UCI rated cyclo cross races unless otherwise stated. The big issue being geo-restrictions on content. If you have links please let me know. I will try and update when links are found etc. – John

orange

2015/16 Season – 2014/15 Season

orange

Upcoming races (results & video links yet to be added)
That’s it for the season.

black

February 19 2017

black

Internationale Sluitingsprijs – February 19
The last international cyclo cross of the season held at Oostmalle, Belgium.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=60ajkDLIWSk (Bit of both races)

Elite Men

Video: https://www.playsports.be/videozone….
Video: https://www.youtube.com/watch?v=60ajkDLIWSk
Video: https://www.youtube.com/watch?v=XzJXg4IAsI4 (French)

1 VAN AERT Wout VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 1:02:00
2 VAN DER POEL Mathieu BEOBANK – CORENDON 1:02:51
3 MEEUSEN Tom TELENET FIDEA LIONS 1:02:51
4 VAN DER POEL David BEOBANK – CORENDON 1:02:51
5 VERMEERSCH Gianni STEYLAERTS – VERONA 1:02:54
6 PAUWELS Kevin MARLUX NAPOLEON GAMES 1:03:02
7 SOETE Daan TELENET FIDEA LIONS 1:03:05
8 AERNOUTS Jim TELENET FIDEA LIONS 1:03:06
9 SWEECK Diether ERA – CIRCUS 1:03:16
10 VAN DER HAAR Lars TELENET FIDEA LIONS 1:03:18

Elite Women
1 CANT Sanne ENERTHERM – BEOBANK 0:43:54
2 VERDONSCHOT Laura MARLUX – NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:44:37
3 APTHEIJNS Maud STEYLAERTS – VERONA 0:44:50
4 SELS Loes KDL CYCLING TEAM 0:45:16
5 WORST Annemarie GIANT LIV MIJN BAD DEALERTEAM 0:45:16
6 VAN LOY Ellen YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:45:52
7 COMPTON Katherine TREK FACTORY RACING 0:45:57
8 VAN DER HEIJDEN Inge ZZPR R.NL HANCLEAN ORNAGE BABIES CYCL 0:46:03
9 VERHESTRAETEN Karen DONEN/VONDELMOLEN CX-TEAM 0:46:05
10 FRANCK Alicia LARES-DOLTCINI CT

Website: http://www.cyclocross-oostmalle.be/

black

February 18 2017

black

Soudal Classics 5 – February 18
The fifth and final round of the Soudal Classics Series held at Leuven in Belgium.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=mdR9C2aKtMs (Highlights)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=h0rUBFdCyD4

1 Mathieu Van Der Poel 0:57:41
2 Kevin Pauwels 0:00:00
3 Laurens Sweeck 0:00:00
4 Michael Vanthourenhout 0:00:20
5 Gianni Vermeersch 0:00:26
6 Jim Aernouts 0:00:29
7 Tom Meeusen 0:00:31
8 Vincent Basteans 0:00:31
9 Lars Van Der Haar 0:00:40
10 Wout Van Aert 0:00:58

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=yjnDkYkzSuk (Highlights)

1 Katie Compton 00:40:17
2 Sophie De Boer 00:00:22
3 Ellen Van Loy 00:00:28
4 Alicia Franck 00:00:39
5 Loes Sels 00:01:05
6 Joyce Vanderbeken 00:01:51
7 Karen Verhestraeten 00:02:07
8 Denise Betsema 00:02:26
9 Pauliine Delhaye 00:02:49
10 Linda Van Anrooij 00:03:22

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1617/leuven/nl/

black

February 12 2017

black

Brico Vestingcross – February 12
The sixth and final round of the Brico series held in Hulst, the Netherlands. – Siege für Cant und Pidcock (Shortnews)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=90zn3sVXue8 (French)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=490R5oF9ZYI (Dutch)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=RZoH_LK3pAc

1 Mathieu van der Poel (Ned) 59:07
2 Lars van der Haar (Ned) + 0:18
3 Wout van Aert (Bel) + 0:45
4 Tom Meeusen (Bel) + 1:35
5 Michael Vanthourenhout (Bel) + 1:56
6 Corné van Kessel (Ned) + 2:00
7 Philipp Walsleben (GER) + 2:00
8 Gianni Vermeersch (Bel) + 2:07
9 Kevin Pauwels (Bel) + 2:13
10 David van der Poel (Ned) + 2:19

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_PhJzYh7GqQ
Video: https://www.youtube.com/watch?v=k6nZPerwmHs

1 Sanne Cant (Bel) 47:02
2 Katherine Compton (USA) + 0:02
3 Laura Verdonschot (Bel) + 0:24
4 Ellen Van Loy (Bel) + 0:42
5 Annemarie Worst (Ned) + 0:55
6 Sophie de Boer (Ned) + 1:29
7 Maud Kaptheijns (Ned) + 1:44
8 Manon Bakker (Ned) + 1:54
9 Inge van der Heijden (Ned) + 2:21
10 Loes Sels (Bel) + 2:36

Junior Men
1 Tom Pidcock (GBr) 42:10
2 Ryan Kamp (Ned) + 0:00
3 Jelle Camps (Bel) + 0:20

Website:http://www.vestingcross.nl/

black

February 11 2017

black

Hansgrohe Superprestige 8 – February 11
The eighth and final round of the Hansgrohe Superprestige was the Noordzee Cross held at Middelkerke, Belgium.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dzIpGhcNHaY (both races)

Elite Men

Video: https://www.playsports.be/videozone/…. (Highlights)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ri9vHyqKQ4U

1 Mathieu Van Der Poel 0:56:26
2 Wout Van Aert 0:00:20
3 Laurens Sweeck 0:00:30
4 Lars Van Der Haar 0:00:37
5 Gianni Vermeersch 0:00:59
6 Tom Meeusen 0:01:25
7 Vincent Baestens 0:01:46
8 Corné Van Kessel 0:01:55
9 Diether Sweeck 0:01:58
10 Klaas Vantornout 0:02:03

Elite Women

Video: https://www.playsports.be/….. (Highlights)

1 Sanne CANT 0:49:33
2 Sophie DE BOER 0:00:09
3 Ellen VAN LOY 0:01:07
4 Maud KAPTHEIJNS 0:01:08
5 Nikki BRAMMEIER 0:01:22
6 Helen WYMAN 0:01:27
7 Laura VERDONSCHOT 0:01:50
8 Elle ANDERSON 0:02:52
9 Loes SELS 0:03:19
10 Alicia FRANCK 0:03:40
Plus
19 Amira MELLOR 0:06:42

Website: http://www.noordzeecross.com/

black

February 5 2017

black

Hansgrohe Superprestige 7 – February 5
Round seven of the Hansgrohe Superprestige held at Hoogstraten, Belgium.

Cyclocross Superprestige #7 - Hoogstraaten, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.playsports.be/videozone/…
Video: https://www.youtube.com/watch?v=no7zQ3vgVcE
Video: https://www.youtube.com/watch?v=AdBKNKOmTS8

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:02:34
2 Wout Van Aert (Bel) +0:06
3 Kevin Pauwels (Bel) +0:16
4 Laurens Sweeck (Bel) +1:18
5 Corné Van Kessel (Ned) +1:33
6 Tom Meeusen (Bel) +1:46
7 Vincent Baestaens (Bel) +2:04
8 Jim Aernouts (Bel) +2:05
9 Lars Van Der Haar (Ned) +2:14
10 Jens Adams (Bel) +2:24

Elite Women

Video: https://www.playsports.be/videozone/…
Video: https://www.youtube.com/watch?v=5sZ_ZDKVD6E

1 DE BOER Sophie (NED) 0:41:53
2 WYMAN Helen (GBR) 0:00:18
3 VAN LOY Ellen (BEL) 0:00:19
4 CANT Sanne (BEL) 0:00:25
5 KAPTHEIJNS Maud (NED) 0:00:26
6 COMPTON Katherine (USA) 0:00:45
7 ANTONNEAU Kaitlin (USA) 0:01:00
8 ANDERSON Elle (USA) 0:01:10
9 VOS Marianne (NED) 0:01:17
10 FRANCK Alicia (BEL) 0:01:34
Plus
27 MELLOR Amira (GBR) 0:05:20

Website: https://www.cyclocrosshoogstraten.be/

black

February 4 2017

black

DVV verzekeringen trofee 8 – February 4
The Krawatencross in Lille, Belgium was the eighth and final round of the DVV verzekeringen trofee.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #8 - Krawatencross, Lille

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8Eh6x-m0U_4 (highlights)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=XxLgFbfpijI (full race)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=1y7lhdjwcUA (highlights)

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:02:40
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:04
3 Tom Meeusen (Bel) 0:00:04
4 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:04
5 Lars Van Der Haar (Ned) 0:00:04
6 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:42
7 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:01:01
8 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:03
9 Vincent Baestaens (Bel) 0:01:10
10 David Van Der Poel (Ned) 0:01:10

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=D_8ZPdbR8Zg (highlights)

1 Maud Kaptheijns 0:45:08
2 Sanne Cant 0:00:01
3 Laura Verdonschot 0:00:02
4 Sophie De Boer 0:00:36
5 Katherine Compton 0:00:55
6 Ellen Van Loy 0:01:15
7 Loes Sels 0:01:18
8 Manon Bakker 0:01:35
9 Karen Verhestraeten 0:01:46
10 Ceylin Del Carmen Alvarado 0:02:09
Plus
11 Helen Wyman 0:02:20
22 Amira Mellor 0:04:09

Website: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/lille/

black

February 1 2017

black

Briko Parkcross Maldegem – February 1 2017
Mid week race held in Belgium that gives new World Champions the opportunity to show off their jerseys, which they did.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=DOKyT_rGqKY

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) 1:01:34
2 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) 0:01:00
3 MERLIER Tim (BEL) 0:01:12
4 VAN AERT Wout (BEL) 0:01:18
5 VERMEERSCH Gianni (BEL) 0:01:20
6 PAUWELS Kevin (BEL) 0:01:26
7 SWEECK Laurens (BEL) 0:01:40
8 BOSMANS Wietse (BEL) 0:01:57
9 VAN KESSEL Corne (NED) 0:02:07
10 VAN DER POEL David (NED) 0:02:10

Elite Women

1 VOS Marianne (NED) 0:44:18
2 CANT Sanne (BEL) 0:01:04
3 DE BOER Sophie (NED) 0:01:07
4 KAPTHEIJNS Maud (NED) 0:01:21
5 VAN LOY Ellen (BEL) 0:01:43
6 SELS Loes (BEL) 0:01:46
7 FRANCK Alicia (BEL) 0:01:48
8 VERSCHUEREN Jolien (BEL) 0:03:33
9 ANTONNEAU Kaitlin (USA) 0:03:49
10 GOOSSENS Veerle (NED) 0:04:05

Website: https://www.maldegem.be/parkcross
Website: http://www.brico-cross.be/

black

January 28/29 2017

black

UCI World Cyclo Cross Championships – January 28
Held at Bieles, Luxembourg.

2017 UCI Cyclocross World Championships, Bieles, Luxembourg

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Website: http://bieles2017.lu/

orange

Elite Women – January 28

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SpPfsB1rwpw

1 CANT Sanne BEL 0:43:06 (21,647 km/h)
2 VOS Marianne NED + 0:01
3 NASH Katerina CZE + 0:21
4 BRAND Lucinda NED + 0:21
5 ROCHETTE Maghalie CAN + 0:36
6 LECHNER Eva ITA + 0:53
7 MAJERUS Christine LUX + 1:21
8 VAN LOY Ellen BEL + 1:25
9 BRAMMEIER Nikki GBR + 1:31
10 ANTONNEAU Kaitlin USA + 1:46
Plus
16 WYMAN Helen GBR + 3:06
27 PAYTON Hannah GBR + 6:40

orange

Elite Men – January 29

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ouPejyxfHYg

1 VAN AERT Wout BEL 1:02:08 (23,823 km/h)
2 VAN DER POEL Mathieu NED + 0:44
3 PAUWELS Kevin BEL + 2:09
4 VAN DER HAAR Lars NED + 2:52
5 VAN KESSEL Corne NED + 3:09
6 SWEECK Laurens BEL + 3:29
7 BOROS Michael CZE + 3:47
8 VERMEERSCH Gianni BEL + 4:02
9 ZAHNER Simon SUI + 4:08
10 WEBER Sascha GER + 4:29
Plus
37 FIELD Ian GBR

orange

Under 23 Women – January 28

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HxmGwO0rwS4

1 WORST Annemarie NED 0:43:47 (21,309 km/h)
2 NOBLE Ellen USA + 0:10
3 RICHARDS Evie GBR + 0:26
Plus
11 JAMES Ffion GBR + 3:02
31 MELLOR Amira GBR + 6:38

orange

Under 23 Men – January 29

Video: https://www.youtube.com/watch?v=StablfkjuKg

1 NIEUWENHUIS Joris NED 0:53:58 (24,048 km/h)
2 ORTS LLORET Felipe ESP + 1:23
3 WOUTERS Sieben NED + 1:29
Plus
37 HARDING Billy GBR -1 Runde

orange

Junior Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=BofMvMgToo0

1 PIDCOCK Thomas GBR 0:41:24
2 TULETT Daniel GBR + 0:38
3 TURNER Ben GBR + 0:44
Plus
31 MEIN Thomas GBR + 5:43

black

January 21/22 2017

black

UCI World Cup Hoogerheide – January 22
The ninth and final round of the UCI World Cup Cyclo Cross held at Hoogerheide in the Netherlands.

UCI Cyclocross World Cup #9 - Hoogerheide

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hV2AQtBG_90

1 VAN DER HAAR Lars (NED) 1:03:32
2 MEEUSEN Tom (BEL) 0:00:44
3 VAN KESSEL Corne (NED) 0:00:45
4 VENTURINI Clement (FRA) 0:00:47
5 PAUWELS Kevin (BEL) 0:00:47
6 MERLIER Tim (BEL) 0:00:51
7 VERMEERSCH Gianni (BEL) 0:00:53
8 MEISEN Marcel (GER) 0:00:54
9 AERNOUTS Jim (BEL) 0:00:54
10 WALSLEBEN Philipp (GER) 0:00:54
Plus
24 VAN DER POEL Mathieu (NED) 0:02:14
34 FIELD Ian (GBR) 0:02:29
DNS VAN AERT Wout (BEL)

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TzUTWPNQXiI

1 VOS Marianne (NED) 0:42:48
2 BRAND Lucinda (NED) +00:13
3 WORST Annemarie (NED) +00:15
4 CANT Sanne (BEL) +00:17
5 VERDONSCHOT Laura (BEL) +00:21
6 RICHARDS Evie (GBR) +00:22
7 NASH Katerina (CZE) +00:22
8 DE BOER Sophie (NED) +00:22
9 KAPTHEIJNS Maud (NED) +00:32
10 MAJERUS Christine (LUX) +00:35
Plus
11 BRAMMEIER Nikki (GBR) +00:36
20 WYMAN Helen (GBR) +01:46
40 PAYTON Hannah (GBR) +02:56
41 JAMES Ffion (GBR) +02:57
44 MELLOR Amira (GBR) +03:19

Junior Men
1 PIDCOCK Thomas (GBR) 0:39:46
2 TURNER Ben (GBR) 0:00:04
3 KIELICH Timo (BEL) 0:00:08
Plus
11 TULETT Daniel (GBR) 0:00:22
30 MEIN Thomas (GBR) 0:01:16

Website: http://gpadrievanderpoel.nl/

orange

Gran Premio di Città di Vittorio – January 22
Italian cyclo cross held in the Venneto region.

Promo video: https://www.youtube.com/watch?v=I0gvlbg0-7c
Course: https://www.youtube.com/watch?v=XeqoG9MXUb0

Elite Men
1 Cristian Cominelli (Ita) 1:01:50
2 Luca Braidot (Ita) 0:01:04
3 Daniele Braidot (Ita) 0:01:11

Elite Women
1 Sara Casasola (Ita) 0:46:13
2 Anna Oberparleitner (Ita) 0:00:18
3 Silvia Persico (Ita) 0:00:53

Website: http://www.trevisomtb.it/Raggruppamenti.aspx?IDEvento=7975

orange

Kasteelcross – January 21
Belgian cross held at Zonnebeke.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bqnd48yrR0U
Video: https://www.youtube.com/watch?v=kMac3wngSDA

1 Wietse Bosmans (Bel) 1:05:06
2 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:31
3 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:45
4 Klaas Vantornout (Bel) 0:00:50
5 Joeri Adams (Bel) 0:00:53

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=NfVzSGXtbyY

1 Thalita De Jong (Ned) 0:40:20
2 Christine Majerus (Lux) 0:00:23
3 Ellen Van Loy (Bel) 0:01:00
4 Loes Sels (Bel) 0:01:05
5 Linda Ter Beek (Ned) 0:01:11

Website: https://kasteelcross.be/

orange

Rucphen International – January 21
Hoogerheide warm up race held at Rucphen in the Netherlands.

Preview: http://www.omroepbrabant.nl/?….

Elite Men
1 Lars Van Der Haar (Ned) 1:01:24
2 Jim Aernouts (Bel) 0:00:41
3 Stan Godrie (Ned) 0:01:07
4 Marek Konwa (Pol) 0:01:37
5 Marcel Meisen (GER) 0:01:43

Elite Women

1 Laura Verdonschot (Bel) 0:45:38
2 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:17
3 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:53
4 Manon Bakker (Ned) 0:01:03
5 Karen Verhestraeten (Bel) 0:01:08

Website: http://cyclocrossrucphen.nl/

orange

Regional Dutch

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1jM6sPKM_KU&t=50s
Video: https://www.youtube.com/watch?v=O78YMAa1jig

black

January 15

black

UCI World Cup 8 – January 15
The eighth round of the UCI World Cup Cyclo Cross was from Fiuggi in Itay.

UCI Cyclocross World Cup #8 - Fiuggi

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

A heavy frost and then a thaw never makes for a good course.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ALYIedge1KY

1 VAN AERT Wout 1:05:03
2 MEISEN Marcel 0:00:18
3 MEEUSEN Tom 0:00:27
4 PAUWELS Kevin 0:00:39
5 MERLIER Tim 0:00:46
6 VANTHOURENHOUT Michael 0:01:12
7 VANTORNOUT Klaas 0:01:16
8 VAN DER HAAR Lars 0:01:24
9 AERNOUTS Jim 0:01:27
10 VAN KESSEL Corne 0:01:42

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uikqK2I-kao

1 VOS Marianne 0:41:26
2 NASH Katerina 0:00:40
3 DE BOER Sophie 0:00:59
4 WORST Annemarie 0:01:00
5 LECHNER Eva 0:01:34
6 VERDONSCHOT Laura 0:01:45
7 VAN LOY Ellen 0:01:57
8 NOBLE Ellen 0:02:05
9 TEOCCHI Chiara 0:02:17
10 NOSKOVA Nikola 0:02:17
Plus
12 BRAMMEIER Nikki 0:02:38

Website: http://www.ciclocrossroma.it/fiuggi/

orange

Grand Prix Möbel Alvisse – January 15
Luxembourg cross held at Leudelange.

