (ITA) Selle Italia Guerciotti +1:16,3
5 KUPFERNAGEL Hanka (GER) Wolfis Bike Shop Heitersheim +1:34,7

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Hittnau/

orange

Giro d’Italia Cross 2
Italian cross series held on November 1.

Video report: https://www.youtube.com/watch?v=Yga1nh7ysM0&feature=youtu.be
Videos: http://www.ciclocrossroma.it/wordpress/?page_id=2818

Elite Men
1 Cristian COMINELLI ITA 01:01:40
2 Nicolas SAMPARISI ITA 01:01:47
3 Stefano CAPPONI ITA 01:01:50
4 Marco BIANCO ITA 01:01:50
5 Manuel TODARO ITA 01:02:07

Elite Women
1 Chiara TEOCCHI ITA 39:40:00
2 Alessia BULLERI ITA 39:45:00
3 Sara CASASOLA ITA 40:10:00
4 Nicoletta BRESCIANI ITA 40:18:00
5 Alessia VERRANDO ITA 40:21:00

Website: http://www.ciclocrossroma.it/wordpress/?page_id=2337

orange

International de Marle
French cyclo-cross held on November 1.

Video: https://player.vimeo.com/video/144311770?autoplay=false&loop=false&byline=true&portrait=true&title=true
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Mufv_LKk1xI
Video: https://www.youtube.com/watch?v=kuMhI3Mpsvo

Elite Men
1 Clément VENTURINI FRA 59:12:00
2 Francis MOUREY FRA 59:36:00
3 Stan GODRIE NED 01:00:40
4 John GADRET FRA 01:01:03
5 Lucas DUBAU FRA 01:01:07

Elite Women
1 Joyce VANDERBEKEN BEL 42:35:00
2 Laure Bouteloup FRA 42:52:00
3 Suzanne VERHOEVEN NED 43:49:00
4 Laurane MEYERS FRA 44:05:00
5 Fanny Leleu FRA 44:42:00

Website: http://www.lecyclocrossinternationaldemarle.fr/

orange

Tohoku CX Project
Japanese cross held on November 1.

Video: https://vimeo.com/144270694

Elite Men
1 Hikaru Kosaka (Jpn) 1:07:46
2 Atsushi Maruyama (Jpn) 0:00:20
3 Masanori Kosaka (Jpn) 0:00:22
4 Yoshitaka Hama (Jpn) 0:00:52
5 Kyosuke Takei (Jpn) 0:02:30

Elite Women
1 Eri Yonamine (Jpn) 0:40:02
2 Sakiko Miyauchi (Jpn) 0:00:29
3 Waka Takeda (Jpn) 0:00:40
4 Miho Imai (Jpn) 0:03:15
5 Michiko Kawasaki (Jpn) 0:05:24

Website: http://www.tohoku-cx-project.com/

orange

Panamerican Championship
Continental championship held in Cincinnati, USA on November 1.

Local news: https://www.youtube.com/watch?v=LmoB01WIj-Q
Video: https://vimeo.com/144371346
Re-run: http://livestream.com/accounts/2043205/events/4464440

Elite Men
1 Jeremy Powers (USA) Rapha Focus 0:59:12
2 James Driscoll (USA) Raleigh Clement 0:00:08
3 Stephen Hyde (USA) Ladies First Racing Boys 0:00:10
4 Dan Timmerman (USA) 0:00:31
5 Jonathan Page (USA) 0:00:52

Elite Women
1 Katy Compton (USA) Trek Factory Racing 0:42:08
2 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:01:07
3 Rachel Lloyd (USA) Calgiant 0:01:38
4 Meredith Miller (USA) 0:01:55
5 Georgia Gould (USA) 0:02:01

Cincy3 – Kings CX After Dark
Held the evening before the Panamerican Champs in the USA on October 31.

Elite Men
1 Jeremy Powers (USA) Rapha Focus 0:57:54
2 Stephen Hyde (USA) Ladies First Racing Boys 0:00:09
3 Ryan Trebon (USA) Cannondale/Cyclocrossworld 0:00:13
4 Logan Owen (USA) Calgiant 0:00:32
5 James Driscoll (USA) Raleigh Clement 0:01:02
Plus
48 Liam Earl (USA) Marian University Cycling Team 0:06:25

Elite Women
1 Katy Compton (USA) Trek Factory Racing 0:45:28
2 Crystal Anthony (USA) Boulder Cycle Sport/Yogaglo 0:00:27
3 Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/Yogaglo 0:00:45
4 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:00:59
5 Rachel Lloyd (USA) Calgiant 0:01:01

Website: http://cincinnaticyclocross.com/

orange

Toi Toi Cup 5
The 5th round of the Czech National Series held at Louny on October 31.

Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110938667-cyklistika/215471291074103-toi-toi-cup-2015-16/

Elite Men
1 Radomir Simunek (Cze) ERA-MURPROTEC 0:58:56
2 Vojtech Nipl (Cze) PUSKINAK.CZ 0:00:04
3 Tomas Paprstka (Cze) REMERX – MERIDA TEAM KOLÍN 0:00:32
4 Matej Lasak (Cze) MAX CURSOR 0:00:42
5 Vladimir Kyzivat (Cze) JOHNSON CONTROLS AŠ MB 0:00:49

Elite Women
1 Jana Czeczinkarova (Cze) SRAM MITAS TREK 0:45:07
2 Adela Safarova (Cze) NUTREND SPECIALIZED RACING 0:00:08
3 Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny 0:00:37
4 Nikola Noskova (Cze) AA-DRINK/KALAS Cycling team 0:00:43
5 Janka Keseg Stevkova (Svk) OUTSITERZ 0:00:45

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2015-2016/toi-toi-cup-2015-16

orange

Niels Albert ‘Boom’
Held in Belgium on October 31.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=BiI_Gt-9kCU

Elite Men
1 Lars Van Der Haar (Ned) 0:58:24
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:06
3 Sven Nys (Bel) 0:00:45
4 Tom Meeusen (Bel) 0:01:34
5 Jim Aernouts (Bel) 0:01:37
Plus
12 Jack Clarkson (GBr) 0:04:40
19 Nicholas Barnes (GBr)
24 Billy Harding (GBr)