Elite Men
1 Wietse Bosmans
2 Joeri Adams @ 1.01
3 Braam Merlier @ 1.43

Elite Women
1 Christine Majerus (Lux)
2 Geerte Hoeke +0:53
3 Jolien Verschueren +1:43
Plus
15 Rachel Fenton

Website: http://www.endurance.lu/

black

January 9

black

Otegem – January 9
Held the day after the national championships this annual first showing of the national jersey’s at Otegem, Belgium.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Az32AkS8Y0c

1 Mathieu van der Poel 1:00:11
2 Toon Aerts +0:23
3 Laurens Sweeck +0:42
Plus
5 Wout van Aert +1:01

Elite Women
1 Christine Majerus
2 Sophie de Boer
3 Ellen Van Loy

Website: http://www.cyclocrossotegem.be/nl/1/home.aspx

black

January 7/8 – a weekend of national title action

black

USA National Championships – January 8
Held at Hartford.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=JfhsSNMC0B8
Video: https://www.youtube.com/watch?v=W6SRKEFQuOk

Elite Men
1 Stephen Hyde (USA) 1:05:03
2 James Driscoll (USA) 0:00:02
3 Kerry Werner (USA) 0:00:31

Elite Women
1 Katherine Compton (USA) 0:49:25
2 Amanda Miller (USA) 0:00:28
3 Kaitlin Antonneau (USA) 0:00:40

Website: http://www.ctcyclingadvancement.org/2017-cyclo-cross-nationals/

orange

Belgian National Championships – January 8
Held at Oostende.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=P7MS4WvjWcw
Video: https://www.youtube.com/watch?v=U3HUD763cyY&t=4s

Elite Men
1 Wout Van Aert (Bel) 1:01:15
2 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:49
3 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:50

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r6pVHL7pOwc

1 Sanne Cant (Bel) 0:40:59
2 Ellen Van Loy (Bel) 0:01:20
3 Jolien Verschueren (Bel) 0:01:35

Website: http://www.bkoostende.be/

orange

Netherlands National Championships – January 8
Held at Sint-Michielsgestel.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HnV_2NefXtI

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=icdzzl1WEN4
Video: https://www.youtube.com/watch?v=-1hSrQVKg5Y

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:58:12
2 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:20
3 Lars Van Der Haar (Ned) 0:00:28
Plus
8 Lars Boom (Ned) 0:03:11
10 Thijs Van Amerongen (Ned) 0:03:41

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dtgYwMIjT4Y

1 Marianne Vos (Ned) 0:46:03
2 Lucinda Brand (Ned) 0:01:01
3 Sophie De Boer (Ned) 0:01:14

Website: http://www.veldrijden-sintmichielsgestel.nl/

orange

Swiss National Championships – January 8
Held at Dielsdorf.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8RpDn1Z2YwQ

1 Taramarcaz Julien 1:00:42,2
2 Forster Lars +0:00,6
3 Rohrbach Nicola +0:01,6

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=rriaBW2eawg

1 Egger-Achermann Jasmin 45:24,6
2 Henzelin Lise-Marie +0:03,7
3 KOLLER Nicole +0:48,2

Website: https://swiss-cyclocross.ch/veranstaltungen/dielsdorf/

orange

Austrian National Championships – January 8
Held at Stadl-Paura.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=5iSt-dPXqIk
Video: https://www.youtube.com/watch?v=r5HzWy8J49k (great advert at start – not race)

Elite Men
1 Gregor Raggl (AUT) 1:03:54
2 Daniel Federspiel (AUT) 0:00:48
3 Felix Ritzinger (AUT) 0:03:50

Elite Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:46:03
2 Lisa Pasteiner (AUT) 0:00:06
3 Silke Mair (AUT) 0:02:27

Website: http://www.rc-lambach.com/index.php/news/427-cx-oem

orange

German National Championships – January 8
Held at Queidersbach.

Report: http://www.swr.de/landesschau-aktuell/rp/landesschau-aktuell-rp-sendung-18/-/id=1682/did=18786216/nid=1682/1i4dkky/ (about 3 mins in)

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=nSkhuqzyRus
Video: https://www.youtube.com/watch?v=nSkhuqzyRus&t=143s

1 Marcel Meisen (GER) 1:01:13
2 Sascha Weber (GER) 0:00:39
3 Philipp Walsleben (GER) 0:00:53

Elite Women
1 Jessica Lambracht (GER) 0:53:03
2 Stefanie Paul (GER) 0:00:31
3 Lisa Heckmann (GER) 0:02:09

Website: http://www.dm-cyclocross-2017.de/

orange

British National Championships – January 8
Held at Bradford.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=W3sCDP3oTQQ
Video: https://www.youtube.com/watch?v=UwWpT7QeAyI

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SE5q6ejMpCg

1 Ian Field (GBr) 1:03:48
2 Liam Killeen (GBr) 0:00:34
3 Paul Oldham (GBr) 0:01:38

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=niJs-NuXPJI

1 Nikki Brammeier (GBr) 0:48:05
2 Hannah Payton (GBr) 0:02:05
3 Bethany Crumpton (GBr) 0:02:23

Website: https://cxnats.wordpress.com/

orange

Italian National Championships – January 8
Held at Trebaseleghe.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=drWPycZ9PkM

Elite Men
1 Gioele Bertolini (Ita) 0:57:11
2 Marco Aurelio Fontana (Ita) 0:00:05
3 Luca Braidot (Ita) 0:00:06

Elite Women
1 Eva Lechner (Ita) 0:41:49
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:00:40
3 Alessia Bulleri (Ita) 0:00:55

Website: http://www.campionatiitalianiciclocross2017.it/

orange

French National Championships – January 8
Held at Lanarvilly.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=2AAul21Z-Ks

1 Clement Venturini (Fra) 1:05:17
2 Arnold Jeannesson (Fra) 0:00:03
3 John Gadret (Fra) 0:00:26

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=IUwsUElfCG0

1 Caroline Mani (Fra) 0:42:48
2 Juliette Labous (Fra) 0:00:17
3 Hélène Clauzel (Fra) 0:00:23

Website: http://www.cyclo-cross-lanarvily.fr/

orange

Spanish National Championships – January 8
Held at Valencia.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ju6C16SR_KA

1 Ismael Esteban 0:59:22
2 Kevin Suárez 0:00:08
3 Javier Ruiz de Larrinaga 0:00:18

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3k6B2Dj93Ao (the women start a little bit in)

1 Alicia Gonzalez 0:42:56
2 Aida Nuno 0:00:06
3 Lucia Gonzalez 0:00:11

Website: https://yosoyciclista.com/index.php/inscripciones/prueba/7054

orange

Polish National Championships – January 8
Held at Slawno.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=BenoD7C_wV0

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=nbgeV9tCWos

1 Marek Konwa (Pol) 1:02:06
2 Mariusz Gil (Pol) 0:00:24
3 Marceli Boguslawski (Pol) 0:00:42

Elite Women
1 Magdalena Sadlecka (Pol) 0:46:43
2 Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol) 0:00:40
3 Marta Turobos (Pol) 0:00:49

Website: http://www.lkkluksslawno.pl/mistrzostwa-polski-cx-2017/

orange

Finnish National Championships – January 8
Held at Helsinki.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dqoTS4XcDao
Video: https://www.youtube.com/watch?v=_ZY0r_342HY

1 Sasu Halme (Fin) 1:02:56
2 Olli Miettinen (Fin) 0:00:20
3 Antti Kuitto (Fin) 0:01:30

Elite Women
1 Susanna Laurila (Fin) 0:45:43
2 Kajsa Salmela (Fin) 0:04:11
3 Heidi Onger (Fin) 0:04:19

Website: http://www.cch.fi/Toiminta/Kilpailutoiminta/CyclocrossSM2017.aspx

orange

Portuguese National Championships – January 8
Held at Valongo.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Z8UGJuutjgU

Elite Men
1 Ricardo Marinheiro (Por) 0:58:15
2 Mário Costa (Por) 0:00:03
3 Roberto Ferreira (Por) 0:00:08

Elite Women
1 Sandra Dos Santos (Por) 0:47:33
2 Joana Monteiro (Por) 0:01:50
3 Ana Vigário (Por) 0:07:58

Website: http://www.fpciclismo.pt/pagina.php?id_pagina_new=2634&id_modalidade_new=9

orange

Danish National Championships – January 8
Held at Odder.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uMWOEI2sGug
Video: https://www.youtube.com/watch?v=MC-2NbRWA0g
Video: https://www.youtube.com/watch?v=D8c9xseWSvU
Video: https://www.youtube.com/watch?v=lfN94Edjww4

Elite Men
1 Simon Andreassen (Den) 1:02:57
2 Sebastian Carstensen Fini (Den) 0:00:40
3 Kenneth Hansen (Den) 0:02:58

Elite Women
1 Malene Degn (Den) 0:40:51
2 Caroline Bohe (Den) 0:00:29
3 Mie Saabye (Den) 0:00:43

Website: http://oddercykelklub.dk/dmcross.php

orange

Hungarian National Championships – January 8
Held at Budapest.

Elite Men
1 Zsolt Búr (Hun) 0:58:36
2 János Pelikán (Hun) 0:00:32
3 Szilárd Buruczki (Hun) 0:02:16

Elite Women
1 Barbara Benkó (Hun) 0:41:02
2 Dorottya Kanti (Hun)
3 Viktória Szekeres (Hun)

Website: http://bringasport.hu/…..

orange

Irish National Championships – January 8
Held at Dublin.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uTFJaEy5UUA (drone)

Elite Men
1 Roger Aiken (Irl) 0:56:46
2 Glenn Kinning (Irl) 0:01:20
3 Christopher McGlinchey (Irl) 0:01:22

Elite Women
1 Beth McCluskey (Irl) 0:58:48
2 Maria Larkin (Irl) 0:01:44
3 Fiona Meade (Irl) 0:02:14

Website: http://www.cyclingireland.ie/page/events/national-championships

orange

Czech National Championships – January 7
Held at Hlinsko.

Elite Men

Report: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10110938667-cyklistika/217471291073001-m-cr-2017-hlinsko/

1 Michael Boroš (Cze) 1:01:31
2 Tomáš Paprstka (Cze) 0:00:00
3 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:37

Elite Women

Report: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10110938667-cyklistika/217471291073002-m-cr-2017-hlinsko

1 Pavla Havlíková (Cze) 0:41:36
2 Nikola Nosková (Cze) 0:00:12
3 Adéla Šafárová (Cze) 0:03:01

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/toi-toi-cup-2016/hlinsko/propozice

orange

Luxembourg National Championships – January 7
Held at Schengen.

Video: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/video/show/?v=3078881
Video: https://www.youtube.com/watch?v=FrH3HVX3q5I (course)

Elite Men

Report: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/992884.html

1 Scott Thiltges (Lux) 1:04:16
2 Pit Schlechter (Lux) 0:00:12
3 Gusty Bausch (Lux) 0:00:16

Elite Women
1 Christine Majerus (Lux) 0:43:24
2 Nathalie Lamborelle (Lux) 0:02:42
3 Suzie Godart (Lux) 0:04:10

Website: http://www.vcschengen.lu/championnat-cyclocross/

black

January 4 2017

black

Internationale Centrumcross – January 4
Dutch cross from Surhuisterveen featuring some top names. It was a muddy one!

Video: (both women and men on this page) https://www.facebook.com/PodiumTVnl/posts/1046712308788743

Elite Men
1 Corné van Kessel
2 Lars Boom
3 Lars van der Haar
4 Joeri Adams
5 Patrick van Leeuwen

Elite Women
1 Marianne Vos
2 Yara Kastelijn
3 Alicia Franck
4 Manon Bakker
5 Fleur Nagengast

Website: http://www.wielrennensurhuisterveen.nl/centrumcross/

black

January 2 2017

black

EKZ CrossTour 5 – January 2
The fifth round of the Swiss National Series held at Meilen.

Videos: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/videos/?ref=page_internal

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=UKrDVMYbDHg

1 Marcel Meisen (GER) 59:34,7
2 Lars Forster (SUI) +0:03,0
3 Sascha Weber (GER) +0:31,6
4 Steve Chainel (FRA) +0:34,3
5 Simon Zahner (SUI) +0:50,8

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=w1egOS9eMW8

1 Christine Majerus (LUX) 39:36,9
2 Caroline Mani (FRA) +0:57,4
3 Lisemarie Henzelin (SUI) +1:00,7
4 Pavla Havlikova (CZE) +1:05,0
5 Jasmin Egger-Achermann (SUI) +1:28,9

The series Facebook group is busy with pictures etc.: https://www.facebook.com/ekzcrosstour

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Meilen/

black

January 1 2017

black

DVV verzekeringen trofee 7 – January 1
The seventh round of the DVV verzekeringen trofee was the Grand Prix Sven Nys held at Baal, Belgium.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #7 - GP Sven Nys, Baal

Lots of new kit on show this day including Marianne Vos and pictured by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video: (men’s live coverage and highlights from other races) https://www.youtube.com/watch?v=ef1_KV1m50Y

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=aU0C9AZxhz8

1 Toon Aerts Telenet Fidea Lions 1:02:51
2 Wout Van Aert Crelan-Vastgoedservice 0:00:08
3 Michael Vanthourenhout Marlux-Napoleon Games 0:00:13
4 Kevin Pauwels Marlux-Napoleon Games 0:00:31
5 Wietse Bosmans Beobank-Corendon 0:00:50
6 Tim Merlier Crelan-Vastgoedservice 0:01:29
7 Corne Van Kessel Telenet Fidea Lions 0:01:41
8 Jens Adams Crelan-Vastgoedservice 0:01:41
9 Laurens Sweeck ERA-Circus 0:02:08
10 Gianni Vermeersch Team Steylaerts

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=2JGvxc0WNNM

1 Marianne Vos WM3 Energy 40:53:00
2 Ellen Van Loy Telenet Fidea Lions 0:16:00
3 Thalita De Jong Rabobank-Liv 0:47:00
4 Sanne Cant IKO Enertherm-Beobank 0:48:00
5 Laura Verdonschot Marlux-Napoleon Games 0:49:00
6 Annemarie Worst Rabobank-Liv 0:53:00
7 Nikki Brammeier Boels-Dolmans 1:30:00
8 Maud Kaptheijns Team Steylaerts 1:45:00
9 Anne Terpstra 2:22:00
10 Elle Anderson 2:34:00

Website: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/baal/

orange

Grand Prix Hotel Threeland Pétange – January 1
Traditional new year action from Luxembourg. (very frosty)

Video reports: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/video/show/?v=3078619

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=e2s2nZbIRh8
Video: https://www.youtube.com/watch?v=3NgIH-dkyB8

1 Marcel Meisen (GER) 59:18
2 Daan Soete (BEL) 00:07
3 Emil Hekele (CZE) 00:10

Elite Women
1 Christine Majerus (LUX) 44:18
2 Nadja Heigl (AUT) 03:01
3 Joyce Vanderbeken (BEL) 03:27

Not UCI but a bit of recent local cross: https://www.youtube.com/watch?v=ZgNFNbAfe34

Website: http://www.ucp.lu/Fr/News/detail.asp?ID=21

black

December 30

black

Versluys cyclocross Bredene – December 30
The fourth round of the Brico cyclo cross series held at Bredene, Belgium.

Elite men live coverage directly below which also includes highlights of Ben and Dan Tulett winning!

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hRvWp3BV2aY

Elite Men

Video: http://nieuws.vtm.be/sport/220134-van-aert-sluit-2016-af-met-zege-bredene

1 Wout VAN AERT Crelan-Vastgoedservice 59’18”
2 Laurens SWEECK Era-Circus
3 Gianni VERMEERSCH Steylaerts-Verona + 14″
4 Clement VENTURINI Cofidis
5 Jens ADAMS Crelan-Vastgoedservice
6 Michael VANTHOURENHOUT Marlux-Napoleon Games
7 Jim AERNOUTS Telenet Fidea Lions + 30″
8 Tim MERLIER Crelan-Vastgoedservice + 58″
9 Dieter VANTHOURENHOUT Marlux-Napoleon Games + 1’22”
10 Zdenek STYBAR Etixx – Quick Step + 1’32”
Plus
22 Ian FIELD
40 Michael BUTLER + 4’45”
51 Stephen LEE
52 Finlay ROBERTSON

Elite Women

Video: http://nieuws.vtm.be/sport/220126-wereldkampioene-de-jong-wint-bij-vrouwen

1 Thalita DE JONG Rabo Liv Women CT 44’53”
2 Ellen VAN LOY Young Telenet Fidea + 19″
3 Jolien VERSCHUEREN Young Telenet Fidea + 34″
4 Alicia FRANCK + 37″
5 Joyce VANDERBEKEN Decock-Van Eyck-Devos-Cap…
6 Elle ANDERSON Rally Cycling
7 Loes SELS Young Telenet Fidea + 48″
8 Lindy VAN ANROOIJ Cycling.be-Alphamotorhome… + 58″
9 Karen VERHESTRAETEN + 1’14”
10 Anaïs MORICHON + 2’04”
Plus
20 Emily WADSWORTH + 3’10”
29 Sarah LOMAS + 4’50”
37 Madeleine GAMMONS + 5’35”

Junior Men
1 Daniel TULETT
2 Ben TURNER + 20″
3 Ryan KAMP
Plus
25 Sam MOSES
31 Harry LEWIS
32 Matthew ELLIS
36 Simeon YOUNG
40 Nicholas HAMILTON
45 Tom DUSSEK
47 Thomas BURNETT

Youth (boys and girls)
1 Ben TULETT
2 Joran WYSEURE
3 Jenno BERCKMOES
PLus
11 Oliver DRAFFAN + 49″
14 Jenson YOUNG + 1’17”
28 Fin COOPER
30 Archie LEWIS + 2’48”
35 Eithen WHITESIDE + 3’26”
37 Joe COOKHAM
42 Maddie WADSWORTH
44 Poppy WILDMAN
51 Lucy WHEARTY

Website: http://www.versluyscyclocrossbredene.be/

black

December 29

black
DVV verzekeringen trofee 6 – December 29
The Azencross held at Loenhout,Belgium was the latest round of the DVV verzekeringen trofee.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #6 - Azencross, Loenhout

Picture by Balint Hamvas of Mathieu Van Der Poel before he crashed heavily at another point on the course. Thankfully he is OK – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=JtpaiR9F6ME
Video: https://www.youtube.com/watch?v=dOkz72j3PhQ

1 Wout Van Aert (Bel) 1:01:33
2 Tom Meeusen (Bel) 0:00:02
3 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:03
4 Toon Aerts (Bel) 0:00:06
5 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:11
6 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:22
7 Clement Venturini (Fra) 0:00:41
8 Jens Adams (Bel) 0:00:55
9 Jim Aernouts (Bel) 0:01:01
10 Tim Merlier (Bel) 0:01:12
Plus
18 Zdenek Štybar (Cze) 0:02:24
19 Lars Van Der Haar (Ned) 0:02:37
35 Michael Butler (GBr) -3 Runden
39 Jack Clarkson (GBr) -4 Runden

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=cFEKO2GwdOc
Video: https://www.youtube.com/watch?v=de4Si6D7Qfk

1 Sanne Cant (Bel) 0:39:51
2 Marianne Vos (Ned) 0:00:06
3 Thalita De Jong (Ned) 0:00:06
4 Laura Verdonschot (Bel) 0:00:09
5 Lucinda Brand (Ned) 0:00:26
6 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:40
7 Maud Kaptheijns (Ned) 0:01:19
8 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:21
9 Pavla Havlíková (Cze) 0:01:22
10 Loes Sels (Bel) 0:01:42
Plus
41 Emily Wadsworth (GBr) 0:04:58
53 Madeleine Gammons (GBr) 0:08:03
57 Sarah Lomas (GBr) -1 Runde
60 Xan Crees (GBr) -1 Runde
67 Marie Jackson (GBr) -1 Runde
69 Sinead Burke (GBr) -1 Runde

Under 23 Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=G-PlE6WVyZQ

1 Eli Iserbyt (Bel) 0:49:45
2 Thijs Aerts (Bel) 0:00:11
3 Nicolas Cleppe (Bel) 0:00:12
Plus
48 Finlay Robertson (GBr) 0:06:00
52 Stephen Lee (GBr) -1 Runde

Junior Men
1 Toon Vandebosch (Bel) 0:36:57
2 Niels Vandeputte (Bel) 0:00:10
3 Timo Kielich (Bel) 0:00:12
Plus
4 Ben Turner (GBr) 0:00:12
11 Daniel Tulett (GBr) 0:00:50
30 Sam Moses (GBr) 0:03:18
32 Matthew Ellis (GBr) 0:03:57
42 Harry Lewis (GBr) 0:04:35
4 Tom Dussek (GBr) 0:05:04
53 Simeon Young (GBr) 0:07:18

Youth
1 Luke Verburg (Ned) 0:30:08
2 Ryan Cortjens (Bel) 0:00:05
3 Thibau Nys (Bel) 0:00:23
Plus
7 Ben Tulett (GBr) 0:01:02

Website: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/loenhout/

black

December 26

black

UCI World Cup 7 – December 26
The seventh round of the UCI Cyclo Cross World Cup was held at the Zolder Motor Racing Cicruit in Belgium.

UCI Cyclocross World Cup #7 - Heusden-Zolder

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0bwHdZnroeo

1 Wout Van Aert (Bel) 1:05:22
2 Laurens Sweeck (Bel) 0:01:10
3 Kevin Pauwels (Bel) 0:01:41
4 Toon Aerts (Bel) 0:01:41
5 Tom Meeusen (Bel) 0:01:57
6 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:02:01
7 Tim Merlier (Bel) 0:02:03
8 Jens Adams (Bel) 0:02:03
9 Corné Van Kessel (Ned) 0:02:21
10 David Van Der Poel (Ned) 0:02:25
Plus
11 Lars Boom (Ned) 0:02:28
46 Ian Field (GBr)

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=puexmZ822aQ

1 Marianne Vos (Ned) 0:44:09
2 Sanne Cant (Bel) 0:00:02
3 Katerina Nash (Cze) 0:00:04
4 Lucinda Brand (Ned) 0:00:13
5 Eva Lechner (Ita) 0:00:17
6 Sophie De Boer (Ned) 0:00:22
7 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:28
8 Christine Majerus (Lux) 0:00:30
9 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:48
10 Amanda Miller (USA) 0:00:50
Plus
43 Emily Wadsworth (GBr) 0:06:17

Junior Men
1 Thymen Arensman (Ned) 0:39:31
2 Toon Vandebosch (Bel) 0:00:00
3 Andreas Goeman (Bel) 0:00:10
PLus
5 Daniel Tulett (GBr) 0:00:22

Website: http://www.worldcupcyclocross.be/

orange

Radquer Dagmersellen – December 26
Swiss Boxing day cross held at Dagmersellen.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SHQGGT8mCW8

1 Lars Forster (SUI) 1:02:36
2 Braam Merlier (Bel) 0:00:03
3 Lukas Flückiger (SUI) 0:00:03

Elite Women
1 Jasmin Egger-Achermann (SUI) 0:42:38
2 Olivia Hottinger (SUI) 0:01:34
3 Rebecca Gariboldi (Ita) 0:01:47

Website: http://www.radquerdagmersellen.ch/

black

December 23

black

Hansgrohe Superprestige 6 – December 23
Round six of the Hansgrohe Superprestige series was the traditional pre-Xmas mid week evening cross held at Diegem, Belgium.

Cyclocross Superprestige #6 - Diegem, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: Highlights
Video: https://www.youtube.com/watch?v=32KAt809cGo

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) 1:06:22
2 VAN AERT Wout (BEL) +0:00
3 PAUWELS Kevin (BEL) +0:24
4 AERTS Toon (BEL) +0:40
5 ADAMS Jens (BEL) +1:14
6 VAN DER POEL David (NED) +1:23
7 MERLIER Tim (BEL) +1:31
8 MEEUSEN Tom (BEL) +1:37
9 VANTORNOUT Klaas (BEL) +1:41
10 SWEECK Laurens (BEL) +1:57

Elite Women

Video: Highlights

1 VOS Marianne (NED) 0:43:11
2 CANT Sanne (BEL) +0:18
3 NASH Katerina (CZE) +0:34
4 BRAND Lucinda (NED) +0:47
5 BRAMMEIER Nikki (GBR) +0:55
6 ARZUFFI Alice Maria (ITA) +0:59
7 VERDONSCHOT Laura (BEL) +0:59
8 MAJERUS Christine (LUX) +1:13
9 MILLER Amanda (USA) +1:27
10 VERSCHUEREN Jolien (BEL) +1:35

Website: https://www.superprestigediegem.be/

black

December 17/18

black

UCI World Cup Cyclo Cross 6 – December 18
The sixth round of the UCI World Cup Cyclo Cross held at the citadel of Namur, Belgium.

UCI Cyclocross World Cup #6 - Namur

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=5pW7HVT7EtI
Video winning move: https://www.youtube.com/watch?v=tU8ifC7jYEE

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) 1:04:20
2 VAN AERT Wout (BEL) +00:16
3 PAUWELS Kevin (BEL) +00:27
4 MEEUSEN Tom (BEL) +01:08
5 SWEECK Laurens (BEL) +01:22
6 VAN KESSEL Corne (NED) +01:32
7 AERTS Toon (BEL) +01:37
8 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) +01:48
9 MEISEN Marcel (GER) +02:33
10 VANTORNOUT Klaas (BEL) +02:44

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=7yi3lxx21vc

1 NASH Katerina (CZE) 0:47:14
2 LECHNER Eva (ITA) +00:12
3 DE BOER Sophie (NED) +00:21
4 ARZUFFI Alice Maria (ITA) +00:28
5 MAJERUS Christine (LUX) +00:34
6 VAN LOY Ellen (BEL) +00:52
7 MILLER Amanda (USA) +00:59
8 BRAMMEIER Nikki (GBR) +01:03
9 BRAND Lucinda (NED) +01:13
10 KAPTHEIJNS Maud (NED) +01:13
Plus
11 RICHARDS Evie (GBR) +01:30
13 CANT Sanne (BEL) +01:57
21 JAMES Ffion (GBR) +03:38
38 PAYTON Hannah (GBR) +06:17
39 MELLOR Amira (GBR) +06:32

Under 23 Men
1 NIEUWENHUIS Joris (NED) 0:52:51
2 HERMANS Quinten (BEL) +00:52
3 AERTS Thijs (BEL) +00:57
Plus
34 CLACHERTY Frazer (GBR) -1LAP

Junior Men
1 PIDCOCK Thomas (GBR) 0:41:05
2 BENOIST Antoine (FRA) +00:50
3 BONSERGENT Maxime (FRA) +00:50
Plus
7 TULETT Daniel (GBR) +01:05
8 TURNER Ben (GBR) +01:09
34 MEIN Thomas (GBR) +04:05

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1617/namur/nl/

orange

Valencia Cyclo-Cross – December 18
Cancelled because of storm damage to the course.

orange

DVV verzekeringen trofee 4 – December 17
The fourth round of the DVV verzekeringen trofee was the Scheldecross held at Antwerp, Belgium.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #5 - Scheldecross, Antwerp

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video (both elite races): https://www.youtube.com/watch?v=MGMo5UYs1fQ

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0kg35iG_u5Y

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:05:31
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:04
3 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:06
4 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:09
5 Jens Adams (Bel) 0:00:10
6 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:12
7 Toon Aerts (Bel) 0:00:16
8 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:52
9 Tim Merlier (Bel) 0:01:07
10 Vincent Baestaens (Bel) 0:01:52

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_Glzv6_3wL0

1 Sanne Cant (Bel) 0:39:11
2 Sophie De Boer (Ned) 0:00:00
3 Katerina Nash (Cze) 0:00:45
4 Marianne Vos (Ned) 0:00:59
5 Thalita De Jong (Ned) 0:01:08
6 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:40
7 Laura Verdonschot (Bel) 0:01:48
8 Kaitlin Antonneau (USA) 0:01:56
9 Pavla Havlikova (Cze) 0:01:59
10 Ellen Van Loy (Bel) 0:02:02
Plus
15 Evie Richards (GBr) 0:03:21
41 Ella Conolly (GBr)

Under 23 Men
1 Quinten Hermans (Bel) 0:45:50
2 Eli Iserbyt (Bel) 0:00:10
3 Nicolas Cleppe (Bel) 0:00:18
Plus
25 Frazer Clacherty (GBr) 0:04:13

Junior Men
1 Arne Vrachten (Bel) 0:43:47
2 Daniel Tulett (GBr) 0:00:15
3 Andres Verdonck (Bel) 0:00:15

Website: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/antwerpen/

black

December 8/11

black

Vlaamse Druivencross – December 11
Classic Belgian cross held at Overijse.

2016 - Druivencross, Overijse

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=K3fOCbOiyX8
Video: https://www.youtube.com/watch?v=KSxVBn2y7uk
Video: https://www.youtube.com/watch?v=4EykOXvXxPI

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:00:35
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:55
3 Kevin Pauwels (Bel) 0:02:05
4 Jens Adams (Bel) 0:02:20
5 Tim Merlier (Bel) 0:02:58
6 Michael Boros (Cze) 0:03:05
7 Tom Meeusen (Bel) 0:03:13
8 Klaas Vantornout (Bel) 0:03:37
9 Daan Soete (Bel) 0:03:46
10 Wietse Bosmans (Bel) 0:03:51
Plus
29 Alexander Forrester (GBr)

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ceKVbeklIXg

1 Sophie De Boer (Ned) 0:41:29
2 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:31
3 Jolien Verschueren (Bel) 0:00:54
4 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:22
5 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:01:31
6 Kaitlin Antonneau (USA) 0:01:41
7 Ffion James (GBr) 0:02:06
8 Lucinda Brand (Ned) 0:02:07
9 Karen Verhestraeten (Bel) 0:02:30
10 Anne Terpstra (Ned) 0:02:56
Plus
14 Evie Richards (GBr) 0:04:16
18 Ella Conolly (GBr) 0:06:42

Website: http://www.desportvriendenoverijse.be/

orange

Coupe de France de – December 11
The third round of the French national series held at Nommay.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ETXMqSnimGU

Elite Men
1 Clement Venturini (Fra) 1:00:39
2 Melvin Rulliere (Fra) 0:00:25
3 Arnold Jeannesson (Fra) 0:00:26
Plus
4 Victor Koretzky (Fra) 0:00:26
5 Francis Mourey (Fra) 0:00:59
6 John Gadret (Fra) 0:00:59
7 Steve Chainel (Fra) 0:01:13

Elite Women
1 Hélène Clauzel (Fra) 0:42:48
2 Perrine Clauzel (Fra) 0:00:03
3 Evita Muzic (Fra) 0:00:13

Website: http://www.cyclo-cross-nommay.fr/

orange

EKZ CrossTour 4 – December 11
The fourth round of this Swiss series held at Eschenbach.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6It9bwkc0-4

1 Marcel Wildhaber (SUI) 1:04:40
2 Marcel Meisen (GER) 0:00:34
3 Gioele Bertolini (Ita) 0:00:51

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ty1oLUe3m9M

1 Eva Lechner (Ita) 0:42:35
2 Pavla Havlikova (Cze) 0:01:00
3 Jasmin Egger-Achermann (SUI) 0:01:02

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Eschenbach/

orange

Ziklo Kross Igorre – December 11
Once a Spanish World Cup venue but this day it played host to a stand alone event.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ufDpx6KiRkY

1 Stan Godrie (Ned) 1:01:05
2 Ismael Esteban Aguando (Esp) 0:00:00
3 Nadir Colledani (Ita) 0:00:01
Plus
5 Lars Boom (Ned) 0:00:11

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_FmpGTlkjJg (also Junior men)

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:44:53
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) 0:00:28
3 Sara Casasola (Ita) 0:00:52
Plus
9 Amira Mellor (GBr) 0:02:29

Website: http://www.ziklokrossigorre.com/

orange

British Cycling National Trophy 5 – December 11
Round five of the UK Series held at Shrewsbury 2016

Elite Men
1 Ian Field (GBr) 0:58:18
2 Liam Killeen (GBr) 0:01:30
3 David Fletcher (GBr) 0:02:14

Elite Women
1 Hannah Payton (GBr) 0:48:27
2 Emily Wadsworth (GBr) 0:01:02
3 Annabel Simpson (GBr) 0:01:35

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

orange

Resolution Cross Cup – December 10/11
Two days of cross held at Garland, Dallas, USA.

Elite Men – December 11
1 Todd Wells (USA) 1:01:12
2 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:04
3 Justin Lindine (USA) 0:00:10

Elite Women – December 11
1 Courtenay McFadden (USA) 0:47:31
2 Amanda Miller (USA) 0:00:18
3 Sunny Gilbert (USA) 0:00:32

Elite Men – December 10
1 James Driscoll (USA) 0:59:16
2 Todd Wells (USA) 0:00:03
3 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:04

Elite Women – December 10
1 Courtenay McFadden (USA) 0:44:58
2 Amanda Miller (USA) 0:00:35
3 Sunny Gilbert (USA) 0:00:59

I couldn’t find any video from the event itself but here is some Dallas evening racing.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=iPgaQjzpNjM

Website: http://www.texas.cx/

orange

North Carolina Grand Prix – December 10/11
In the USA style, two days of cross held at Hendersonville.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tBwcbvsJkQw

Elite Men – December 11
1 Travis Livermon (USA) 1:04:06
2 Kerry Werner (USA) 0:00:12
3 Tristan Cowie (USA) 0:01:36

Elite Women – December 111
1 Arley Kemmerer (USA) 0:46:52
2 Cassandra Maximenko (USA) 0:00:21
3 Hannah Arensman (USA) 0:00:36

Elite Men – December 10
1 Tristan Cowie (USA) 1:01:33
2 Cooper Willsey (USA) 0:00:05
3 Travis Livermon (USA) 0:00:07

Elite Women – December 10
1 Rebecca Fahringer (USA) 0:42:19
2 Crystal Anthony (USA) 0:00:16
3 Cassandra Maximenko (USA) 0:00:44

Website: http://www.nccyclocross.com/uci-nc-grand-prix/

orange

Basqueland Zkrosa – December 10
Basque cross held at Elorrio.

Elite Men – December 10
1 Ismael Esteban Aguando (Esp) 1:02:07
2 Felipe Orts (Esp) 0:00:19
3 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 0:01:46
Plus
5 Lars Boom (Ned) 0:02:56

Elite Women – December 10
1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:45:37
2 Alba Teruel Ribes (Esp) 0:00:55
3 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) 0:01:06
Plus
6 Amira Mellor (GBr) 0:01:23

orange

Selle SMP Master Trofeo di Gorizia – December 10
Italian Cross.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=-o1vBHnDzz4

Elite Men
1 Marco Aurelio Fontana (Ita) 1:00:26
2 Luca Braidot (Ita) 0:00:12
3 Mirko Tabacchi (Ita) 0:00:38

Elite Women
1 Chiara Teocchi (Ita) 0:47:55
2 Nicole Fede (Ita) 0:00:18
3 Anna Oberparleiter (Ita) 0:00:19

Website: http://www.caprivesimtbteam.it/2%C2%B0-master-cross-selle-smp.html

orange

DVV verzekeringen trofee – December 10
Round four of this prestigous Belgian series held at Essen.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #4 - Essen

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=h2RkOK81tbY&t=11s

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=OoLvrhUvttQ
Video: https://www.youtube.com/watch?v=30ghPGR3H7g
Video: https://www.youtube.com/watch?v=3hehNUicj2o

1 Wout Van Aert (Bel) 1:00:56
2 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:18
3 Tom Meeusen (Bel) 0:00:38
4 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:39
5 Toon Aerts (Bel) 0:00:39
6 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:40
7 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:41
8 Gianni Vermeersch (Bel) 0:00:41
9 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:43
10 Jens Adams (Bel) 0:01:12

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=h2RkOK81tbY
Video: https://www.youtube.com/watch?v=kSNTqu0wkw0

1 Sanne Cant (Bel) 0:44:53
2 Sophie De Boer (Ned) 0:00:00
3 Thalita De Jong (Ned) 0:00:01
4 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:04
5 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:06
6 Laura Verdonschot (Bel) 0:00:07
7 Kaitlin Antonneau (USA) 0:00:10
8 Emma White (USA) 0:00:10
9 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:15
10 Loes Sels (Bel) 0:00:19
Plus
20 Ffion James (GBr) 0:02:40
23 Megan James (GBr) 0:04:14

Junior Men
1 Jelle Camps (Bel) 0:41:01
2 Niels Vandeputte (Bel) 0:00:27
3 Ryan Kamp (Ned) 0:00:32
Plus
10 Daniel Tulett (GBr) 0:01:20

Websote: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/essen/

orange

Toi Toi Cup 7 – December 10
The seventh round of this Czech series held at Unicov.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1k96FROgUhY

Elite Men
1 Marcel Meisen (GER) 1:02:58
2 Diether Sweeck (Bel) 0:00:31
3 Tomas Paprstka (Cze) 0:00:45

Elite Women
1 Katerina Nash (Cze) 0:40:05
2 Martina Kukulova (Cze) 0:01:53
3 Katerina Mudríková (Cze) 0:02:23

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/aktuality

orange

Ciclocross del Ponte Fae’ Di Oderzo – December 8
Italian Cross.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=B-dUsvlowZE

Elite Men
1 Marcel Meisen (GER) 1:01:30
2 Gioele Bertolini (Ita) 0:00:02
3 Francis Mourey (Fra) 0:00:14

Elite Women
1 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:41:59
2 Chiara Teocchi (Ita) 0:00:37
3 Alessia Bulleri (Ita) 0:01:01

Website: http://www.sportividelponte.it/ciclocross-del-ponte

orange

Asteasuko Ziklo krosa – December 8
Spanish cross.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=MX6uOxKjELo

1 Ismael Esteban Aguando (Esp) 0:59:30
2 Stan Godrie (Ned) 0:00:00
3 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 0:00:00
Plus
9 Lars Boom (Ned) 0:01:57

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=P5nYi9ARX2o

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:43:53
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) 0:00:29
3 Sara Casasola (Ita) 0:00:30

black

December 3/4

black

Zilvermeercross Mol – December 4
Belgian race held in support of the World Masters Champs at Mol on the beach.