Elite Women
1 Ellen Van Loy (Bel) 0:41:50
2 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:38
3 Loes Sels (Bel) 0:00:54
4 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:01:08
5 Hannah Payton (GBr) 0:01:12
Plus
6 Amira Mellor (GBr) 0:01:16
9 Annabel Simpson (GBr) 0:02:19
15 Diane Lee (GBr) 0:03:49
20 Sophie Thackray (GBr) 0:06:17
27 Madeleine Gammons (GBr)

Juniors
1 Jappe Jaspers (Bel) 0:38:06
2 Victor Vandebosch (Bel) 0:00:06
3 Toon Vandebosch (Bel) 0:00:09
Plus
7 Ben Turner (GBr) 0:00:46
11 Harry Yates (GBr) 0:01:57
17 George Fox (GBr) 0:03:40

Website: http://www.nielsalbertcx.be/

orange

Two US local races
It’s good to see a bit of ‘local’ racing from around the world and these are from the USA.

https://www.youtube.com/watch?v=Jefn1RBugtM

https://www.youtube.com/watch?v=nFKBaPMMU48

orange

Toi Toi Cup 4
The 4th round of the Czech National Series held at Tabor on October 28.

Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110938667-cyklistika/215471291074002-toi-toi-cup-2015-16/

Elite Men
1 David Van Der Poel (Ned) BKCP – POWER PLUS 0:58:10
2 Vincent Baestaens (Bel) BKCP-Corendon 0:00:00
3 Michael Boros (Cze) BKCP-Corendon 0:00:00
4 Tomas Paprstka (Cze) REMERX – MERIDA TEAM KOLÍN 0:00:05
5 Vojtech Nipl (Cze) PUSKINAK.CZ 0:00:10

Elite Women
1 Pavla Havlikova (Cze) MRM – Avalon Pro Cycling Team 0:40:42
2 Nikola Noskova (Cze) AA-DRINK/KALAS Cycling team 0:01:16
3 Adela Safarova (Cze) NUTREND SPECIALIZED RACING 0:01:21
4 Hanka Kupfernagel (GER) Wolfis Bike Shop Buggingen 0:01:25
5 Jana Czeczinkarova (Cze) SRAM MITAS TREK 0:01:41

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2015-2016/toi-toi-cup-2015-16

black

October 24/26

black

Hansgrohe Superprestige 2
The second round of the Superprestige Series held at Zonhoven, Belgium on October 25.

zonhoven201516

Infamous Zonhoven sand pit by Balint Hamvas (read his book)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=EalWPTAkLzA
Sand pit video: https://www.youtube.com/watch?v=NnAsr9kiD8M

1 Wout VAN AERT 01:00:51
2 Rob PEETERS 01:02:00
3 Kevin PAUWELS 01:02:00
4 Sven NYS 01:02:08
5 Lars VAN DER HAAR 01:02:09
6 Laurens SWEECK 01:02:36
7 David VAN DER POEL 01:02:55
8 Julien TARAMARCAZ 01:02:55
9 Jens ADAMS 01:02:58
10 Tom MEEUSEN 01:03:12

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VxQsrwYdxV8

1 Sanne Cant (Lille/Enertherm-BKCP) 45:35
2 Nikki Harris 0:07
3 Jolien Verschueren 0:57
4 Sanne van Paassen 1:23;
5 Helen Wyman 1:44;
6 Maud Kaptheijns 2:19;
7 Femke Van den Driessche 3:48;
8 Bianca van den Hoek 5:26;
9 Karen Verhestraeten 5:58;
10 Manon Bakker 6:08

Website: http://www.sport.be/cyclocrosszonhoven/2015/nl/

orange

Giro d’Italia Cross 1
Italian cross series held on October 25 at Prova Fiuggi.

Videos: http://www.ciclocrossroma.it/wordpress/?page_id=2469

Elite Men
1 Gioele Bertolini (Ita)
2 Nadir Colledani (Ita)
3 Marco Bianco (Ita)
4 Stefano Sala (Ita)
5 Stefano Capponi (Ita)

Elite Women
1 Alice Maria Arzuffi (Ita)
2 Chiara Teocchi (Ita)
3 Sara Casasola (Ita)
4 Alessia Bulleri (Ita)
5 Rebecca Gariboldi (Ita)

Website: http://www.ciclocrossroma.it/

orange

Cyclo Cross de Karrantza 2015
Spanish cross held on October 25.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=jY-W58U0i68
Video: https://www.youtube.com/watch?v=smmYGjzZ9e8

Elite Men
1 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 1:01:01
2 Felipe Orts (Esp) 0:00:31
3 Kevin Suarez Fernandez (Esp) 0:00:53
4 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) 0:00:56
5 Ismael Esteban Aguando (Esp) 0:01:29

Elite Women
1 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) 0:35:32
2 Aida Nuno Palacio (Esp) 0:00:02
3 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) 0:01:12
4 Olatz Odriozola Mujika (Esp) 0:01:51
5 Irene Trabazo Bragado (Esp) 0:02:38

Website: http://www.karrantza.org/

orange

54. Internationales Radquer Steinmaur
Swiss cyclo-cross held on October 25.

Video:https://www.youtube.com/watch?v=REwcj0Se4wo&feature=share

Elite Men
1 Clément Venturini (Fra) 1:00:49
2 Simon Zahner (SUI) 0:00:11
3 Martin Haring (Svk) 0:00:12
4 Sascha Weber (GER) 0:00:33
5 Francis Mourey (Fra) 0:00:34
Plus
17 James Spragg (GBr) 0:03:45

Elite Women
1 Hanka Kupfernagel (GER) 0:42:29
2 Juliette Labous (Fra) 0:00:36
3 Lise-Marie Henzelin (SUI) 0:01:14
4 Marlene Petit (Fra) 0:01:34
5 Lara Krähemann (SUI) 0:01:43

Website: http://www.vcsteinmaur.ch/

orange

Manitoba Grand Prix of Cyclocross Winnipeg 2015
Canadian Cyclo-Cross Championships held on October 25.

Full race video: http://livestream.com/accounts/15641663/events/4439417

Elite Men
1 Jeremy Durrin (USA) 1:01:22
2 Geoff Kabush (Can) 0:00:16
3 Allen Krughoff (USA) 0:00:21
4 Derek Zandstra (Can) 0:00:24
5 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:33

Elite Women
1 Maghalie Rochette (Can) 0:43:09
2 Mical Dyck (Can) 0:00:28
3 Meredith Miller (USA) 0:00:51
4 Gabriella Durrin (GBr) 0:00:56
5 Anna Schappert (Can) 0:01:02

Website: http://mbcycling.ca/

orange

Grand-Prix de la Commune de Contern 2015
Luxembourg cyclo-cross held on October 25.

Video: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/725454.html

Elite Men
1 Dieter Vanthourenhout (Bel) 1:04:19
2 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:18
3 Steve Chainel (Fra) 0:00:33
4 Felix Drumm (GER) 0:01:55
5 Patrick Van Leeuwen (Ned) 0:01:55

Elite Women
1 Thalita De Jong (Ned) 0:40:21
2 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 0:02:56
3 Linda Ter Beek (Ned) 0:03:16
4 Suzanne Verhoeven (Ned) 0:03:44
5 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:05:17

Website: http://www.acccontern.lu/Francais/introduction.htm

orange

DCCX Washington, DC
Two days of racing in Washington DC, USA held on Octiber 24/25.

Elite Men – Day 1
1 Cameron Dodge (USA) 1:03:43
2 Ben Berden (Bel) 0:00:11
3 Ben Frederick (USA) 0:00:12
4 Dan Timmerman (USA) 0:00:49
5 Justin Lindine (USA) 0:00:53

Elite Women – Day 1
1 Cassandra Maximenko (USA) 0:41:24
2 Jena Greaser (USA) 0:00:02
3 Meghan Korol (USA) 0:00:02
4 Kathryn Cumming (USA) 0:00:57
5 Jessica Cutler (USA) 0:00:58

Elite Men – Day 2
1 Cameron Dodge (USA) 1:02:51
2 Ben Berden (Bel) 0:00:04
3 Justin Lindine (USA) 0:00:04
4 Dan Timmerman (USA) 0:00:55
5 Ben Frederick (USA) 0:01:07

Elite Women – Day 2
1 Cassandra Maximenko (USA) 0:47:57
2 Jena Greaser (USA) 0:00:09
3 Kathryn Cumming (USA) 0:00:26
4 Jessica Cutler (USA) 0:01:09
5 Laura Van Gilder (USA) 0:01:20

Website: https://www.facebook.com/DCCX-137070666858/

black

October 16/18

black

HPCX Jamesburg 1/2
Held over two days on October 17/18 at Jamesburg, USA.

Elite Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=RU2kImp6Yxs

1 Cameron Dodge (USA) 1:00:05
2 Jens Vandekinderen (Bel) 0:00:06
3 Anthony Clark (USA) 0:00:19
4 Robert Marion (USA) 0:00:42
5 Dan Timmerman (USA) 0:00:45
Plus
8 Hugo Robinson (GBr) 0:01:09

Elite Women – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Q82iLgvRJMQ
Video: https://www.youtube.com/watch?v=CashrraeDfQ

1 Cassandra Maximenko (USA) 0:43:12
2 Kathryn Cumming (USA) 0:00:02
3 Kathleen Lysakowski (USA) 0:00:12
4 Brittlee Bowman (USA) 0:00:18
5 Jena Greaser (USA) 0:00:24
Plus
20 Vicki Barclay (GBr)

Elite Men – Day 2
1 Jens Vandekinderen (Bel) 0:58:36
2 Cameron Dodge (USA)
3 Travis Livermon (USA) 0:00:26
4 Robert Marion (USA) 0:00:35
5 Eric Thompson (USA) 0:00:42

Elite Women – Day 2
1 Cassandra Maximenko (USA) 0:42:18
2 Kathleen Lysakowski (USA) 0:00:01
3 Brittlee Bowman (USA) 0:00:06
4 Kathryn Cumming (USA) 0:00:43
5 Jena Greaser (USA) 0:00:51

Website: http://www.hpcx.blogspot.ch/

orange

US Open of Cyclocross 1/2
One of the strengths of US cross is that so many races are held over a weekend. This time it was October 17/18 at Boulder, USA.

Elite Men – Day 1

1 Daniel SUMMERHILL USA 56:14:00
2 James DRISCOLL USA 56:15:00
3 Hector RIVEROS COL 56:33:00
4 Allen KRUGHOFF USA 56:46:00
5 Jonathan PAGE USA 56:52:00

Elite Women – Day 1
1 Georgia GOULD USA 47:54:00
2 Caroline MANI FRA 49:05:00
3 Meredith MILLER USA 49:40:00
4 Caitlyn VESTAL USA 49:57:00
5 Teal STETSON-LEE USA 51:29:00

Elite Men – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bWpVXIPXbPo

1 Daniel SUMMERHILL USA 56:14:00
2 James DRISCOLL USA 56:15:00
3 Hector RIVEROS COL 56:33:00
4 Allen KRUGHOFF USA 56:46:00
5 Jonathan PAGE USA 56:52:00

Elite Women – Day 2
1 Georgia GOULD USA 47:54:00
2 Caroline MANI FRA 49:05:00
3 Meredith MILLER USA 49:40:00
4 Caitlyn VESTAL USA 49:57:00
5 Teal STETSON-LEE USA 51:29:00

Website: http://www.withoutlimits.co/#!us-open-of-cyclocross/c1oy8

orange

UCI World Cup Cross Rd2
The second round of the UCI World Cup was held at Valkenburg, Netherlands on October 18.

wcuci2valek201516

Elite Men

Full re-run TV: https://www.youtube.com/watch?v=Bl9f2TcME0U

1 VAN DER HAAR Lars (NED) TEAM GIANT – ALPECIN 1:05:58
2 VAN AERT Wout (BEL) VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENTAL TEAM +00:24
3 NYS Sven (BEL) +00:34
4 PAUWELS Kevin (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM +00:59
5 TARAMARCAZ Julien (SUI) ERA REAL ESTATE – MURPROTEC +01:40
6 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM +01:59
7 VAN KESSEL Corne (NED) TELENET – FIDEA CYCLING TEAM +02:05
8 VENTURINI Clement (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02:06
9 SWEECK Diether (BEL) ERA REAL ESTATE – MURPROTEC +02:13
10 SWEECK Laurens (BEL) ERA REAL ESTATE – MURPROTEC +02:18
Plus
27 FIELD Ian (GBR) +04:43
57 SUMNER Ben (GBR) -4LAP