2016-cyclocross-zilvermeercross-mol-152543-wout-van-aert

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FoOHYffTTwk

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:53:30
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:43
3 Tom Meeusen (Bel) 0:00:58
4 Laurens Sweeck (Bel) 0:01:44
5 Philipp Walsleben (GER) 0:01:52
6 Corné Van Kessel (Ned) 0:01:56
7 Diether Sweeck (Bel) 0:01:58
8 David Van Der Poel (Ned) 0:01:58
9 Kevin Pauwels (Bel) 0:02:25
10 Wietse Bosmans (Bel) 0:02:32

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=zpUU9NTA16I

1 Sanne Cant (Bel) 0:40:39
2 Lucinda Brand (Ned) 0:00:36
3 Ellen Van Loy (Bel) 0:01:07
4 Loes Sels (Bel) 0:01:42
5 Yara Kastelijn (Ned) 0:02:36
6 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:02:52
7 Karen Verhestraeten (Bel) 0:02:56
8 Lindy Anrooij (Ned) 0:03:26
9 Ceylin Carmen Alvarado (Ned) 0:03:40
10 Pauline Delhaye (Fra) 0:04:34
Plus
27 Madeleine Gammons (GBr)
30 Lauren Humphreys (GBr)

Website: http://www.zilvermeercross.be/

orange

Trofeo San Andres – December 4
Spanish cross held at Ametzaga de Zuia.
Info: Veranstalter | neu auf UCI-Kalender

Elite Men

Full race: https://www.youtube.com/watch?v=nwdWLzJRCQo

1 Ismael Esteban (Esp) 1:03:01
2 Kevin Suarez (Esp) 0:00:34
3 Nadir Colledani (Ita) 0:00:44

Elite Women

Full race: https://www.youtube.com/watch?v=_wQ9b8ayS38

1 Aida Nuño (Esp) 0:43:46
2 Lucia Gonzalez (Esp) 0:00:19
3 Alicia Gonzalez (Esp) 0:00:58

Website: http://www.faciclismo.com/2016/prueba.asp?IDPrueba=1254

orange

International Sion-Valais – December 4
Swiss cross held Sion-Valais.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4qBegkQFgrU

1 Julien Taramarcaz (SUI) 0:55:19,75
2 Nicola Rohrbach (SUI) +0:08,37
3 Lukas Flückiger (SUI) +0:09,72

Elite Women
1 Ramona Forchini (SUI) 0:40:28,93
2 Jade Wiel (Fra) +0:06,19
3 Évita Muzic (Fra) +0:12,04

Website: http://www.cyclophilesedunois.ch/index.php/manifestations/gp-cyclo-cross-sion

orange

NECXS – NBX Gran Prix of Cross Rd 7 – December 3/4
Two days of American cross held at Warwick.

Elite Men – December 4

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZqCh1XVN-yg

1 Curtis White (USA) 1:01:26
2 Jack Kisseberth (USA) 0:00:18
3 Peter Goguen (USA) 0:01:19

Elite Women – December 4

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VF8tPIiNLss

1 Emma White (USA) 0:44:30
2 Melinda McCutcheon (USA) 0:00:36
3 Cassandra Maximenko (USA) 0:00:43

Elite Men – December 3

Video: https://www.youtube.com/watch?v=7NFDMuSDV3Q

1 Curtis White (USA) 0:56:32
2 Jeremy Durrin (USA) 0:00:24
3 Jack Kisseberth (USA) 0:00:25

Elite Women – December 3

Video: https://www.youtube.com/watch?v=53qAN1FNwBQ

1 Emma White (USA) 0:47:40
2 Melinda McCutcheon (USA) 0:00:04
3 Ruby West (Can) 0:00:27

Website: http://nbxbikes.com/events/gran-prix-of-cyclocross-pg626.htm

orange

Major Taylor Cross Cup – December 3/4
Two days of cross in memory of a great star held at Indianapolis, USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=O4IRy7GJpK4

Elite Men – December 4
1 Spencer Petrov (USA) 1:03:49
2 Max Judelson (USA) 0:00:40
3 Andrew Dillman (USA) 0:01:27

Elite Women – December 4
1 Courtenay McFadden (USA) 0:40:57
2 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:00:33
3 Laura Winberry (USA) 0:00:40

Elite Men – December 3
1 Joshua Johnson (USA) 0:54:48
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:00
3 Brian Matter (USA) 0:00:02

Elite Women – December 3
1 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:44:13
2 Courtenay McFadden (USA) 0:00:01
3 Hannah Arensman (USA) 0:01:15

Website: http://indycycloplex.com/cyclocross

orange

Ruts N Guts Broken Arrow – December 4
Held in Oklahoma, USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=INGdsogzJVU

Elite Men
1 Tobin Ortenblad (USA) 1:01:03
2 Travis Livermon (USA) 0:00:01
3 Kerry Werner (USA) 0:00:02

Elite Women
1 Katherine Compton (USA) 0:47:26
2 Amanda Miller (USA) 0:00:44
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:15

Website: http://www.rutsandguts.com/

orange

Slovakian Champs – December 4
National Championship.

Elite Men
1 Martin Haring (Svk) 1:00:34
2 Šimon Vozár (Svk) 0:01:37
3 Ondrej Glajza (Svk) 0:02:41

Elite Women
1 Janka Keseg Števková (Svk) 0:33:05
2 Tereza Medvedová (Svk) 0:00:30
3 Tatiana Jaseková (Svk) 0:01:17

Website: http://cxsvknew.bikepro.sk/kalendar-pretekov-cx-2016/slovensky-pohar-2016/

orange

Hansgrohe Superprestige 5 – December 3
Round five held at Spa-Francorchamps, Belgium.

Cyclocross Superprestige #5 - Spa-Francorchamps, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: Highlights
Video: https://www.youtube.com/watch?v=LpBLlAvx3Yc
Video: https://www.youtube.com/watch?v=hvu7xy4AUgA
Video: https://www.youtube.com/watch?v=DG8fV1WsNSI&t=4s

1 Wout Van Aert (Bel) 1:00:43
2 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:00:32
3 Toon Aerts (Bel) 0:00:35
4 Kevin Pauwels (Bel) 0:01:25
5 Laurens Sweeck (Bel) 0:01:32
6 Tom Meeusen (Bel) 0:01:38
7 Jens Adams (Bel) 0:01:40
8 Philipp Walsleben (GER) 0:01:53
9 Klaas Vantornout (Bel) 0:02:19
10 Stephen Hyde (USA) 0:02:30

Elite Women

Video: Highlights
Video: https://www.youtube.com/watch?v=jx_uUKQie2o
Video: https://www.youtube.com/watch?v=hvu7xy4AUgA&t=21s

1 Thalita De Jong (Ned) 0:45:42
2 Sanne Cant (Bel) 0:00:13
3 Christine Majerus (Lux) 0:00:25
4 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:56
5 Elle Anderson (USA) 0:01:34
6 Geerte Hoeke (Ned) 0:02:36
7 Karen Verhestraeten (Bel) 0:02:47
8 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:02:48
9 Githa Michiels (Bel) 0:03:16
10 Loes Sels (Bel) 0:03:27
Plus
20 Madeleine Gammons (GBr)

Junior Men
1 Toon Vandebosch (Bel) 0:41:22
2 Arno Debeir (Bel) 0:00:06
3 Tomáš Kopecký (Cze) 0:00:10
Plus
24 Tom Dussek (GBr) 0:06:00

Website: http://www.sport.be/cyclocrossfrancorchamps/

orange

GGEW Grand Prix – December 3
German cross held at Bensheim.

Elite Men
1 Wietse Bosmans (Bel) 0:56:06
2 Daan Soete (Bel) 0:00:16
3 Sascha Weber (GER) 0:02:01

Elite Women
1 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:42:23
2 Lindy Anrooij (Ned) 0:00:11
3 Lisa Heckmann (GER) 0:00:32

Website: http://radsport.ssg-bensheim.de/renn-veranstaltungen/03122016-ggew-grand-prix-cross/

orange

Toi Toi Cup 6 – December 3
Round six of the Czech national series held at Jabkenice.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=oQU98v9m8zY&t=35s

Elite Men
1 Radomir Simunek (Cze) 0:59:17
2 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:02
3 Marek Konwa (Pol) 0:00:03

Elite Women
1 Vendula Kuntova (Cze) 0:45:38
2 Nikola Noskova (Cze) 0:00:27
3 Martina Mikulaskova (Cze) 0:00:44

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/aktuality

orange

International de Nyon – December 3
Swiss cyclo cross.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=pd2lwF_9L5o

1 Lukas Flückiger (SUI) 1:04:02
2 Nicola Rohrbach (SUI) 0:00:03
3 Simon Zahner (SUI) 0:00:03

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FnyJ0SzG41g

1 Jasmin Egger-Achermann (SUI) 0:40:15
2 Ramona Forchini (SUI) 0:00:22
3 Olivia Hottinger (SUI) 0:01:15

Website: http://www.vcnyon.ch/drupal/node/75

orange

Single speed Worlds

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hUgTct0AS48&feature=share

Video: https://www.youtube.com/watch?v=9sXIOlhpGtc

Video: https://www.youtube.com/watch?v=DuW8_yfwuos

and while we are thinking about it, this from the Berlin Cycle Show 2016.

Video: https://vimeo.com/161020575

 

black

November 26/27

black

UCI World Cup 5, Zeven – November 26
Round five of the UCI cyclo cross World Cup held at Zeven, Germany.

UCI Cyclocross World Cup #5 - Zeven

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Full race – https://www.youtube.com/watch?v=cdwpuPMUQFw

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:03:21
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:21
3 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:31
4 Tom Meeusen (Bel) 0:00:53
5 Clement Venturini (Fra) 0:01:08
6 Laurens Sweeck (Bel) 0:01:24
7 Corné Van Kessel (Ned) 0:01:32
8 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:38
9 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:01:53
10 Marcel Meisen (GER) 0:01:59

Elite Women

Full race – https://www.youtube.com/watch?v=zddfqKyraw8&t=2980s

1 Sanne Cant (Bel) 0:44:43
2 Katherine Compton (USA) 0:00:06
3 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:00:22
4 Sophie De Boer (Ned) 0:00:23
5 Thalita De Jong (Ned) 0:00:28
6 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:33
7 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:40
8 Laura Verdonschot (Bel) 0:00:41
9 Pavla Havlikova (Cze) 0:00:49
10 Ellen Noble (USA) 0:01:00
Plus
14 Evie Richards (GBr) 0:01:24

Junior Men
1 Jelle Camps (Bel) 0:41:00
2 Toon Vandebosch (Bel) 0:00:04
3 Thomas Pidcock (GBr) 0:00:04
Plus
7 Ben Turner (GBr) 0:00:40
13 Daniel Tulett (GBr) 0:01:30
28 Thomas Mein (GBr) 0:03:01

Website: https://worldcupzeven.de/home

orange

DVV verzekeringen trofee 3 – November 27
Round three of this Belgian series held at Hamme.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #3 - Flandriencross, Hamme

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video both races: https://www.youtube.com/watch?v=9KzaSRM1IZg

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r1fkYdKU8Gk

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:57:50
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:06
3 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:07
4 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:20
5 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:28
6 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:29
7 Tim Merlier (Bel) 0:01:16
8 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:18
9 Toon Aerts (Bel) 0:01:29
10 Jim Aernouts (Bel) 0:01:53

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=x1L-7kmw30U

1 Sanne Cant (Bel) 0:45:33
2 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:02
3 Thalita De Jong (Ned) 0:00:03
4 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:06
5 Pavla Havlikova (Cze) 0:00:07
6 Laura Verdonschot (Bel) 0:00:12
7 Sophie De Boer (Ned) 0:00:23
8 Alicia Franck (Bel) 0:00:36
9 Loes Sels (Bel) 0:00:49
10 Karen Verhestraeten (Bel) 0:00:54
Plus
12 Evie Richards (GBr) 0:01:13

Junior Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:41:34
2 Ben Turner (GBr) 0:00:03
3 Niels Vandeputte (Bel) 0:00:18
Plus
12 Thomas Mein (GBr) 0:01:30

Youth
1 Luke Verburg (Ned)
2 Witse Meeussen (Bel)
3 Ben Tulett (GBR)

Website: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/hamme/

orange

Selle SMP Brugherio – November 27
Italian cyclo cross held at Brugherio.

Elite Men
1 Gioele Bertolini (Ita) 0:57:33
2 Luca Braidot (Ita) 0:00:45
3 Mirko Tabacchi (Ita) 0:01:29

Elite Women
1 Chiara Teocchi (Ita) 0:43:39
2 Alessia Bulleri (Ita) 0:00:03
3 Sara Casasola (Ita) 0:00:10

Website: http://www.lcbrugheriodue.it/

orange

Rapha Supercross Nobeyama – November 26/27
Held at Minamimaki Village, Japan.

Elite Men – November 27

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ug7z-K7EdKw

1 Garry Millburn (Aus) 1:03:04
2 Toki Sawada (Jpn) 0:00:02
3 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:00:08

Elite Women – November 27

Video: https://www.youtube.com/watch?v=DEJGSc4vQW4

1 Kiyoka Sakaguchi (Jpn) 0:40:34
2 Waka Takeda (Jpn) 0:01:54
3 Miho Imai (Jpn) 0:01:59

Elite Men – November 26

Video: https://www.youtube.com/watch?v=b93_TLdWJj8

1 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:58:30
2 Toki Sawada (Jpn) 0:00:11
3 Kota Yokoyama (Jpn) 0:00:19
4 Cameron Beard (USA) 0:00:58
5 Garry Millburn (Aus) 0:01:41

Elite Women – November 26

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dbLtnMLylTU

1 Kiyoka Sakaguchi (Jpn) 0:41:50
2 Miho Imai (Jpn) 0:01:09
3 Eri Yonamine (Jpn) 0:01:54

Website: http://nobeyamacyclocross.cc/

orange

National Trophy 4 – November 27
Round four held at Ipswich, UK.

Elite Men
1 Yorben Van Tichelt (Bel) 0:58:46
2 Ian Field (GBr) 0:00:25
3 Roel Stegen (Ned) 0:00:33

Elite Women
1 Hannah Payton (GBr) 0:48:53
2 Annabel Simpson (GBr) 0:01:08
3 Ffion James (GBr) 0:01:18

orange

Tage des Querfeldeinsports – November 27
Austrian cross held at Ternitz.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Q-XArxni6So

1 Mariusz Gil (Pol) 0:57:05
2 Lubomir Petrus (Cze) 0:00:19
3 Angelo De Clercq (Bel) 0:00:28

Elite Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:42:34
2 Janka Keseg Stevkova (Svk) 0:00:13
3 Denisa Minarikova-Svecova (Cze) 0:00:36

Website: http://rcnk.at/2016/6-internationale-tage-des-querfeldeinsports-in-ternitz-am-26-und-27-november-2016/

orange

Joan Soler Manlleu – November 27
Spanish Cross.

Elite Men
1 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 0:59:34
2 Ismael Esteban Aguando (Esp) 0:00:26
3 Felipe Orts (Esp) 0:01:22

Elite Women
1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:42:52
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) 0:00:07
3 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) 0:00:39

Website: https://www.manlleu.cat….

black

November 19/20

black

Koksijde World Cup Cross – November 20
The latest round of the UCI World Cup was cancelled because of high winds.

Cyclocross World Cup #4 - Koksijde, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qr2sSaV2FjE (Wout going round in circles)

Koksijde feature: GO THERE

orange

NECXS Supercross Cup – November 19/20
Action from Stony Point/Bear Mountain, USA.