Elite Women

Full re-run TV: https://www.youtube.com/watch?v=qK_mrQ2grw8

1 LECHNER Eva (ITA) TEAM COLNAGO SUDTIROL 0:44:41
2 ANTONNEAU Kaitlin (USA) TWENTY 16 p/b SHO-AIR +00:10
3 HAVLIKOVA Pavla (CZE) +00:21
4 CANT Sanne (BEL) +00:40
5 MILLER Amanda (USA) +00:48
6 HARRIS Nikki (GBR) +01:10
7 VAN LOY Ellen (BEL) +01:23
8 WYMAN Helen (GBR) KONA FACTORY TEAM +01:29
9 VERSCHUEREN Jolien (BEL) +01:35
10 VAN PAASSEN Sanne (NED) BOELS DOLMANS CYCLING TEAM +02:02
Plus
17 CRUMPTON Bethany (GBR) +04:35
27 PAYTON Hannah (GBR) +05:32
35 MELLOR Amira (GBR) +06:43

Under 23
1 BERTOLINI Gioele (ITA) ITALY 0:54:23
2 ISERBYT Eli (BEL) BELGIUM +00:18
3 RUSSO Clement (FRA) FRANCE +00:34
Plus
30 BARNES Nicholas (GBR) GREAT BRITAIN +06:55

Juniors
1 JASPERS Jappe (BEL) BELGIUM 0:40:38
2 DEKKER Jens (NED) NETHERLANDS +00:34
3 ROMBOUTS Seppe (BEL) BELGIUM +00:50
PLus
16 TULETT Daniel (GBR) GREAT BRITAIN +02:36
19 TURNER Ben (GBR) GREAT BRITAIN +02:55
38 WATERS Joshua (GBR) GREAT BRITAIN +05:54
39 YATES Harry (GBR) GREAT BRITAIN +05:54
47 BARNES David (GBR) GREAT BRITAIN +07:13

Website: http://www.caubergcyclocross.com/

black

October 15

black

Kermiscross Ardooie
Belgian mid week cross held on October 15.

Elite Men

TV report: http://sporza.be/permalink/1.2469729

1 Tom Meeusen 1:01:36
2 Sven Nys 0:00:19
3 Julien Taramarcaz 0:00:25
4 Tim Merlier 0:00:32
5 Eli Iserbyt 0:00:35

Elite Women
1 Thalita de Jong (Ned)
2 Ellen Van Loy (Bel)
3 Jolien Verschueren (Ned)
4 Amanda Miller (USA)
5 Loes Sels (Bel)

Website: http://www.veldritardooie.be/

black

October 10/11

black

bpost bank trofee 1
GP Mario de Clercq Ronse was the first round of the bpost Trofee held at Ronse, Belgium on October 11.

Elite Men

TV Highlights: http://sporza.be/permalink/1.2466329
TV Start: http://sporza.be/permalink/1.2466242
TV Highlights: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2015/nl/nieuws/article.html?Article_ID=743714#

1 Wout Van Aert Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 59’06”
2 Kevin Pauwels Sunweb – Napoleon Games Cycling Team +0:00:04
3 Lars Van Der Haar Team Giant – Alpecin +0:00:08
4 Sven Nys Crelan – AA Drink Team +0:00:11
5 Jens Adams Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team +0:00:53
6 Tim Merlier Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team +0:00:56
7 Gianni Vermeersch Sunweb – Napoleon Games Cycling Team +0:00:57
8 Thijs Van Amerongen Telenet Fidea Cycling Team +0:00:57
9 Michael Boros BKCP – Corendon +0:01:00
10 Tom Meeusen Telenet Fidea Cycling Team +0:01:05

Elite Women

TV Last lap: http://sporza.be/permalink/1.2466187
TV highlights: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2015/nl/nieuws/article.html?Article_ID=743713#

1 Pavla Havlikova  46’46”
2 Jolien Verschueren VZW Young Telenet Fidea Cycling Team +0:00:15
3 Nikki Harris VZW Young Telenet Fidea Cycling Team +0:00:34
4 Sanne Cant Enertherm – BKCP +0:01:17
5 Ellen Van Loy VZW Young Telenet Fidea Cycling Team +0:01:24
6 Helen Wyman Kona Factory Team +0:02:00
7 Thalita De Jong Rabobank Liv +0:02:26
8 Femke Van Den Driessche VZW Lotto-Ladiescycling +0:03:25
9 Loes Sels VZW Young Telenet Fidea Cycling Team +0:04:43
10 Bianca Van Den Hoek +0:04:45

Website: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2015/nl/ronse/

orange

Trek CXC Cup Waterloo 1/2
Two days of racing at Waterloo, USA on October 10/11.

Videos: https://vimeo.com/channels/trekcxccup

Elite Men – Day 1
1 Jeremy Powers (USA) 1:00:17
2 Stephen Hyde (USA) 0:00:10
3 James Driscoll (USA) 0:00:33
4 Dan Timmerman (USA) 0:00:54
5 Brian Matter (USA) 0:01:06

Elite Women – Day 1
1 Kaitlin Antonneau (USA) 0:42:46
2 Amanda Miller (USA) 0:00:01
3 Crystal Anthony (USA) 0:00:04
4 Katy Compton (USA) 0:00:24
5 Caroline Mani (Fra) 0:00:44

Elite Men – Day 2
1 Stephen Hyde (USA) 1:01:03
2 Allen Krughoff (USA) 0:00:01
3 Dan Timmerman (USA) 0:00:13
4 Brian Matter (USA) 0:00:33
5 James Driscoll (USA) 0:01:0

Elite Women – Day 2
1 Crystal Anthony (USA) 0:42:27
2 Caroline Mani (Fra) 0:00:07
3 Kaitlin Antonneau (USA) 0:00:15
4 Amanda Miller (USA) 0:00:56
5 Sunny Gilbert (USA) 0:01:14

Website: http://trekcxccup.com/

orange

Charm City Cross
Two day of action held at Baltimore, USA on October 10/11

Elite Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hUHvalviSSY

1 Curtis White (USA) 1:00:13
2 Travis Livermon (USA) 0:00:00
3 Cameron Dodge (USA) 0:00:02
4 Ben Frederick (USA) 0:00:02
5 Anthony Clark (USA) 0:00:41
Plus
8 Hugo Robinson (GBr) 0:02:15

Elite Women – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=u8WsEXZ3U-A

1 Emma White (USA) 0:43:14
2 Kathryn Cumming (USA) 0:00:19
3 Brittlee Bowman (USA) 0:00:41
4 Arley Kemmerer (USA) 0:00:54
5 Caitlyn Vestal (USA) 0:01:03
Plus
23 Vicki Barclay (GBr) 0:05:15

Elite Men – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8bzTKMddUxI

1 Curtis White (USA) 1:05:14
2 Cameron Dodge (USA) 0:00:01
3 Travis Livermon (USA) 0:00:09
4 Ben Frederick (USA) 0:00:17
5 Justin Lindine (USA) 0:00:18

Elite Women – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=p95a3tTIow8

1 Emma White (USA) 0:49:16
2 Brittlee Bowman (USA) 0:00:49
3 Caitlyn Vestal (USA) 0:01:06
4 Hannah Arensman (USA) 0:02:10
5 Laura Van Gilder (USA) 0:02:26
Plus
14 Vicki Barclay (GBr) 0:03:46

Website: http://charmcitycross.com/

orange

GP5 Sterne Region Cross
A Swiss cross race held at Beromunster on October 11.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=lfDaDCTnrh0
Video: https://www.youtube.com/watch?v=zOZ4mCDMIJ0
Video: https://www.youtube.com/watch?v=suearvMG7Aw

1 Weber Sascha Continental team Champion System 01:04:57. – 12
2 Chainel Steve e.c.Stéphanois 01:04:59. 2. 12
3 Bertolini Giole Team Selle Italia-Guerciotti 01:04:59. 2. 12

Elite Women
1 Alice Maria ARZUFFI ITA 37:59:00
2 Lise-Marie HENZELIN SUI 39:19:00
3 Lucie CHAINEL-LEFEVRE FRA 40:26:00

Website: http://www.radquerberomuenster.ch/

orange

La Coupe de France 1
The first round of national French series held at Albi on October 11.

Video: http://www.dailymotion.com/video/x399j1x_coupe-de-france-clement-venturini-seul-en-tete-a-albi_sport
Video: http://www.albivelosport.com/video/COUPE%20DE%20FRANCE%202015/ddddddd.mp4

Elite Men
1 VENTURINI Clement Cofidis, Solutions Credits
2 MOUREY Francis FDJ
3 BOSMANS Wietse BKCP – Powerplus

Elite Women
1 Hélène Clauzel FRA 41:32:00
2 Marlene PETIT FRA 42:08:00
3 Maëlle Grossetête FRA 42:17:00

Website: http://www.albivelosport.com/Cyclo_cross.html

orange

Toi Toi Cup 3
The third round of the national Czech Series held at Milovice on October 10.

Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110938667-cyklistika/215471291074102-toi-toi-cup-2015-16/

Elite Men
1 PAPRSTKA Tomáš REMERX – MERIDA TEAM KOLÍN 00:00:00
2 PETRUŠ Lubomír KC Hlinsko 00:00:57
3 NIPL Vojtìch PUSKINAK.CZ 00:01:13

Elite Women
1 NOSKOVÁ Nikola AA-DRINK/KALAS Cycling team 00:00:00
2 CZECZINKAROVÁ Jana SRAM MITAS TREK 00:00:01
3 KESEG ŠTEVKOVÁ Janka OUTSIDERZ 00:00:19

Youth race video: https://www.youtube.com/watch?v=3vkqfEu774s

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2015-2016/toi-toi-cup-2015-16

orange

International Podbrezova 2015
Slovak cross held at Podbrezova on October 11.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3YfWcYmOLFc

Elite Men
1 Tomas PAPRSTKA CZE 59:55:00
2 Ondrej GLAJZA SVK 01:00:11
3 Martin HARING SVK 01:00:27

Website: http://www.zpsport.sk/

black

October 3/4

black

Hansgrohe Superprestige 1
The first round of the Hansgrohe Superprestige cyclo-cross series held at Gieten, Belgium on October 4.

superprestgeitem201516

Sann Cant and Nikki Harris by Balint Hamvas – buy the 2014/15 annual

Elite Men

TV report: http://sporza.be/permalink/1.2460768
TV first lap: http://sporza.be/permalink/1.2460281
TV Report: http://www.rtvdrenthe.nl/nieuws/100488/Ook-Superprestige-Gieten-prooi-voor-Van-Aert?r=sport
Highlights: http://www.cyclingfans.com/node/21202

1 VAN AERT Wout (BEL) 0:56:34
2 VAN DER HAAR Lars (NED) 0:00:21
3 MERLIER Tim (BEL) 0:00:55
4 NYS Sven (BEL) 0:00:55
5 VANTORNOUT Klaas (BEL) 0:00:55
6 VERMEERSCH Gianni (BEL) 0:00:59
7 PAUWELS Kevin (BEL) 0:01:05
8 BAESTAENS Vincent (BEL) 0:01:06
9 PEETERS Rob (BEL) 0:01:06
10 TARAMARCAZ Julien (SUI) 0:01:06

Elite Women

TV Report: http://www.rtvdrenthe.nl/nieuws/100487/Oosterman-tevreden-met-twaalfde-plek-in-Gieten?r=sport

1 CANT Sanne (BEL) 0:40:27
2 HARRIS Nikki (GBR) 0:00:10
3 VERSCHUEREN Jolien (BEL) 0:00:24
4 VAN LOY Ellen (BEL) 0:00:41
5 KAPTHEINS Maud (NED) 0:00:41
6 SELS Loes (BEL) 0:00:45
7 VAN PAASSEN Sanne (NED) 0:00:53
8 WYMAN Helen (GBR) 0:01:11
9 VAN DEN DRIESSCHE Femke (BEL) 0:01:49
10 KASTELIJN Yara (NED) 0:01:57

Website: http://www.cyclocrossgieten.nl/

orange

EKZ Cross Tour 2
The second round of the EKZ Cross Tour held at Dielsdorf, Germany on October 4.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=9dNdOJV1qgg

1 VENTURINI Clément (FRA) 1:02:30
2 VANTHOURENHOUT Dieter (BEL) 0:00:42
3 MOUREY Francis (FRA) 0:00:49
4 WILDHABER Marcel (SUI) 0:00:53
5 WEBER Sascha (GER) 0:00:54

Elite Women
1 HAVLIKOVA Pavla (CZE) 0:44:55
2 KUPFERNAGEL Hanka (GER) 0:00:32
3 FREI Sina (SUI) 0:00:34
4 CLAUZEL Perrine (FRA) 0:01:06
5 PETIT Marlène (FRA) 0:01:24

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Dielsdorf/

orange

Providence Cup, USA
The Providence Cup held on October 3.