Elite Men- November 20

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SsoFCwvUIHA

1 Curtis White (USA) 1:07:49
2 Jeremy Martin (Can) 0:00:03
3 Jack Kisseberth (USA) 0:00:40

Elite Women- November 20

Video: https://www.youtube.com/watch?v=IPtUOKqennU

1 Maghalie Rochette (Can) 0:46:24
2 Crystal Anthony (USA) 0:01:45
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:02:46

Elite Men- November 19

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bdKahVtoaFk

1 Jack Kisseberth 1:01:14
2 Curtis White 0:00:01
3 Travis Livermon 0:00:17

Elite Women- November 19

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uK0wHWTJW08

1 Maghalie Rochette 0:45:45
2 Crystal Anthony 0:00:34
3 Rebecca Fahringer 0:01:28

Some perspective on heckling.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=87jHk4zGRIQ

Website: http://www.supercrosscup.com/#info

orange

CXLA Weekend – November 19/20
Two days of cross in Los Angeles, USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=lyZkKABaKhU

Elite Men- November 20
1 Tobin Ortenblad (USA)
2 James Driscoll (USA)
3 Michael Van Den Ham (Can)

Elite Women- November 20
1 Katerina Nash (Cze)
2 Amanda Miller (USA)
3 Courtenay McFadden (USA)

Elite Men- November 19
1 Tobin Ortenblad (USA) 0:56:34
2 James Driscoll (USA) 0:00:00
3 Allen Krughoff (USA) 0:00:08
4 Jonathan Page (USA) 0:00:13

Elite Women- November 19
1 Katerina Nash (Cze) 0:44:12
2 Amanda Miller (USA) 0:00:08
3 Courtenay McFadden (USA) 0:00:15

Website: http://socalcross.org/events/uci-cxla-weekend-2016/

orange

Kansai Cyclo Cross – November 20
Japanese cross held at Makino, Takashima City.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Xg-Mdw8y-E8

1 Toki Sawada (Jpn) 0:59:37
2 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:01:13
3 Kohei Maeda (Jpn) 0:01:43

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=N5cD8zBAMpI

1 Kiyoka Sakaguchi (Jpn) 0:43:00
2 Sakiko Miyauchi (Jpn) 0:01:04
3 Eri Yonamine (Jpn) 0:01:50

Website: http://kyoto-cf.com/gpeasy/

orange

Soudal Classics- November 19
The latest round of this mini series held at Hasselt, Belgium.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=H5ceM9ihbYM
Video: https://www.youtube.com/watch?v=H5ceM9ihbYM&t=4s
Video: https://www.youtube.com/watch?v=PcKjE4wLirA

1 Laurens Sweeck (Bel) 1:00:26
2 Clement Venturini (Fra) 0:00:12
3 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:21
4 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:34
5 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:36
6 Tim Merlier (Bel) 0:00:48
7 Philipp Walsleben (GER) 0:00:54
8 Quinten Hermans (Bel) 0:01:03
9 Marcel Meisen (GER) 0:01:11
10 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:25
Plus
34 Billy Harding (GBr)

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TF1Moa6Ibhk
Video: https://www.youtube.com/watch?v=91LFAgR_nxg

1 Sanne Cant (Bel) 0:41:55
2 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:22
3 Elle Anderson (USA) 0:00:56
4 Christine Majerus (Lux) 0:01:39
5 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:01:59
6 Githa Michiels (Bel) 0:02:03
7 Monique Ree (Ned) 0:03:31
8 Veerle Goossens (Ned) 0:03:34
9 Linda Beek (Ned) 0:03:38
10 Jolien Verschueren (Bel) 0:03:38
Plus
21 Sophie Thackray (GBr) 0:06:20

Junior Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:45:06
2 Arne Vrachten (Bel) 0:00:10
3 Sander Lemmens (Bel) 0:00:34
Plus
26 Euan Cameron (GBr) 0:04:35

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1617/hasselt/nl/

black

November 17

black

Toi Toi Cup 5- November 17
The fifth round of this Czech National Series held at Slany.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=cOJHFbw1ZoA

Elite Men

1 David Van Der Poel (Ned) 1:00:05
2 Daan Soete (Bel) 0:00:00
3 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:31

Elite Women
1 Pavla Havlikova (Cze) 0:40:56
2 Nikola Noskova (Cze) 0:00:52
3 Martina Mikulaskova (Cze) 0:01:22

Youth race: https://www.youtube.com/watch?v=fYZukfryfjQ

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/aktuality

orange

It could be Herne Hill but it’s not. Watch this Bavarian TV report from 12.00.

http://www.br.de/mediathek/video/sendungen/nachrichten/sendung-vom-20112016_x-102.html

black

November 13 plus 11/12

black

Hansgrohe Superprestige 4 – November 13
The fourth round of the Superprestige held at the infamous Gavere, Belgium.

Cyclocross Superprestige #4 - Gavere, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Both races: https://www.youtube.com/watch?v=s51war7FJsA

Elite Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:03:35
2 Wout Van Aert (Bel) 0:01:02
3 Toon Aerts (Bel) 0:01:20
4 Klaas Vantornout (Bel) 0:01:31
5 Laurens Sweeck (Bel) 0:01:44
6 Kevin Pauwels (Bel) 0:02:00
7 Tom Meeusen (Bel) 0:02:32
8 David Van Der Poel (Ned) 0:02:59
9 Jens Adams (Bel) 0:03:00
10 Philipp Walsleben (GER) 0:03:05

Elite Women
1 Sanne Cant (Bel) 0:44:19
2 Jolien Verschueren (Bel) 0:00:06
3 Christine Majerus (Lux) 0:00:27
4 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:48
5 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:00:54
6 Sophie Boer (Ned) 0:01:33
7 Laura Verdonschot (Bel) 0:01:46
8 Alicia Franck (Bel) 0:02:08
9 Elle Anderson (USA) 0:02:10
10 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:03:26

Website: http://cyclocrossgavere.be/

orange

Flückiger Cross – November 13
Swiss event held at Madiswil.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=K099C1Hb9uM&feature=share

1 Sascha Weber (GER) 0:55:50
2 Marcel Wildhaber (SUI) 0:00:01
3 Severin Sägesser (SUI) 0:00:11
4 Lukas Flückiger (SUI) 0:01:07
5 Lukas Winterberg (SUI) 0:01:07

Elite Women

https://www.youtube.com/watch?v=aJ5lCKHfQ4s

1 Jasmin Egger-Achermann (SUI) 0:42:26
2 Olivia Hottinger (SUI) 0:01:11
3 Tina Zueger (SUI) 0:01:13
4 Lise-Marie Henzelin (SUI) 0:01:34
5 Nadia Grod (SUI) 0:01:47

Website: http://www.flueckiger-cross.ch/

orange

NECXS – The Cycle-Smart International – November 12/13
Two days of racing at Northampton, USA.

Elite – November 13

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Fm3FdOECdzw

1 Curtis White (USA) 0:56:17
2 Jeremy Powers (USA) 0:00:05
3 Dylan McNicholas (USA) 0:01:24
4 Jeremy Durrin (USA) 0:01:25
5 Jeremy Martin (Can) 0:01:46

Elite Women – November 13

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TCt10yEgRcI

1 Emma White (USA) 0:44:57
2 Ellen Noble (USA) 0:00:06
3 Maghalie Rochette (Can) 0:00:20
4 Crystal Anthony (USA) 0:00:30
5 Arley Kemmerer (USA) 0:00:38

Elite Men – November 12

Video: https://www.youtube.com/watch?v=L7NmI9Hh2is

1 Curtis White (USA) 1:01:56
2 Jack Kisseberth (USA) 0:00:13
3 Jeremy Durrin (USA) 0:00:16
4 Jeremy Powers (USA) 0:00:34
5 Dylan McNicholas (USA) 0:00:38
Plus
37 Matthew Clements (GBr) 0:05:25

Elite Women – November 12

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xAloOyQwmY0

1 Maghalie Rochette (Can) 0:41:54
2 Emma White (USA) 0:00:11
3 Crystal Anthony (USA) 0:01:03
4 Ellen Noble (USA) 0:01:44
5 Arley Kemmerer (USA) 0:01:57

Website: http://www.nohocx.com/

orange

Coupe de France de Cyclo-cross – November 13
French cross held at Bagnoles-de-l’Orne.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=y5F3V_6Ax7s
Video: https://www.youtube.com/watch?v=qsGIIqm8kpo

Elite Men
1 Clément Venturini (Fra) 1:03:44
2 Francis Mourey (Fra) 0:00:05
3 Victor Koretzky (Fra) 0:00:09
4 Ivan Gicquiau (Fra) 0:00:13
5 Matthieu Boulo (Fra) 0:00:19

Elite Women
1 Marlene Petit (Fra) 0:47:17
2 Perrine Clauzel (Fra) 0:00:28
3 Évita Muzic (Fra) 0:00:38
4 Jade Wiel (Fra) 0:00:49
5 Anaïs Grimault (Fra) 0:00:58

Website: http://vcfertemace.weebly.com/coupe-de-france-cyclo-cross.html

orange

Gran Premi Les Franqueses del Valles – November 13
Spanish cross.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=c-kydYMKxmg

Elite
1 Ismael Esteban Aguando (Esp) 1:04:45
2 Felipe Orts (Esp) 0:00:34
3 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 0:01:17
4 Isaac Simon (Esp) 0:02:29
5 Tomas Misser Vilaseca (Esp) 0:02:47

Elite Women
1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:42:31
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) 0:00:33
3 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) 0:01:56
4 Olatz Odriozola Mujika (Esp) 0:02:19
5 Luisa Ibarrola (Esp) 0:02:32
Plus
7 Amira Mellor (GBr) 0:02:54

Website: https://ucfciclisme.com/inici-2/gran-premi-les-franqueses/

orange

British Cycling National Trophy 3 – November 13
Round three of the UK series held at Houghton-Le-Spring.

Elite
1 Ian Field (GBr) 1:04:35
2 Yorben Van Tichelt (Bel) 0:00:48
3 Paul Oldham (GBr) 0:01:39
4 David Fletcher (GBr) 0:02:03
5 Billy Harding (GBr) 0:02:16

Elite Women
1 Hannah Payton (GBr) 0:41:28
2 Bethany Crumpton (GBr) 0:00:00
3 Ffion James (GBr) 0:01:27
4 Annabel Simpson (GBr) 0:01:52
5 Emily Wadsworth (GBr) 0:02:15

Junior Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:42:31
2 Daniel Tulett (GBr) 0:01:05
3 Thomas Mein (GBr) 0:01:25

black

November 12

black

De Grote Prijs van Brabant – November 12
Dutch race held at s-Hertogenbosch.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=cEl7ro55o0w (some action)

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:01:33
2 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:07
3 Joris Nieuwenhuis (Ned) 0:00:11
4 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:20
5 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:00:21
6 Daan Soete (Bel) 0:00:22
7 Twan Brand (Ned) 0:00:42
8 David Van Der Poel (Ned) 0:01:04
9 Diether Sweeck (Bel) 0:01:05
10 Maik Heijden (Ned) 0:01:36

Elite Women

1 Sophie De Boer (Ned) 0:42:51
2 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:02
3 Manon Bakker (Ned) 0:00:20
4 Karen Verhestraeten (Bel) 0:00:34
5 Loes Sels (Bel) 0:00:35
6 Bianca Hoek (Ned) 0:00:54
7 Inge Heijden (Ned) 0:01:07
8 Lindy Anrooij (Ned) 0:01:27
9 Fleur Nagengast (Ned) 0:01:28
10 Monique Ree (Ned) 0:01:49

Website: http://veldrit-gpb.nl/

orange

Toi Toi Cup 4 – November 12
The fourth round of this Czech series held at Kolin.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=NhMwsAiZWKE

1 Jan Nesvadba (Cze) 1:01:23
2 Marek Konwa (Pol) 0:00:00
3 Tomas Paprstka (Cze) 0:00:00
4 Martin Haring (Svk) 0:00:24
5 Emil Hekele (Cze) 0:01:21
6 Radomir Simunek (Cze) 0:01:30

Elite Women
1 Pavla Havlikova (Cze) 0:43:55
2 Nikola Noskova (Cze) 0:00:45
3 Martina Mikulaskova (Cze) 0:01:26
4 Nikola Bajgerova (Cze) 0:01:29
5 Nadja Heigl (AUT) 0:01:34

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/aktuality

orange

Cyntery Hurtland – November 12
Held at Tulsa, USA.

Preview https://www.youtube.com/watch?v=Pi-AVMfgwrE

Elite Men
1 Skyler Mackey (USA) 1:05:48
2 Casey Hildebrandt (USA) 0:00:02
3 John Purvis (USA) 0:00:04
4 Jake Wells (USA) 0:00:07
5 Nicolas Gaurin (Fra) 0:00:13

Elite Women
1 Sunny Gilbert (USA) 0:40:55
2 Christina Gokey-Smith (USA) 0:00:26
3 Laura Van Gilder (USA) 0:01:55
4 Catherine Moore (USA) 0:02:45
5 Heidi Wood (USA) 0:03:24

Video: https://www.youtube.com/watch?v=KwaPznG67Hs (from a support race)

Website: http://hurtlandusa.com/

black

November 11

black

Soudal Classics 3 – November 11
Round three of the Soudal Classics series was the Jaarmarktcross held at Niel, Belgium.

As ever the Belgians took time out in the morning to mark armistcie day and then went ‘crossing’ in the aftrenoon.

Elite Men

Video (full) – https://www.youtube.com/watch?v=RbOmbluPOus
Video (highlights) – https://www.youtube.com/watch?v=Y28OTe92rdc

1 Toon Aerts 1:02:00
2 Kevin Pauwels 0:00:35
3 Corne Van Kessel 0:00:37
4 Philipp Walsleben 0:01:14
5 Tom Meeusen 0:01:20
6 Jim Aernouts 0:01:29
7 Marcel Meisen 0:01:38
8 Dieter Vanthourenhout 0:01:55
9 Gianni Vermeersch 0:02:07
10 Stan Godrie 0:02:48

Elite Women

Video (highlights) – https://www.youtube.com/watch?v=LMUc8tQ0eeA

1 Sanne Cant 0:38:13
2 Jolien Verschueren 0:00:21
3 Ellen Van Loy 0:00:56
4 Loes Sels 0:01:12
5 Joyce Vanderbeken 0:02:07
6 Alice Maria Arzuffi 0:02:50
7 Githa Michiels 0:02:57
8 Karen Verhestraeten 0:03:38
9 Shana Maes 0:04:33
10 Mascha Mulder 0:05:00

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1617/niel/nl/

orange

Cyclo-cross International Val d’Ille – November 11
French race held at La Mezière.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=TGxM0hceoUc

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hr-FZnPeBUU

1 Clément Venturini
2 Steve Chainel
3 Clément Russo
4 Francis Mourey
5 John Gadret

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=AGWvqEWiUmI

1 Evita Muzic
2 Jade Wiel
3 Anais Grimault

Website: http://www.rayonsduvaldille.fr/

black

November 5/6

black

Hansgrohe Superprestige 3 – November 6
Round three held at Ruddervoorde, Belgium.

Cyclocross Superprestige #3 - Ruddervoorde, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

TV Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=Jvq7lgWgxnM

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) 1:05:18
2 VAN AERT Wout (BEL) +0:29
3 SWEECK Laurens (BEL) +0:54
4 PAUWELS Kevin (BEL) +1:09
5 ADAMS Jens (BEL) +1:22
6 AERTS Toon (BEL) +1:52
7 VAN DER POEL David (NED) +2:00
8 MERLIER Tim (BEL) +2:07
9 VANTORNOUT Klaas (BEL) +2:11
10 VANTHOURENHOUT Dieter (BEL) +2:13

Elite Women

TV Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=YxiqJ0skzOg

1 DE BOER Sophie (NED) 0:43:29
2 CANT Sanne (BEL) 0:00:57
3 VAN LOY Ellen (BEL) 0:01:04
4 ARZUFFI Alice Maria (ITA) 0:01:22
5 MAJERUS Christine (LUX) 0:01:36
6 VERDONSCHOT Laura (BEL) 0:01:44
7 ANDERSON Elle (USA) 0:01:50
8 FRANCK Alicia (BEL) 0:02:09
9 VANDERBEKEN Joyce (BEL) 0:02:45
10 SELS Loes (BEL) 0:03:02

Juniors
1 VANDEBOSCH Toon (BEL) 0:36:50
2 CAMPS Jelle (BEL) 0:00:39
3 VANDEPUTTE Niels (BEL) 0:00:54
Plus
4 TURNER Ben (GBR) 0:01:02
25 YATES Harry (GBR) 0:03:03
38 LEWIS Harry (GBR) 0:06:55
42 SWADLING James (GBR) -1 Runde

Website: http://www.cyclocrossruddervoorde.be/

orange

EKZ CrossTour 3 – November 6
The third round of this Swiss series held at Hittnau.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=jFACfJJ-D7g

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=UQkzYfngv4c

1 Francis Mourey (Fra) 1:05:33
2 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:44
3 Corné Van Kessel (Ned) 0:01:35
4 Yorben Van Tichelt (Bel) 0:01:55
5 Clément Russo (Fra) 0:01:59

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1w5Cmef4KXU

1 Nicole Koller (SUI) 0:39:24
2 Sina Frei (SUI) 0:00:14
3 Jasmin Egger-Achermann (SUI) 0:01:07
4 Manon Bakker (Ned) 0:01:09
5 Pavla Havlikova (Cze) 0:01:27

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Hittnau/

orange

Karrantza Cyclo Cross – November 6
A very muddy Spanish cross.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ndA73w9GWxU

1 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) 1:02:36
2 Ismael Esteban Aguando (Esp) 0:00:09
3 Felipe Orts (Esp) 0:00:42
4 Kevin Suarez Fernandez (Esp) 0:02:07
5 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 0:02:56

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=cXGu-lvBmV4

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:42:29
2 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) 0:00:47
3 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) 0:00:47
4 Luisa Ibarrola (Esp) 0:01:57
5 Sandra Trevilla (Esp) 0:02:44

Website: http://www.karrantza.org/es-ES/Eventos/Paginas/20161017_XXIVCiclocrossInternacionaldeKarrantza.aspx

orange

The Derby City Cup – November 5/6
Two days of racing at Louisville, USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HHmXPjJD5wU
Video: https://www.youtube.com/watch?v=C0CSmPuzUmQ

Elite Men – November 6

Video: https://www.youtube.com/watch?v=IN6NkrzO7Es

1 Stephen Hyde (USA) 0:59:32
2 Jeremy Powers (USA) 0:00:06
3 Tobin Ortenblad (USA) 0:00:15
4 Allen Krughoff (USA) 0:00:53
5 Cody Kaiser (USA) 0:00:56

Elite Women
1 Katerina Nash (Cze) 0:49:38
2 Katherine Compton (USA) 0:00:26
3 Courtenay McFadden (USA) 0:00:51
4 Amanda Miller (USA) 0:01:43
5 Caroline Mani (Fra) 0:01:58

Elite Men – November 5
1 Stephen Hyde (USA) 1:00:55
2 Tobin Ortenblad (USA) 0:00:10
3 Kerry Werner (USA) 0:00:12
4 Allen Krughoff (USA) 0:00:12
5 Curtis White (USA) 0:00:18

Elite Women
1 Katerina Nash (Cze) 0:50:15
2 Katherine Compton (USA) 0:00:01
3 Emma White (USA) 0:01:10
4 Courtenay McFadden (USA) 0:01:20
5 Caroline Mani (Fra) 0:01:50

Website: http://www.thederbycitycup.com/

orange

Soudal Classics 2 – November 5
The second round of this mini-series was the Waaslandcross held at Sint-Niklaas, Belgium.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=OdEtZ7dKOVY

1 Tom Meeusen (Bel) 0:57:54
2 Rob Peeters (Bel) 0:00:43
3 Toon Aerts (Bel) 0:00:56
4 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:01:06
5 Tim Merlier (Bel) 0:01:18
6 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:01:31
7 David Van Der Poel (Ned) 0:01:40
8 Jens Adams (Bel) 0:01:40
9 Jim Aernouts (Bel) 0:01:50
10 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:57

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wWC_T0PzP0w

1 Sanne Cant (Bel) 0:40:31
2 Jolien Verschueren (Bel) 0:00:06
3 Laura Verdonschot (Bel) 0:01:46
4 Elle Anderson (USA) 0:02:09
5 Ellen Van Loy (Bel) 0:02:21
6 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:02:38
7 Loes Sels (Bel) 0:02:47
8 Geerte Hoeke (Ned) 0:02:49
9 Maud Kaptheijns (Ned) 0:02:59
10 Bianca Van Den Hoek (Ned) 0:03:05

Juniors
1 Nicolas Guillemin (Fra) 0:43:52
2 Ben Turner (GBr) 0:00:00
3 Bart Hazekamp (Ned) 0:00:44
Plus
9 Harry Yates (GBr) 0:02:12

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1617/sintniklaas/nl/

orange

Toi Toi Cup 3 – November 5
Round three of the Czech national series held at Hole Vrchy.

Elite Men
1 Tomas Paprstka (Cze) 1:06:05
2 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:22
3 Marek Konwa (Pol) 0:00:38
4 Ondrej Glajza (Svk) 0:01:03
5 Lubomir Petrus (Cze) 0:01:32

Elite Women
1 Karla Stepanova (Cze) 0:42:47
2 Martina Mikulaskova (Cze) 0:00:23
3 Janka Keseg Stevkova (Svk) 0:00:35
4 Denisa Minarikova-Svecova (Cze) 0:01:07
5 Tereza Medvedova (Svk) 0:01:34

Youth action: https://www.youtube.com/watch?v=wP95mPBWLag

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/aktuality

orange

Canadian Championship- November 5

Elite
1 Jeremy Martin (Can) 0:56:27
2 Aaron Schooler (Can) 0:00:22
3 Geoff Kabush (Can) 0:00:38

Elite
1 Maghalie Rochette (Can) 0:42:13
2 Sandra Walter (Can) 0:01:10
3 Mical Dyck (Can) 0:01:46

Website: http://sherbrookecx.com/

orange

GP Luzern Pfaffnau – November 5
Muddy Swiss cyclo cross.

Elite

Video: https://www.youtube.com/watch?v=UQkzYfngv4c

1 Corné Van Kessel (Ned) 0:59:46
2 Sascha Weber (GER) 0:00:30
3 Marcel Wildhaber (SUI) 0:00:47

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=j6R6bR8CDrA

1 Manon Bakker (Ned) 0:48:01
2 Tatiana Jaseková (Svk) 0:00:21
3 Tina Zueger (SUI) 0:00:29

Website: http://www.cross-race.ch/

orange

and from Italy

Video: https://www.youtube.com/watch?v=jc61NgAknG4

Video: https://www.youtube.com/watch?v=lh7BvqGX9z8

black

November 1

black

DVV verzekeringen trofee 2 – November 1
Round 2 of the DVV verzekeringen trofee was the Koppenbergcross held at Oudenaarde, Belgium.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #2 - Koppenbergcross, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=rkQioYa0now

1 Wout Van Aert (Bel) 1:03:08
2 Kevin Pauwels (Bel) +0:29
3 Lars Van Der Haar (Ned) +0:34
4 Toon Aerts (Bel) +0:46
5 Klaas Vantornout (Bel) +0:56
6 Michael Vanthourenhout (Bel) +1:04
7 Corne Van Kessel (Ned) +1:14
8 Jens Adams (Bel) +1:18
9 Laurens Sweeck (Bel) +1:34
10 Michael Boros (Cze) +1:44

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_nj_xNYo3lM

1 Jolien Verschueren (Bel) 0:48:16
2 Thalita De Jong (Ned) +0:11
3 Sophie De Boer (Ned) +1:44
4 Christine Majerus (Lux) +1:55
5 Sanne Cant (Bel) +2:03
6 Alicia Franck (Bel) +2:16
7 Maud Kaptheijns (Ned) +2:55
8 Ellen Van Loy (Bel) +3:15
9 Nikola Noskova (Cze) +3:30
10 Geerte Hoeke (Ned) +4:04

Junior Men
1 Thomas Mein (GBr) 0:37:12
2 Timo Kielich (Bel) +0:02
3 Arno Debeir (Bel) +0:03

Website: http://www.koppenbergcross.be/

orange

Gran Premio Mamma E Papa Guerciotti – November 1
Italian cross held in Milan.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ADc8B0zItfQ

Elite Men
1 Marcel Meisen (GER)
2 Gioele Bertolini (Ita) +0:09
3 Sacha Weber (GER) +0:09

Elite Women
1 Alice Maria Arzuffi (Ita)
2 Sara Casasola (Ita) +0:31
3 Chiara Teocchi (Ita) +0:44

Website: http://www.guerciotti.it/

black

October 29/30

black

European Cyclo Cross Championships – October 29/30
Held at Pontchateau, France.

2016 UEC European Cyclocross Chamionships, Pontchatea, France

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SbC6U8MKnAs
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=siwCLRd9ukQ

1 AERTS Toon BEL 1:04:16 (29,408 km/h)
2 VAN DER POEL Mathieu NED + 0:45
3 VAN AERT Wout BEL + 0:45
4 VENTURINI Clément FRA + 0:45
5 ADAMS Jens BEL + 0:45
6 PAUWELS Kevin BEL + 0:45
7 VAN DER HAAR Lars NED + 0:49
8 WILDHABER Marcel SUI + 0:55
9 CHAINEL Steve FRA + 1:05
10 VAN KESSEL Corne NED + 1:09

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=frG5SmhKICk
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=W-ZLO3-nVtI

1 DE JONG Thalita NED 0:43:14 (25,674 km/h)
2 BRAND Lucinda NED + 0:17
3 MANI Caroline FRA + 0:17
4 VERSCHUEREN Jolien BEL + 0:22
5 ARZUFFI Alice Maria ITA + 0:30
6 CANT Sanne BEL + 0:48
7 HAVLIKOVA Pavla CZE + 1:00
8 DE BOER Sophie NED + 1:03
9 VAN LOY Ellen BEL + 1:18
10 CLAUZEL Perrine FRA + 1:22
DNF BRAMMEIER Nikki GBR
DNF WYMAN Helen GBR

Under 23 Men
1 HERMANS Quinten BEL 0:54:46 (28,813 km/h)
2 NIEUWENHUIS Joris NED + 0:00
3 WOUTERS Sieben NED + 0:00

Junior Men
1 PIDCOCK Thomas GBR 0:44:03 (28,740 km/h)
2 GUILLEMIN Nicolas FRA + 0:14
3 KIELICH Timo BEL + 0:22
Plus
7 TURNER Ben GBR + 1:07
25 MEIN Thomas GBR + 2:24
28 BARNES Toby GBR + 2:37
37 YATES Harry GBR + 3:26

Women Under 23
1 TEOCCHI Chiara ITA 0:44:43 (24,822 km/h)
2 CLAUZEL Hélène FRA + 0:11
3 CZECZINKAROVA Jana CZE + 0:39
Plus
20 MELLOR Amira GBR + 2:56
21 JAMES Ffion GBR + 3:12
24 GRACE Elspeth GBR + 3:50

Website: http://www.cyclocrosspontchateau.fr/

orange

HPCX Jamesburg – October 29/30
Two days of racing in New Jersey, USA.

Elite Men – October 30
1 Carl Decker (USA) 0:59:53
2 Jeremy Durrin (USA) 0:00:22
3 Derrick St John (Can) 0:00:32
4 Cole Oberman (USA) 0:00:50
5 Robert Marion (USA) 0:01:01

Elite Women – October 30
1 Serena Gordon (USA) 0:42:50
2 Natasha Elliott (Can) 0:00:11
3 Laura Van Gilder (USA) 0:00:11
4 Arley Kemmerer (USA) 0:00:11
5 Kathleen Lysakowski (USA) 0:00:54

Elite Men – October 29
1 Adam Craig (USA) 1:01:54
2 Jack Kisseberth (USA) 0:00:31
3 Cole Oberman (USA) 0:00:56
4 Carl Decker (USA) 0:01:23
5 Derrick St John (Can) 0:01:35

Elite Women – October 29
1 Arley Kemmerer (USA) 0:47:16
2 Serena Gordon (USA) 0:00:02
3 Natasha Elliott (Can) 0:00:31
4 Stacey Barbossa (USA) 0:00:41
5 Julie Wright (USA) 0:00:52

orange

Tohoku CX Project – October 30
Japanese cross held at Inawashiro.–

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=iST88v5xjiw

1 Hikaru Kosaka (Jpn) 1:01:16
2 Kengo Sigeta (Jpn) 0:00:03
3 Daisuke Yamada (Jpn) 0:00:10

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=l-6dZy2UZms (there is a men’s start, then the women)

1 Eri Yonamine (Jpn) 0:46:00
2 Miyoko Karami (Jpn) 0:00:48
3 Waka Takeda (Jpn) 0:01:31

Website: ttp://www.tohoku-cx-project.com/

orange

Trofeo Ayuntamiento de Muskiz – October 30
Spanish cross.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=DjP1wuZ8s80

1 Vincent Baestaens 0:57:59
2 Felipe Orts 0:00:10
3 Aitor Hernández 0:00:41

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=IcxFff94bJk

1 Aida Nuño
2 Gaelle Porier
3 Isabel Martín

orange

Cincinnati KingsCX – October 30
Held at Mason, Ohio, USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=BlAj3GxBg3o

Elite Men
1 Stephen Hyde (USA) 1:02:19
2 Daniel Summerhill (USA) 0:00:13
3 Tobin Ortenblad (USA) 0:00:14
4 Kerry Werner (USA) 0:00:14
5 Curtis White (USA) 0:00:27

Elite Women
1 Katerina Nash (Cze) 0:40:46
2 Katherine Compton (USA) 0:00:12
3 Ellen Noble (USA) 0:00:38
4 Maghalie Rochette (Can) 0:00:51
5 Courtenay McFadden (USA) 0:01:01
Plus
24 Rachel Langdon (GBr) 0:05:15

orange

Laudio Ziklo Kross – October 29
Spanish cross.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=CLRwPg34VKA
Video: https://www.youtube.com/watch?v=4g-WGMUwVr0

1 Ismael Esteban 0:57:24
2 Kevin Suarez 0:00:21
3 Aitor Hernandez 0:00:43

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TVWP_4OnrcM (and junior men)

1 Aida Nuño
2 Gaelle Carreau
3 Eider Merino

Website: http://www.faciclismo.com/

orange

Panamerican Cyclo Cross Championships – October 29
Held at Covington, USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tmKQ2FKpnHo

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tmKQ2FKpnHo (a wee bit of action)

1 Stephen Hyde (USA) 0:59:48
2 Jeremy Powers (USA) 0:00:22
3 Daniel Summerhill (USA) 0:00:30
4 Kerry Werner (USA) 0:00:31
5 Allen Krughoff (USA) 0:01:33

Elite Women
1 Katherine Compton (USA) 0:44:47
2 Crystal Anthony (USA) 0:01:40
3 Maghalie Rochette (Can) 0:01:51
4 Courtenay McFadden (USA) 0:02:13
5 Amanda Nauman (USA) 0:02:35

Website: http://www.cincycx.com/

orange

Rapha Super Cross
Not UCI but interesting if with a really bad soundtrack.

https://www.youtube.com/watch?v=lo7Ff_9EFb0

black

October 25

black

Kiremko Nacht van Woerden – October 25
An evening of cross held in the Netherlands.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=rZmkOYTv_L4

1 Lars Van Der Haar (Ned) 0:57:16
2 Stan Godrie (Ned) 0:00:17
3 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:00:28
4 Marcel Meisen (GER) 0:00:33
5 Twan Van Den Brand (Ned) 0:00:49
6 Daan Hoeyberghs (Bel) 0:01:08
7 Marcel Wildhaber (SUI) 0:01:13
8 Yorben Van Tichelt (Bel) 0:01:23
9 Maik Van Der Heijden (Ned) 0:01:26
10 Thijs Van Amerongen (Ned) 0:01:28

Elite Women
1 Lucinda Brand (Ned) 0:49:14
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:00:02
3 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:41
4 Pavla Havlikova (Cze) 0:01:08
5 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) 0:01:25
6 Elle Anderson (USA) 0:01:37
7 Sophie De Boer (Ned) 0:01:37
8 Bianca Van Den Hoek (Ned) 0:02:04
9 Ellen Van Loy (Bel) 0:02:42
10 Julia Boschker (Ned) 0:02:44s

Website: http://www.nachtvanwoerden.nl/nl/

black

October 22/23

black

UCI World Cup Valkenburg Rd 3 – October 23
The third round of the UCI World Cup Cyclo Cross held in the Netherlands on the infamous Cauberg at Valkenburg.

UCI Cyclocross World Cup #3 - Valkenburg

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Full Race: https://www.youtube.com/watch?v=SbC6U8MKnAs

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) BEOBANK – CORENDON 1:05:13
2 VAN AERT Wout (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM +00:14
3 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM +00:21
4 MEEUSEN Tom (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM +00:34
5 PAUWELS Kevin (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM +00:49
6 AERTS Toon (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM +00:56
7 VAN DER HAAR Lars (NED) TEAM GIANT – ALPECIN +01:07
8 VAN KESSEL Corne (NED) TELENET FIDEA CYCLING TEAM +01:22
9 SWEECK Laurens (BEL) ERA REAL ESTATE – CIRCUS +01:28
10 MERLIER Tim (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM +01:33

Elite Women

Full Race: https://www.youtube.com/watch?v=bRd2Eidr3-g

1 DE JONG Thalita (NED) RABOLIV WOMENCYCLINGTEAM 0:41:59
2 DE BOER Sophie (NED) +00:26
3 CANT Sanne (BEL) +00:35
4 BRAND Lucinda (NED) RABOLIV WOMENCYCLINGTEAM +00:46
5 MILLER Amanda (USA) VISIT DALLAS DNA PRO CYCLING +01:00
6 VAN LOY Ellen (BEL) +01:10
7 MANI Caroline (FRA) +01:16
8 ANTONNEAU Kaitlin (USA) +01:20
9 ARZUFFI Alice Maria (ITA) LENSWORLD-ZANNATA +01:22
10 WYMAN Helen (GBR) KONA FACTORY TEAM XC +01:31
Plus
31 JAMES Ffion (GBR) +04:10
42 MELLOR Amira (GBR) +05:31

Junior Men
1 BEKAERT Yentl (BEL) BELGIUM 0:39:36
2 BENOIST Antoine (FRA) FRANCE +00:01
3 GOEMAN Andreas (BEL) BELGIUM +00:24
Plus
10 TURNER Ben (GBR) GREAT BRITAIN +00:41
14 MEIN Thomas (GBR) GREAT BRITAIN +00:59
25 YATES Harry (GBR) GREAT BRITAIN +01:44
49 BARNES Toby (GBR) GREAT BRITAIN +03:48

Website: http://www.caubergcyclocross.com/

orange

The North Coast Gran Prix of Cyclocross – October 22/23
Two days of racing at Cleveland, Ohio, USA.

Elite Men – October 23
1 Andrew Dillman (USA) 1:02:15
2 Jonathan Page (USA) 0:00:05
3 Tristan Cowie (USA) 0:00:26
4 Mark McConnell (Can) 0:01:02
5 Spencer Petrov (USA) 0:01:31

Elite Women – October 23
1 Amanda Nauman (USA) 0:44:46
2 Jenna Blandford (USA) 0:00:28
3 Laura Winberry (USA) 0:00:54
4 Jennifer Malik (USA) 0:01:10
5 Megan Barr (USA) 0:01:23

Elite Men – October 22
1 Andrew Dillman (USA) 1:04:12
2 Jonathan Page (USA) 0:00:40
3 Spencer Petrov (USA) 0:00:43
4 Tristan Cowie (USA) 0:01:29
5 Bjorn Selander (USA) 0:01:38

Elite Women – October 22
1 Amanda Nauman (USA) 0:49:01
2 Jenna Blandford (USA) 0:01:00
3 Megan Barr (USA) 0:01:04
4 Laura Winberry (USA) 0:01:37
5 Jennifer Malik (USA) 0:01:51

Website: http://www.velogoat.com/event/northcoast-gran-prix-kirtland-park/

orange

DCCX Washington – October 22/23
Racing in the US capitol over two days.

Videos:
https://www.youtube.com/watch?v=0Tk6JXVZ12w

https://www.youtube.com/watch?v=mBa10oInS-8
https://www.youtube.com/watch?v=yJPzDdZezDk
https://www.youtube.com/watch?v=JwKl0qS5D0k
https://www.youtube.com/watch?v=2ZnmzkZPpso

Elite Men – October 23
1 Kerry Werner (USA) 1:07:43
2 Dan Timmerman (USA) 0:00:00
3 Cole Oberman (USA) 0:00:20
4 Anthony Clark (USA) 0:00:45
5 Adam Craig (USA) 0:00:56

Elite Women – October 23
1 Katherine Compton (USA) 0:44:52
2 Christel Ferrier-Bruneau (Can) 0:00:57
3 Arley Kemmerer (USA) 0:01:45
4 Serena Gordon (USA) 0:02:03
5 Samantha Runnels (USA) 0:02:33

Elite Men – October 22
1 Kerry Werner (USA) 1:01:00
2 Dan Timmerman (USA) 0:00:00
3 Anthony Clark (USA) 0:00:02
4 Adam Craig (USA) 0:00:08
5 Cole Oberman (USA) 0:00:21

Elite Women – October 22
1 Katherine Compton (USA) 0:46:04
2 Christel Ferrier-Bruneau (Can) 0:00:29
3 Serena Gordon (USA) 0:01:15
4 Jena Greaser (USA) 0:01:16
5 Arley Kemmerer (USA) 0:01:36

Website: https://www.facebook.com/DCCX-137070666858/

orange

National Trophy 2 – October 23
The second round of the UK series held at Abergavenny, Wales.