Video Elite Men: http://crossfestlive.silverlinenow.tv/detail/video/4529499953001/men-s-race-replay—2015-kmc-cyclo-cross-festival-live?autoStart=true

Video Elite Women: http://crossfestlive.silverlinenow.tv/detail/video/4529499952001/women-s-race-replay—2015-kmc-cyclo-cross-festival-live?autoStart=true

Full race video: http://crossfestlive.silverlinenow.tv/detail/video/4529499951001/full-race-replay—2015-kmc-cyclo-cross-festival-live?autoStart=true

Elite Men – Day 1
1 Jeremy Powers (USA) 1:00:24
2 Stephen Hyde (USA) 0:00:11
3 Curtis White (USA) 0:01:04
4 Daniel Summerhill (USA) 0:01:06
5 James Driscoll (USA) 0:01:07

Elite Women – Day 1
1 Katerina Nash (Cze) 0:42:54
2 Katy Compton (USA) 0:00:06
3 Amanda Miller (USA) 0:00:38
4 Caroline Mani (Fra) 0:00:52
5 Ellen Noble (USA) 0:01:00

Elite Men – Day 2
1 Stephen Hyde (USA) 0:58:53
2 Curtis White (USA) 0:00:17
3 James Driscoll (USA) 0:00:26
4 Tobin Ortenblad (USA) 0:00:28
5 Kerry Werner (USA) 0:00:28
Plus
19 Hugo Robinson (GBr) 0:01:59

Elite Women – Day 2
1 Katerina Nash (Cze) 0:43:22
2 Katy Compton (USA) 0:00:08
3 Caroline Mani (Fra) 0:00:23
4 Amanda Miller (USA) 0:00:37
5 Emma White (USA) 0:01:00

orange

Stevens Cross Series

Action from the Stevens Cross series held in the North of Germany at Kaltenkirchen on October 3.

Not an UCI event but interesting to see a regional German event.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=KJHPOTcf9No&feature=youtu.be

orange

Luxembourg Cross

Video: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/716991.html

orange

Toi Toi Cup 2 2015/16
The second round of the Chzech national Toi Toi Cup series held at Hlinsko on October 3.

Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110938667-toi-toi-cup-2015-16/215471291074101/

Elite Men
1 PAPRSTKA Tomáš (CZE) 1:05:48
2 PETRUŠ Lubomír (CZE) 0:01:36
3 SKÁLA Jakub (CZE) 0:01:55
4 NIPL Vojtech (CZE) 0:02:14
5 MALÍK Michal (CZE) 0:02:21

Elite Women
1 HAVLÍKOVÁ Pavla (CZE) 0:41:36
2 CZECZINKAROVÁ Jana (CZE) 0:00:51
3 HEIGL Nadja (AUT) 0:01:58
4 KESEG ŠTEVKOVÁ Janka (SVK) 0:02:37
5 KUNTOVÁ Vendula (CZE) 0:02:50

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2015-2016/toi-toi-cup-2015-16

black

September 26/28

black

Toi Toi Cup 1 2015
The first round of the Czech national series, the Toi Toi Cup held at Slaný on September 28.

Video highlights: http://www.ceskatelevize.cz/porady/….. (it could be Herne Hill!) Mostly men but there is coverage of the women’s race at 35mins.

Elite Men

1 MEISEN Marcel GER Team Kuota – Lotto 1:03:17
2 AERNOUTS Jim BEL TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:00:02
3 ŠIMŮNEK Radomír CZE ERA-MURPROTEC 0:00:02
4 BOROŠ Michael CZE BKCP-Corendon 0:00:03
5 PAPRSTKA Tomáš CZE REMERX – MERIDA TEAM KOLÍN 0:00:24

Elite Women
1 HAVLÍKOVÁ Pavla CZE MRM – Avalon Pro Cycling Team 0:42:59
2 KUPFERNAGEL Hanka GER Wolfis Bike Shop Buggingen 0:00:57
3 CZECZINKAROVÁ Jana CZE SRAM MITAS TREK 0:01:29
4 HEIGL Nadja AUT Sportunion Bikestore.cc-Team 0:01:51
5 KESEG ŠTEVKOVÁ Janka SVK OUTSIDERZ 0:02:15

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/cyklokros-cz/aktuality

orange

Gran Prix of Gloucester Cross
Two days of racing at Gloucester, USA on September 26/27.

A few Brit’s took part and please note that all the videos start the same.

Elite Men – Day 1

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=GOPsehZrh6I

1 Jeremy Powers (USA) 1:07:08
2 Curtis White (USA) 0:00:14
3 Stephen Hyde (USA) 0:00:36
4 James Driscoll (USA) 0:01:12
5 Ryan Trebon (USA) 0:01:21
Plus
16 Hugo Robinson (GBr) 0:03:54

Elite Women – Day 1

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=PyoTl-6qMgo

1 Caroline Mani (Fra) 0:51:26
2 Ellen Noble (USA) 0:00:02
3 Katherine Compton (USA) 0:00:09
4 Helen Wyman (GBr) 0:00:52
5 Amanda Miller (USA) 0:01:06
Plus
8 Gabriella Durrin (GBr) 0:01:13
17 Hannah Payton (GBr) 0:03:10
21 Amira Mellor (GBr) 0:03:42

Elite Men – Day 2

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=WkBD9f_uj0A

1 Jeremy Powers (USA) 1:04:45
2 Curtis White (USA) 0:00:11
3 Stephen Hyde (USA) 0:00:14
4 Ryan Trebon (USA) 0:00:36
5 James Driscoll (USA) 0:00:45

Elite Women – Day 2

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=HRZHYLBEuho

1 Katherine Compton (USA) 0:43:51
2 Caroline Mani (Fra) 0:00:28
3 Crystal Anthony (USA) 0:00:50
4 Helen Wyman (GBr) 0:01:18
5 Courtenay McFadden (USA) 0:01:20
Plus
14 Gabriella Durrin (GBr) 0:02:34
21 Amira Mellor (GBr) 0:03:52
24 Hannah Payton (GBr) 0:04:19

Men’s cat 4 bar cam: https://vimeo.com/140609817

Website: http://www.gpgloucester.com/

orange

Steenbergcross Erpe-Mere 2015
Action from Erpe-Mere in Begium for the Steenbergcross held on September 27.