Short term availabilty: http://www.s4c.cymru/clic/e_level2.shtml?programme_id=536562785

Elite
1 Ian Field (GBr) 1:00:50
2 Yorben Van Tichelt (Bel) 0:00:43
3 Billy Harding (GBr) 0:00:55
4 Paul Oldham (GBr) 0:01:04
5 David Fletcher (GBr) 0:01:09
6 Liam Killeen (GBr) 0:01:15
7 Jan Denuwelaere (Bel) 0:01:52
8 Steven James (GBr) 0:02:04
9 Nicholas Barnes (GBr) 0:02:11
10 Robin Alderweireld (Bel) 0:02:31

Elite Women – October 23
1 Evie Richards (GBr) 0:50:40
2 Bethany Crumpton (GBr) 0:00:23
3 Annabel Simpson (GBr) 0:01:16
4 Hannah Payton (GBr) 0:02:08
5 Megan James (GBr) 0:02:30
6 Rebecca Preece (GBr) 0:03:12
7 Elspeth Grace (GBr) 0:03:40
8 Diane Lee (GBr) 0:03:58
9 Sarah Lomas (GBr) 0:04:31
10 Sophie Thackray (GBr) 0:05:20

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

orange

de Balan Ardennes – October 23
Cyclo Cross held in France for Valkenburg non starters.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qCib78itcZA

1 Braam Merlier (Bel) 1:04:36
2 Jens Vandekinderen (Bel) 0:00:09
3 Joeri Adams (Bel) 0:00:23
4 Melvin Rulliere (Fra) 0:00:29
5 Mathieu Morichon (Fra) 0:00:32

Elite Women
1 Lindy Van Anrooij (Ned) 0:42:01
2 Pauline Delhaye (Fra) 0:00:12
3 Jessica Lambracht (GER) 0:00:43
4 Gaëlle Carreau (Fra) 0:00:53
5 Fanny Stumpf (Fra) 0:01:28

Website: http://www.cd08.fr/evenements/cyclo-cross-de-balan

orange

Niels Albert CX Boom – October 22
Tribute race to the now retired Belgian star.

Elite Men

Video: https://www.playsports.be/videozone/samenvatting/cyclocross/samenvatting-veldrijden-niels-albert-cross-mannen?bvvVZw_VID&orderby=

1 Wout Van Aert (Bel) 0:58:40
2 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:00:23
3 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:31
4 Tom Meeusen (Bel) 0:00:59
5 David Van Der Poel (Ned) 0:01:12
6 Joeri Adams (Bel) 0:01:18
7 Marcel Meisen (GER) 0:02:17
8 Stijn Huys (Bel) 0:02:29
9 Philipp Walsleben (GER) 0:03:09
10 Jappe Jaspers (Bel) 0:03:16

Elite Women

Video: https://www.playsports.be/videozone/samenvatting/cyclocross/samenvatting-veldrijden-niels-albert-cross-vrouwen?hp4ep1_VID

1 Jolien Verschueren (Bel) 0:45:53
2 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:59
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:22
4 Githa Michiels (Bel) 0:02:01
5 Geerte Hoeke (Ned) 0:02:28
6 Manon Bakker (Ned) 0:02:34
7 Lindy Van Anrooij (Ned) 0:02:55
8 Kim Van De Steene (Bel) 0:03:18
9 Asa Maria Erlandsson (Swe) 0:03:37
10 Ffion James (GBr) 0:03:50

Junior Men
1 Ben Turner (GBr) 0:41:43
2 Arne Vrachten (Bel) 0:00:05
3 Florian Vermeersch (Bel) 0:00:16
Plus
11 Harry Yates (GBr) 0:01:42
18 Thomas Mein (GBr) 0:02:22
22 Toby Barnes (GBr) 0:03:02

Website: http://www.nielsalbertcx.be/

orange

Stockholm Cross – October 22
Swedish action and note a win for road star Emma Johansson.

Elite Men
1 Fredrik Haraldseth (Nor) 0:57:44
2 Henrik Jansson (Swe) 0:00:02
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:06
4 Karol Michalski (Pol) 0:00:39
5 Matthias Wengelin (Swe) 0:00:56

Elite Women
1 Emma Johansson (Swe) 0:38:03
2 Rikke Lønne (Den) 0:00:52
3 Angelica Edvardsson (Swe) 0:01:22
4 Ida Jansson (Swe) 0:01:48
5 Ida Erngren (Swe) 0:02:35

Website: https://cyclocrossweekend.wordpress.com/

black

October 20

black

Kermiscross Ardooie – October 20
Mid week cross action from Belgium and one that saw mud and plenty of it!

Elite Men

Report: http://www.focus-wtv.be/sport/wout-van-aert-zet-kermiscross-ardooie-op-zijn-naam
On Board: https://www.youtube.com/watch?v=MSGW9BLF5hw

1 VAN AERT Wout (BEL) 0:57:12
2 AERTS Toon (BEL) 0:00:40
3 VANTORNOUT Klaas (BEL) 0:01:02
4 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) 0:01:06
5 HERMANS Quinten (BEL) 0:01:10
6 VAN KESSEL Corne (NED) 0:01:15
7 CLEPPE Nicolas (BEL) 0:01:20
8 SWEECK Laurens (BEL) 0:01:41
9 VERMEERSCH Gianni (BEL) 0:01:48
10 ADAMS Jens (BEL) 0:01:57

Elite Women
1 CANT Sanne (BEL) 0:40:40
2 DE JONG Thalita (NED) 0:00:03
3 ANDERSON Elle (USA) 0:01:06
4 VERSCHUEREN Jolien (BEL) 0:01:12
5 VAN LOY Ellen (BEL) 0:02:15
6 FAHRINGER Rebecca (USA) 0:02:48
7 VAN DE STEENE Kim (BEL) 0:03:03
8 VANDERBEKEN Joyce (BEL) 0:03:26
9 BAKKER Manon (NED) 0:03:32
10 DEL CARMEN Ceylin (NED) 0:03:45

Website: http://www.veldritardooie.be/

black

October 15/16

black

Some great results for us Brit’s especially Thomas Pidcock’s win at the Junior race at Zonhoven and the return of Dan Tullett after illness with third spot.

There were also wins for Helen Wyman and Ben Tullett won the youth race at Zingham and was second at the Polder cross.

orange

Hansgrohe Superprestige 2 – October 16
Round two of the Superprestige series held at Zonhoven in Belgium.

Cyclocross Superprestige #2 - Zonhoven, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video (both men and women): https://www.youtube.com/watch?v=-5awts6uRTg

Elite Men

Video (in full): https://www.youtube.com/watch?v=7g7lEdBPQoo

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:01:15
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:00
3 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:28
4 Lars Van Der Haar (Ned) 0:00:46
5 Klaas Vantornout (Bel) 0:01:10
6 Jens Adams (Bel) 0:01:21
7 Rob Peeters (Bel) 0:01:36
8 Michael Boros (Cze) 0:01:48
9 David Van Der Poel (Ned) 0:02:00
10 Kevin Pauwels (Bel) 0:02:06
Plus
14 Ian Field (GBr) 0:03:15

Elite Women
1 Sanne Cant (Bel) 0:45:58
2 Jolien Verschueren (Bel) 0:00:21
3 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:38
4 Kaitlin Antonneau (USA) 0:00:54
5 Ellen Van Loy (Bel) 0:01:33
6 Maud Kaptheijns (Ned) 0:02:03
7 Laura Verdonschot (Bel) 0:02:29
8 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:03:16
9 Annemarie Worst (Ned) 0:03:29
10 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) 0:04:02
Plus
29 Sophie Thackray (GBr) -3 Runden

Under 23
1 Quinten Hermans (Bel) 0:50:58
2 Joris Nieuwenhuis (Ned) 0:00:46
3 Yannick Peeters (Bel) 0:01:11
Plus
40 Billy Harding (GBr) -3 Runden

Junior Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:40:37
2 Thymen Arensman (Ned) 0:00:13
3 Jelle Camps (Bel) 0:00:26
Plus
44 Euan Cameron (GBr) -1 Runde

Website: http://www.sport.be/cyclocrosszonhoven/2016/nl/

orange

NECXS – CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester – October 15/16
Two days of racing and the first round of this US series,

Elite Men – October 16

Video: https://www.youtube.com/watch?v=o3tdII91sbo

1 Curtis White (USA) 1:02:32
2 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:03
3 Daniel Summerhill (USA) 0:00:06
4 Adam Craig (USA) 0:00:09
5 Cooper Willsey (USA) 0:00:19
6 Carl Decker (USA) 0:00:35
7 Dylan McNicholas (USA) 0:00:45
8 Antonin Marecaille (Fra) 0:00:49
9 Jeremy Durrin (USA) 0:00:57
10 Travis Livermon (USA) 0:01:11

Elite Women – October 16

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HSOrLk-hhO0

1 Helen Wyman (GBr) 0:42:28
2 Emma White (USA) 0:00:23
3 Crystal Anthony (USA) 0:00:41
4 Crystal Anthony (USA) 0:00:46
5 Maghalie Rochette (Can) 0:00:51
6 Ruby West (Can) 0:01:23
7 Natasha Elliott (Can) 0:01:33
8 Jena Greaser (USA) 0:01:42
9 Kathryn Cumming (USA) 0:01:50
10 Amira Mellor (GBr) 0:02:20

Elite Men – October 15

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ROoBLyY0bo8

1 Curtis White (USA) 1:01:02
2 Daniel Summerhill (USA) 0:00:32
3 Jeremy Durrin (USA) 0:00:32
4 Cooper Willsey (USA) 0:00:33
5 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:33
6 Adam Craig (USA) 0:00:36
7 Jack Kisseberth (USA) 0:01:16
8 Antonin Marecaille (Fra) 0:01:21
9 Travis Livermon (USA) 0:01:27
10 Carl Decker (USA) 0:01:28

Elite Women – October 15

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HSOrLk-hhO0

1 Ellen Noble (USA) 0:44:51
2 Helen Wyman (GBr) 0:00:24
3 Emma White (USA) 0:00:47
4 Maghalie Rochette (Can) 0:01:07
5 Crystal Anthony (USA) 0:01:34
6 Ruby West (Can) 0:01:44
7 Christel Ferrier-Bruneau (Can) 0:02:00
8 Jena Greaser (USA) 0:02:12
9 Kathryn Cumming (USA) 0:02:36
10 Amira Mellor (GBr) 0:02:48

Website: http://www.gpgloucester.com/

orange

US Open of Cyclocross – October 15/16
Two days of action at Boulder, USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dwi9o61ftUA

Elite Men – October 16
1 Yannick Eckmann (USA) 1:02:30
2 Jonathan Page (USA) 0:00:24
3 Troy Wells (USA) 0:00:43
4 Stephen Ettinger (USA) 0:00:58
5 Cody Kaiser (USA) 0:01:13
6 Justin Lindine (USA) 0:01:27
7 Allen Krughoff (USA) 0:01:52
8 Cody Cupp (USA) 0:02:44
9 Josh Direen (USA) 0:03:27
10 Jason Donald (USA) 0:03:47

Elite Women – October 16
1 Melinda McCutcheon (USA) 0:50:46
2 Amanda Miller (USA) 0:00:19
3 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:01:47
4 Emily Kachorek (USA) 0:02:34
5 Melissa Barker (USA) 0:02:55
6 Daniele Arman (USA) 0:03:13
7 Caitlyn Vestal (USA) 0:03:18
8 Christa Ghent (USA) 0:03:30
9 Kristin Weber (USA) 0:03:52
10 Katherine Williams (USA) 0:03:53

Elite Men – October 15

On board: https://vimeo.com/187512036

1 Yannick Eckmann (USA) 1:04:39
2 Allen Krughoff (USA) 0:00:12
3 Hector Riveros (COL) 0:00:18
4 Jonathan Page (USA) 0:00:31
5 Maxx Chance (USA) 0:01:40
6 Grant Ellwood (USA) 0:02:02
7 Cody Kaiser (USA) 0:02:12
8 Troy Wells (USA) 0:02:59
9 Justin Lindine (USA) 0:03:06
10 Ian McPherson (USA) 0:03:17

Elite Women – October 15
1 Amanda Miller (USA) 0:48:46
2 Melinda McCutcheon (USA) 0:00:43
3 Erin Huck (USA) 0:01:22
4 Sofia Gomez Villafane (ARG) 0:01:32
5 Meredith Miller (USA) 0:01:53
6 Emily Kachorek (USA) 0:02:04
7 Daniele Arman (USA) 0:02:52
8 Melissa Barker (USA) 0:02:56
9 Evelyn Dong (USA) 0:03:05
10 Hannah Williams (USA) 0:03:10

Website: http://www.withoutlimits.co/us-open-of-cyclocross

orange

Radquer Steinmaur International – October 16
Swiss cross held at Steinmaur.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=AEUzq9KHrUI

1 Marcel Wildhaber (SUI) 1:01:40
2 Simon Zahner (SUI) 0:00:00
3 Nicola Rohrbach (SUI) 0:00:10
4 ioele Bertolini (Ita) 0:00:14
5 Braam Merlier (Bel) 0:00:39

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=UbDblPRQ-00

1 Nicole Koller (SUI) 0:43:24
2 Nadja Heigl (AUT) 0:00:17
3 Jasmin Achermann (SUI) 0:00:25
4 Évita Muzic (Fra) 0:00:45
5 Allegra Arzuffi (Ita) 0:00:49
6 Nadia Grod (SUI) 0:00:55
7 Lara Krähemann (SUI) 0:01:08
8 Marlene Petit (Fra) 0:01:31
9 Martina Mikulaskova (Cze) 0:01:38
10 Vendula Kuntova (Cze) 0:01:50

Website: http://www.vcsteinmaur.ch/

orange

Grand-Prix de la Commune de Contern – October 16
Luxembourg cyclo cross.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=9eE-oeyreRk&app=desktop

1 Michael Vanthourenhout (Bel) 1:05:56
2 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:00:17
3 Marcel Meisen (GER) 0:00:45
4 Daan Soete (Bel) 0:01:00
5 Patrick Van Leeuwen (Ned) 0:02:00
PLus
41 Chris Pedder (GBr)

Elite Women
1 Thalita De Jong (Ned) 0:41:10
2 Lucinda Brand (Ned) 0:00:28
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:01:50
4 Karen Verhestraeten (Bel) 0:03:06
5 Linda Ter Beek (Ned) 0:03:20
Plus
15 Rachel Fenton (GBr)

and a bit of local women’s cross

https://www.youtube.com/watch?v=v2PZJCrUPfQ

Website: http://www.acccontern.lu/

orange

Polderscross – October 15
Belgian cross held at Kruibeke.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TS2TLB29Moc

1 Michael Vanthourenhout (Bel) 1:01:32
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:12
3 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:22
4 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:22
5 Philipp Walsleben (GER) 0:00:22
6 Stan Godrie (Ned) 0:00:22
7 Tom Meeusen (Bel) 0:00:28
8 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:00:30
9 Marcel Meisen (GER) 0:00:32
10 Rob Peeters (Bel) 0:00:35
Plus
21 Ian Field (GBr) 0:02:25
45 Billy Harding (GBr)

Elite Women
1 Jolien Verschueren (Bel) 0:43:52
2 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:37
3 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:46
4 Loes Sels (Bel) 0:00:54
5 Kaitlin Antonneau (USA) 0:01:10
6 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:01:39
7 Karen Verhestraeten (Bel) 0:02:00
8 Alicia Franck (Bel) 0:02:20
9 Geerte Hoeke (Ned) 0:02:34
10 Githa Michiels (Bel) 0:03:08
Plus
19 Sophie Thackray (GBr)

Junior Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:41:04
2 Antoine Benoist (Fra) 0:00:33
3 Daniel Tulett (GBr) 0:00:57

Website: http://www.polderscross.com/

black

October 8/9

black

DVV verzekeringen trofee 1 – October 9
Round one of the DVV verzekeringen trofee, formerly the bpost, held at Ronse, Belgium.

Cyclocross DVV Verzekeringen Trofee #1 - Ronse, BEL

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Both races: https://www.youtube.com/watch?v=vM5-mGnqdoI

Elite Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=bTyJItNGOCc
Highlights: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/nieuws/article.html?Article_ID=781920#

1 Wout Van Aert (Bel) 1:02:01
2 Jens Adams (Bel) 0:00:31
3 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:36
4 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:00:55
5 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:58
6 Lars Van Der Haar (Ned) 0:01:04
7 Toon Aerts (Bel) 0:01:15
8 Klaas Vantornout (Bel) 0:01:33
9 Tom Meeusen (Bel) 0:01:33
10 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:38

Elite Women

Highlights: http://www.sport.be/trofeeveldrijden/2016/nl/video/?Article_ID=781795
Video: https://www.youtube.com/watch?v=vM5-mGnqdoI

1 Thalita De Jong (Ned) 0:44:39
2 Sanne Cant (Bel) 0:00:22
3 Sophie De Boer (Ned) 0:00:25
4 Pavla Havlikova (Cze) 0:00:29
5 Lucinda Brand (Ned) 0:00:36
6 Jolien Verschueren (Bel) 0:00:36
7 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:51
8 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:51
9 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:57
10 Laura Verdonschot (Bel) 0:02:12

Website: http://www.ronsekoerst.be/nl/home-1.htm

orange

Kronborg UCI Cyclocross – October 8/9
Two day festival of cyclo cross held in Helsingør, Denmark.