Elite Men

TV Report (after Road Champs, Grand Prix and Horses): http://sporza.be/cm/sporza/videozone/programmas/sportweekend/2.41148
Video: https://www.youtube.com/watch?v=4fy5pklXh6U

1 Wout van Aert in 1u02’16”
2 Michael Vanthourenhout at 28″
3 Sven Nys 33″
4 Klaas Vantornout 40″
5 Kevin Pauwels 48″
6 Philipp Walsleben 53″
7 Rob Peeters 57″
8 Tom Meeusen 1’05”
9 Jens Adams 1’07”
10 Tim Merlier st

Website: http://www.steenbergcross.com/

orange

Illnau Cross 2015
Swiss Cross held at Illnau on Eptember 27.

Video (dodgy music): https://www.youtube.com/watch?v=XpQfLe3Aq3I

Elite Men
1 VANTHOURENHOUT Dieter (BEL) 1:01:43
2 WILDHABER Marcel (SUI) 0:00:05
3 ZAHNER Simon (SUI) 0:00:06
4 MOUREY Francis (FRA) 0:00:34
5 DOUBEY Fabien (FRA) 0:01:07
6 SAMPARISI Nicolas (ITA) 0:01:16
7 SCHWEIZER Michael (JR) (GER) 0:01:25
8 SAGESSER Severin (SUI) 0:01:27
9 RUEGG Timon (SUI) 0:01:27
10 MÜLLER Lukas (SUI) 0:01:31

Elite Women
1 KUPFERNAGEL Hanka (GER) 0:43:03
2 ARZUFFI Alice (ITA) 0:00:17
3 HENZELIN Lise-Marie (SUI) 0:01:38
4 MUZIC Evita (FRA) 0:01:53
5 COLIN Eva (FRA) 0:02:12
6 PETIT Marlène (FRA) 0:02:27
7 MOREL-PETITGIRARD Marlène (FRA) 0:03:01
8 KLOPPENBURG Margriet (DEN) 0:03:06
9 KRAHEMANN Lara (SUI) 0:03:35
10 GYSLING Mirjam (SUI) 0:04:09

Website: http://www.radcrossillnau.ch/

orange

SOUDAL Classics – GP Neerpelt 2015
The European cyclo-cross season got underway on Saturday with the first race of the Soudal Classic series held at Neerpelt, Belgium on September 26.

Elite Men

TV Highlights: https://www.youtube.com/watch?t=14&v=2Dn9FBfUcHg
Video: (awful music) https://www.youtube.com/watch?v=WcxbeuaP77E

1 Wout Van Aert Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team
2 Kevin Pauwels Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 15″
3 Laurens Sweeck Era – Murprotec 24″
4 Tim Merlier Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 37″
5 Jens AdamsVastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 37″
6 Julien Taramarcaz Era – Murprotec 37″
7 David Van der Poel BKCP – Corendon 37″
8 Sven Nys Crelan – AA Drink Team 37″
9 Diether Sweeck Era – Murprotec 51″
10 Rob Peeters Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 58″

Elite Women

TV Highights (not quite): https://www.youtube.com/watch?v=o7lpf_RoGEs
Video (awful music): https://www.youtube.com/watch?v=3qwU4TQKYCY

1 Sanne Van Paassen Boels-dolmans 44’58 ”
2 Ellen Van Loy VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 8 ”
3 Maud Capt HeijnsAA-Drink Cycling Team Kalas 12 ”
4 Jolien Verschueren VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 59 ”
5 Nikki Harris Young Telenet – Fidea Cycling Team 1’22 ”
6 Laura Verdonschot Kalas-NNOF Cycling Team 1’57 ”
7 Loes Sels VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 2’21 ”
8 Bianca Van Den Hoek 2’40 ”
9 Karen Verhestraeten Color Custom cycling team 3’04 ”
10 Esmee Oosterman 3’21 ”

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1516/nl/

black

September 15/16

black

UCI World Cup 1 Cross Vegas – September 16
The first round of the UCI World Cup Cyclo-Cross held in Las Vegas, USA.

vegas2015

Jeremy Powers by Balint Hamvas – buy the 2014/15 annual

Elite Men

Full Race Video – https://www.youtube.com/watch?v=xC7cloX4p0Y
Race Highlights – https://www.youtube.com/watch?t=16&v=dvf2iVTaVAw

1 VAN AERT Wout (BEL) VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENTAL TEAM 1:07:00
2 NYS Sven (BEL) 0:00:23
3 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:00:44
4 VAN DER HAAR Lars (NED) TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:52
5 PAUWELS Kevin (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:00:52
6 POWERS Jeremy (USA) 0:00:54
7 SWEECK Laurens (BEL) ERA REAL ESTATE – MURPROTEC 0:01:30
8 ADAMS Jens (BEL) VASTGOEDSERVICE – GOLDEN PALACE CONTINENTAL TEAM 0:01:40
9 VAN KESSEL Corne (NED) TELENET – FIDEA CYCLING TEAM 0:01:48
10 VERMEERSCH Gianni (BEL) SUNWEB – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:01:48
Plus
26 FIELD Ian (GBR) 0:02:54
61 ROBINSON Hugo (GBR) -2 Runden

Elite Women

Full Race Video – https://www.youtube.com/watch?v=v90LicPEdbg
Race Highlights – https://www.youtube.com/watch?v=Is3xqaH1uE0

1 NASH Katerina (CZE) LUNA PRO TEAM 0:49:17
2 LECHNER Eva (ITA) TEAM COLNAGO SUDTIROL 0:00:15
3 CANT Sanne (BEL) 0:00:38
4 GOULD Georgia (USA) LUNA PRO TEAM 0:00:38
5 PENDREL Catharine (CAN) LUNA PRO TEAM 0:00:38
6 VAN PAASSEN Sanne (NED) BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 0:00:50
7 ANTHONY Crystal (USA) OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:00:51
8 MILLER Meredith (USA) PEPPER PALACE PRO CYCLING P/B THE HAPPY TOOTH 0:00:54
9 ROCHETTE Maghalie (CAN) LUNA PRO TEAM 0:00:55
10 MILLER Amanda (USA) 0:01:01
Plus
11 COMPTON Katherine (USA) 0:01:20
14 WYMAN Helen (GBR) KONA FACTORY TEAM 0:01:43
27 PAYTON Hannah (GBR) 0:03:34
32 DURRIN Gabriella (GBR) 0:04:24
38 MELLOR Amira (GBR) 0:07:19

orange

River City Bicycles Cyclocross Crusade
Because we like it –  https://www.youtube.com/watch?v=D0JzqnkuBtI

black

September 12/13

black

EKZ CrossTour Baden (C1) – September 13
A C1 race held at Baden Baden in Switzerland. The first big European event of the 2015/16 season.

2015 Video – https://www.youtube.com/watch?v=rHnJEuOJLAQ
2015 Video (on bike)  – https://www.youtube.com/watch?v=0SM-B5ZNjbU

Elite Men
1 Laurens Sweeck (Era-Murprotect)
2 Philipp Walsleben (BKCP-Corendon)
3 Francis Mourey (FDJ)

Elite Women
1 Eva Lechner
2 Pavla Havlikova
3 Sina Frei befand

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Baden/

orange

Nittany Lion Cross (C2) – September 12/13
Nittany Lion Cross  held at Breiningsville PA, USA.

2015 Video day 1 – https://www.youtube.com/watch?v=hCEAhi861PI

Day 1 (C2)
Elite Men
1 Wietse Bosmans (Bel)                0:55:39
2 Dan Timmerman (USA)              0:00:11
3 Cameron Dodge (USA)               0:00:29
4 Curtis White (USA)       0:00:30
5 Kerry Werner (USA)    0:00:33

Elite Women
1 Amanda Miller (USA)  0:45:13
2 Crystal Anthony (USA)               0:00:15
3 Rebecca Fahringer (USA)          0:00:46
4 Ellen Noble (USA)         0:01:04
5 Ally Stacher (USA)        0:01:10

Day 2 (C2)
Elite Men
1 Wietse Bosmans (Bel)                0:59:55
2 Curtis White (USA)       0:00:34
3 Cameron Dodge (USA)               0:00:36
4 Ben Berden (Bel)          0:00:37
5 Scott Smith (USA)         0:01:01

Elite women
1 Amanda Miller (USA)  0:44:35
2 Gabriella Durrin (GBr) 0:00:03
3 Rebecca Fahringer (USA)          0:00:52
4 Arley Kemmerer (USA)              0:00:57
5 Jena Greaser (USA)     0:01:50

Website: http://www.nittanycross.com/

black

September 8/9

black

Qiansen Trophy Cyclocross  – September 9 (C2)
Chinese cross held at Qiongzhong Station, China.

2013 video – https://vimeo.com/75882675
2014 video – https://www.youtube.com/watch?v=Hq2-giDgYxs

Elite Men
1 Wietse Bosmans (Bel)                1:00:14
2 Radomir Simunek (Cze)             0:00:09
3 Steve Chainel (Fra)      0:01:07
4 Thijs Al (Ned) 0:01:34
5 Marco Bianco (Ita)        0:01:53

Elite Women
1 Asa Maria Erlandsson (Swe)     0:42:57
2 Emily Kachorek (USA) 0:00:05
3 Lelde Ardave (Lat)        0:00:44
4 Kathryn Cumming (USA)           0:01:07
5 Margriet Helena Kloppenburg (Den)    0:02:04

black

September 5/6

black

Full Moon Vista Cross – September 5/6 (C1 & C2)
Full Moon Vista Cross held at Ellison Park, Rochester, NY, USA.

Race preview video – https://www.youtube.com/watch?v=g07IENSeOis

Day 1 (C1)
Elite
1 Jeremy Powers (USA)                1:03:37
2 Dan Timmerman (USA)              0:00:14
3 Cameron Dodge (USA)               0:00:44
4 Stephen Hyde (USA)   0:01:03
5 Allen Krughoff (USA)  0:01:52

Elite Women
1 Kaitlin Antonneau (USA)               0:41:33
2 Meredith Miller (USA)   0:00:08
3  Amanda Miller (USA)     0:00:20
4 Crystal Anthony (USA)   0:00:28
5 Caroline Mani (Fra)         0:01:01
6  Gabriella Durrin (GBr)    0:01:32

Day 2 (C2)
Elite Men
1 Vincent Baestaens (Bel)            1:02:16
2 Cameron Dodge (USA)               0:00:20
3 Andrew Dillman (USA)               0:00:40
4 Kerry Werner (USA)    0:00:52
5 Dan Timmerman (USA)              0:00:56

Elite Women
1 Meredith Miller (USA)                0:40:07
2 Kaitlin Antonneau (USA)           0:00:10
3 Crystal Anthony (USA)               0:00:34
4 Caroline Mani (Fra)      0:00:37
5 Rachel Lloyd (USA)       0:00:52

Website:  http://ellisoncyclocross.com/

black

Tour of Alberta Road Race 2015
The Tour of Alberta held over September 1/6 and on stage 5 it featured dirt roads. (Which counts as almost cross at this time of year)

Stage 5 dirt road section – https://www.youtube.com/watch?v=w5moU0pp-60&feature=youtu.be
Stage 5 moto crash – https://www.youtube.com/watch?v=d6YzIJkaQFY
Stage 5 highlights – https://www.youtube.com/watch?v=SIgB9OR7-7M

black

World MTB Championships 2015
Held In France, August 31/September 6.

Be warned the music on these videos is awful!

Downhill Men Video –
Winning run – https://www.youtube.com/watch?t=28&v=lp_zVAn4BLc
Highlights – https://www.youtube.com/watch?t=2&v=o8PkB5ID-kw

Dowhill Women Video
Highlights – https://www.youtube.com/watch?v=s2xsKAIxqz8&index=3&list=PL7NFlV830crNw76ewQr7CrCAl5MIKtYBW
Rachel Atherton’s GoPro – https://www.youtube.com/watchv=59y7qwGB0ao&list=PL7NFlV830crNw76ewQr7CrCAl5MIKtYBW&index=4

Men XC – https://www.youtube.com/watch?v=ysMLZ6LWw7E&index=7&list=PL7NFlV830crNw76ewQr7CrCAl5MIKtYBW
Women XC – https://www.youtube.com/watch?v=Hfmn8vpocSo&list=PL7NFlV830crNw76ewQr7CrCAl5MIKtYBW&index=8

Website: http://www.uci.ch/mountain-bike/

.orange

CYCLOCROSS 2014/2015

zolder2014

Sit in a muddy puddle, place feet in a cold icy basin, hit yourself with assorted tundra and prepare for the next cyclo-cross to come. Or sit down on a comfy sofa, relax with a cup of tea, a cake and a copy of CycloCross 2014/15 – a look back on the International racing scene and then dream big things about your season to come – READ MORE