Day one action: https://www.youtube.com/watch?v=bxQ2NroxwQA

Elite Men – Day 2
1 Kenneth Hansen (Den) 1:08:02
2 Karol Michalski (Pol) 0:01:04
3 Emil Hekele (Cze) 0:01:23
4 Jacob Lindsel (Den) 0:01:41
5 Joachim Parbo (Den) 0:02:09

Elite Women – Day 2
1 Stefanie Paul (GER) 0:38:34
2 Caroline Bohe (Den) 0:00:10
3 Asa Maria Erlandsson (Swe) 0:00:11
4 Rikke Lønne (Den) 0:00:20
5 Angelica Edvardsson (Swe) 0:02:13

Elite Men – Day 1
1 Morten Laustsen (Den) 1:01:35
2 Kenneth Hansen (Den) 0:00:10
3 Karol Michalski (Pol) 0:01:01
4 Emil Hekele (Cze) 0:01:15
5 Ingvar Omarsson (Isl) 0:01:19

Elite Women – Day 1
1 Asa Maria Erlandsson (Swe) 0:43:39
2 Rikke Lønne (Den) 0:00:18
3 Caroline Bohe (Den) 0:01:02
4 Stefanie Paul (GER) 0:01:04
5 Angelica Edvardsson (Swe) 0:03:04

Website: http://www.ckkcyclocrossevent.dk/

orange

Charm City Cross – October 8/9
Two days of cross held in Baltimore, USA

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=pXTW4Rc45vw
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=7nFegU8u6dE

Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=TL65kNpqs30
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=yCJ3C8l1JOY

Elite Men – Day 2
1 Stephen Hyde (USA) 0:57:18
2 Jeremy Powers (USA) 0:00:13
3 Dan Timmerman (USA) 0:00:13
4 Daniel Summerhill (USA) 0:00:21
5 James Driscoll (USA) 0:00:29
6 Jeremy Durrin (USA) 0:00:36
7 Tobin Ortenblad (USA) 0:00:41
8 Cody Kaiser (USA) 0:00:44
9 Tristan Cowie (USA) 0:00:45
10 Kerry Werner (USA) 0:00:45

Elite Women – Day 2
1 Katherine Compton (USA) 0:46:26
2 Emma White (USA) 0:00:37
3 Helen Wyman (GBr) 0:01:10
4 Caroline Mani (Fra) 0:02:04
5 Amanda Miller (USA) 0:02:31
6 Kathryn Cumming (USA) 0:02:55
7 Arley Kemmerer (USA) 0:03:12
8 Jena Greaser (USA) 0:03:21
9 Ellen Noble (USA) 0:03:47
10 Rebecca Gross (USA) 0:03:56
Plus
15 Amira Mellor (GBr) 0:04:44

Elite Men – Day 1
1 Stephen Hyde (USA) 1:01:25
2 Kerry Werner (USA) 0:00:16
3 Curtis White (USA) 0:00:22
4 Tobin Ortenblad (USA) 0:00:23
5 Yannick Eckmann (USA) 0:00:23
6 Daniel Summerhill (USA) 0:00:59
7 Anthony Clark (USA) 0:01:07
8 Lance Haidet (USA) 0:01:15
9 Cody Kaiser (USA) 0:01:30
10 Dan Timmerman (USA) 0:01:45

Elite Women – Day 1
1 Katherine Compton (USA) 0:49:31
2 Helen Wyman (GBr) 0:00:22
3 Emma White (USA) 0:00:33
4 Caroline Mani (Fra) 0:00:42
5 Crystal Anthony (USA) 0:01:44
6 Amanda Miller (USA) 0:02:09
7 Jena Greaser (USA) 0:02:43
8 Kathryn Cumming (USA) 0:03:05
9 Julie Wright (USA) 0:03:46
10 Stacey Barbossa (USA) 0:04:01
Plus
11 Amira Mellor (GBr) 0:04:38

Website: https://charmcitycross.com/

orange

Coupe de France – October 9
The first round of the French national series held at Erôme – Gervans.

Elite Men

On board: https://www.youtube.com/watch?v=-CnTpFjmD8A
Video: http://www.dailymotion.com/video/x4wqog3_elites-l-arrivee_sport

1 Francis Mourey (Fra) 0:57:50
2 Clément Venturini (Fra) 0:00:02
3 Steve Chainel (Fra) 0:00:27
4 Matthieu Boulo (Fra) 0:00:38
5 Alois Falenta (Fra) 0:00:41
6 Melvin Rulliere (Fra) 0:00:43
7 Anthonin Didier (Fra) 0:00:46
8 Clément Bomme (Fra) 0:00:51
9 Miguel Martinez (Fra) 0:00:55
10 Ivan Gicquiau (Fra) 0:01:20

Elite Women
1 Marlene Petit (Fra) 0:44:13
2 Maëlle Grossetete (Fra) 0:00:00
3 Évita Muzic (Fra) 0:00:00
4 Hélène Clauzel (Fra) 0:00:02
5 Fanny Stumpf (Fra) 0:00:05
6 Perrine Clauzel (Fra) 0:00:06
7 Anaïs Morichon (Fra) 0:00:11
8 Gaëlle Carreau (Fra) 0:00:33
9 Anaïs Grimault (Fra) 0:00:35
10 Cyriane Muller (Fra) 0:00:37

Website: http://uctt.e-monsite.com/

orange

Toi Toi Cup 2 – October 8
The second round of the Czech national series held at Mladá.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=nX0EKVD_5WQ (awful music)

Elite Men
1 Tomas Paprstka (Cze) 0:58:53
2 Martin Haring (Svk) 0:00:15
3 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:20
4 Jakub Skala (Cze) 0:00:43
5 Radomir Simunek (Cze) 0:00:54
6 Michal Malík (Cze) 0:01:59
7 Jan Skarnitzl (Cze) 0:02:01
8 Jonas Brezina (Cze) 0:02:01
9 Matej Lasak (Cze) 0:02:07
10 Lukas Kunt (Cze) 0:02:10

Elite Women
1 Pavla Havlikova (Cze) 0:42:48
2 Jana Czeczinkarova (Cze) 0:00:20
3 Nadja Heigl (AUT) 0:00:45
4 Martina Mikulaskova (Cze) 0:01:18
5 Vendula Kuntova (Cze) 0:01:32
6 Janka Keseg Stevkova (Svk) 0:01:41
7 Denisa Minarikova-Svecova (Cze) 0:01:55
8 Nikola Bajgerova (Cze) 0:02:25
9 Tereza Medvedova (Svk) 0:02:34
10 Tereza Gargelová (Cze) 0:02:36

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/aktuality

orange

Briko Berencross – October 8
Belgian race held at Meulebeke.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=KQ3dHMur8e0
Video: https://www.youtube.com/watch?v=1NLBgD3A02w
Report: http://nieuws.vtm.be/sport/209759-van-der-poel-wint-ook-meulebeke

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:00:21
2 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:02
3 Eli Iserbyt (Bel) 0:00:26
4 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:35
5 Jim Aernouts (Bel) 0:00:37
6 Tim Merlier (Bel) 0:00:44
7 Daan Soete (Bel) 0:00:44
8 Stan Godrie (Ned) 0:00:46
9 Wout Van Aert (Bel) 0:00:46
10 Jens Adams (Bel) 0:00:46

Elite Women
1 Ellen Van Loy (Bel) 0:41:18
2 Jolien Verschueren (Bel) 0:00:15
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:00:34
4 Loes Sels (Bel) 0:01:12
5 Karen Verhestraeten (Bel) 0:01:28
6 Pauline Delhaye (Fra) 0:01:53
7 Elena Valentini (Ita) 0:01:58
8 Shana Maes (Bel) 0:02:37
9 Axelle Bellaert (Bel) 0:02:49
10 Geerte Hoeke (Ned) 0:03:43

Website: http://www.berencross.be/

black

October 1/2

black

Hansgrohe Superprestige 1 – October 2
The first round of the Superprestige series held at Gieten, Belgium.

Cyclocross Superprestige #1 - Gieten, NED

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video both races: https://www.youtube.com/watch?v=I07rjmodtTY

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=pVvscHVpg-Y
Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=66KpYxbMPKc

1 VAN DER POEL Mathieu (NED) 58:35
2 VAN AERT Wout (BEL) +0:08
3 SWEECK Laurens (BEL) +0:13
4 ADAMS Jens (BEL) +0:16
5 AERTS Toon (BEL) +0:22
6 VANTORNOUT Klaas (BEL) +0:25
7 MEEUSEN Tom (BEL) +0:39
8 MERLIER Tim (BEL) +0:42
9 VAN DER POEL David (NED) +0:43
10 VAN DER HAAR Lars (NED) +0:58

Elite Women
1 CANT Sanne (BEL) 43:56
2 BRAND Lucinda (NED) +0:29
3 DE BOER Sophie (NED) +1:01
4 VERDONSCHOT Laura (BEL) +1:15
5 HARRIS Nikki (GBR) +1:25
6 ANDERSON Elle (USA) +1:31
7 VAN LOY Ellen (BEL) +1:39
8 SELS Loes (BEL) +1:46
9 KASTELIJN Yara (NED) +2:17
10 WORST Annemiek (NED) +2:17

Website: http://www.cyclocrossgieten.nl/

orange

EKZ CrossTour 2 – October 2
The second round of the Swiss series held at Aigle.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=m38F47wz1dk&feature=share

1 VENTURINI Clément (FRA) 1:00:08,3
2 CHAINEL Steve (FRA) +0:22,6
3 VAN TICHELT Yorben (BEL) +0:49,5
4 AERNOUTS Jim (BEL) +0:55,2
5 SKÁLA Jakub (CZE) +1:07,9
6 ZAHNER Simon (SUI) +1:08,6
7 MOUREY Francis (FRA) +1:14,7
8 MEISEN Marcel (GER) +1:14,9
9 RUSSO Clément (FRA) +1:20,0
10 WILDHABER Marcel (SUI) +1:40,2

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=yf_gk216stg

1 HAVLIKOVA Pavla (CZE) 44:03,1
2 FREI Sina (SUI) +0:24,9
3 EGGER-ACHERMANN Jasmin (SUI) +0:31,6
4 CLAUZEL Hélène (FRA) +1:00,8
5 CLAUZEL Perrine (FRA) +1:25,8
6 MIKULASKOVA Martina (CZE) +1:43,1
7 KOLLER Nicole (SUI) +1:54,4
8 MUZIC Évita (FRA) +2:19,5
9 GROSSETETE Maelle (FRA) +2:22,0
10 KRÄHEMANN Lara (SUI) +2:40,3

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Aigle/

orange

KMC CrossFest – October 1/2
Two days of racing at Thompson, USA.

Videos Day 1
Men Start: https://www.youtube.com/watch?v=Rnav4wwYw2Y
Men Finish: https://www.youtube.com/watch?v=TLYw584q9Ak

Women Start: https://www.youtube.com/watch?v=nYURyLzD8NE
Women Finish: https://www.youtube.com/watch?v=wZDGPK4-qz4

Elite Men – October 2
1 Curtis White 1:03:32
2 Stephen Hyde 0:00:08
3 Daniel Summerhill 0:00:10
4 Kerry Werner 0:00:13
5 James Driscoll 0:00:26
6 Mark Mcconnell 0:00:42
7 Spencer Petrov 0:00:51
8 Travis Livermon 0:00:51
9 Cooper Willsey 0:00:53
10 Jeremy Martin 0:00:56

Elite Women – October 2
1 Katherine Compton 0:46:20
2 Caroline Mani 0:00:18
3 Rebecca Fahringer 0:00:21
4 Emma White 0:00:49
5 Amanda Miller 0:01:25
8 Arley Kemmerer ?:??:??
9 Kathryn Cumming 0:02:48
10 Ruby West 0:03:02

Elite Men – October 1
1 Stephen Hyde 1:05:25
2 James Driscoll 0:00:19
3 Kerry Werner 0:00:24
4 Curtis White 0:00:24
5 Travis Livermon 0:01:10
6 Dan Timmerman 0:01:19
7 Jack Kisseberth 0:01:30
8 Spencer Petrov 0:01:35
9 Justin Lindine 0:01:37
10 Anthony Clark 0:01:41

Elite Women – October 1
1 Katherine Compton 0:44:45
2 Ellen Noble 0:00:44
3 Rebecca Fahringer 0:01:12
4 Courtenay Mcfadden 0:01:28
5 Emma White 0:01:38
6 Crystal Anthony 0:02:22
7 Caroline Mani 0:02:35
8 Amanda Miller 0:02:44
9 Arley Kemmerer 0:02:48
10 Ruby West 0:03:52

Website: http://kmccrossfest.com/

orange

Trofeo SMP Master Cross Internazionale 1 – October 1
The first round of the Italian series held at Buja.

Videos: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos

Elite Men
1 Enrico Franzoi (Ita) 1:06:13
2 Stefano Sala (Ita) +1:10
3 Nicolas Samparisi (Ita) +1:18
4 Jakob Dorigoni (Ita) +2:35
5 Michele Bassani (Ita) +4:09

Elite Women
1 Sara Casasola (Ita) 0:46:52
2 Francesca Baroni (Ita) +0:02
3 Lise Marie Henzelin (SUI) +1:05
4 Alessia Bulleri (Ita) +1:58
5 Allegra Maria Arzuffi (Ita) +2:34

orange

Soudal Classics 1 – October 1
The first round of this Belgian series held at Neerpelt.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=es4Jjk6Vxko
Video: https://www.youtube.com/watch?v=f64g9V2pyIY
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Tr8T0KjSEoU

1 Laurens Sweeck (Bel) 0:58:20
2 Jens Adams (Bel) 0:00:11
3 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:00:22
4 Michael Boros (Cze) 0:00:29
5 Thijs Van Amerongen (Ned) 0:00:31
6 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:37
7 Philipp Walsleben (GER) 0:00:50
8 Tom Meeusen (Bel) 0:01:09
9 Quinten Hermans (Bel) 0:01:16
10 Stan Godrie (Ned) 0:01:18

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8XvM7Mb_Cwc
Video: https://www.youtube.com/embed/-OH8Brwmtos

1 Sophie De Boer (Ned) 0:46:20
2 Laura Verdonschot (Bel) 0:00:32
3 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:54
4 Ellen Van Loy (Bel) 0:01:32
5 Maud Kaptheijns (Ned) 0:01:55
6 Alicia Franck (Bel) 0:02:18
7 Loes Sels (Bel) 0:02:26
8 Karen Verhestraeten (Bel) 0:02:57
9 Githa Michiels (Bel) 0:03:30
10 Shana Maes (Bel) 0:04:04

Website: http://www.sport.be/cyclocrossclassics/1617/neerpelt/nl/

black

September 28

black

Toi Toi Cup 1 – September 28
The first round of the Czech national series held at Tabor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=5aZpZS-16SY (turn the music off)
Youth race: https://www.youtube.com/watch?v=vu2Z4mrfR6U

Elite Men
1 Michael Boros (Cze) 1:02:26
2 Tomas Paprstka (Cze) 0:00:06
3 Jens Adams (Bel) 0:00:25
4 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:25
5 Jakub Skala (Cze) 0:00:34

Elite Women
1 Karla Stepanova (Cze) 0:48:29
2 Pavla Havlikova (Cze) 0:00:10
3 Geerte Hoeke (Ned) 0:00:43
4 Jana Czeczinkarova (Cze) 0:00:53
5 Janka Keseg Stevkova (Svk) 0:01:32

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup-2016/aktuality

black

September 24/25

black

Jingle Bells Cross UCI World Cup 2 – September 24
The second round of the UCI World Cup was the Jingle Bell Cross held at Iowa City, USA.

jinglemen2016

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=UlB3r5ejShU

1 Wout Van Aert (Bel) 1:02:47
2 Kevin Pauwels (Bel) 0:00:39
3 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:56
4 Jim Aernouts (Bel) 0:01:30
5 Gianni Vermeersch (Bel) 0:01:31
6 Corné Van Kessel (Ned) 0:01:45
7 Quinten Hermans (Bel) 0:01:48
8 Dieter Vanthourenhout (Bel) 0:01:57
9 Toon Aerts (Bel) 0:01:59
10 Stephen Hyde (USA) 0:01:59

Elite Women

jinglewom2016

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hu-jGB7Wvhw

1 Katherine Compton (USA) 0:37:08
2 Caroline Mani (Fra) 0:00:18
3 Kaitlin Antonneau (USA) 0:00:23
4 Katerina Nash (Cze) 0:00:48
5 Ellen Noble (USA) 0:01:08
6 Catharine Pendrel (Can) 0:01:22
7 Sophie De Boer (Ned) 0:01:35
8 Eva Lechner (Ita) 0:01:46
9 Helen Wyman (GBr) 0:01:50
10 Amanda Miller (USA) 0:01:57
Plus
25 Amira Mellor (GBr) 0:06:06

Website: http://www.jinglecross2.com/

orange

Jingle Cross – September 25
UCI cross held the day after the World Cup race.

Elite Men
1 David Van Der Poel (Ned) 1:01:58
2 Gianni Vermeersch (Bel) 0:00:12
3 Diether Sweeck (Bel) 0:00:14
4 Laurens Sweeck (Bel) 0:00:16
5 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:28
6 Stephen Hyde (USA) 0:00:31
7 Rob Peeters (Bel) 0:01:08
8 Daan Hoeyberghs (Bel) 0:01:16
9 Kerry Werner (USA) 0:01:26
10 Tobin Ortenblad (USA) 0:01:33

Elite Women
1 Katerina Nash (Cze) 0:44:09
2 Ellen Noble (USA) 0:00:13
3 Eva Lechner (Ita) 0:00:31
4 Caroline Mani (Fra) 0:00:48
5 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:11
6 Catharine Pendrel (Can) 0:01:38
7 Kaitlin Antonneau (USA) 0:01:41
8 Helen Wyman (GBr) 0:01:53
9 Courtenay McFadden (USA) 0:02:04
10 Katherine Compton (USA) 0:02:59
Plus
19 Amira Mellor (GBr) 0:04:41

Website: http://www.jinglecross2.com/

orange

Illnau Cross – September 25
SWiss cyclo cross race.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=GsZmeIjDfw4

1 Jens Adams (Bel) 0:53:48
2 Gioele Bertolini (Ita) 0:00:10
3 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:19
4 Sascha Weber (GER) 0:00:29
5 Francis Mourey (Fra) 0:00:30

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=UbDblPRQ-00

1 Évita Muzic (Fra) 0:43:28
2 Jasmin Achermann (SUI) 0:00:12
3 Maëlle Grossetete (Fra) 0:00:20
4 Elena Valentini (Ita) 0:00:39
5 Linda Ter Beek (Ned) 0:00:40

Website: http://www.radcrossillnau.ch/

orange

Gothenburg Race Weekend – September 25
Swedish cross held in Gothenburg

https://www.youtube.com/watch?v=0ioV3vHhmgo
https://www.youtube.com/watch?v=IF7ptWFbaeE

Elite Men
1 Henrik Jansson (Swe) 1:00:49
2 Lander Loockx (Bel) 0:00:13
3 David Eriksson (Swe) 0:00:59
4 Martin Eriksson (Swe) 0:01:07
5 Fredrik Edin (Swe) 0:02:13

Elite Women
1 Ida Jansson (Swe) 0:41:35
2 Angelica Edvardsson (Swe) 0:01:00
3 Asa Maria Erlandsson (Swe) 0:01:01
4 Saga Molin (Swe) 0:02:06
5 Sara Oberg (Swe) 0:04:57

Website: http://scf.se/cykelcross/kalender/uci-gothenburg-cyclecross-raceweekend-c2/

black

September 21

black

Cross Vegas World Cup 1 – September 21
Round one of the UCI World Cup held at Las Vegas, USA.

Elite Men

vegasmen2016

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Full Video: https://www.youtube.com/watch?v=hZHdpNGEW4w

1 VAN AERT Wout (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 1:06:53
2 VANTHOURENHOUT Michael (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:00:23
3 SWEECK Laurens (BEL) ERA REAL ESTATE – CIRCUS 0:00:26
4 AERTS Toon (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:00:32
5 PEETERS Rob (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 0:00:39
6 HERMANS Quinten (BEL) TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:00:45
7 VANTHOURENHOUT Dieter (BEL) MARLUX-NAPOLEON GAMES CYCLING TEAM 0:00:50
8 WALSLEBEN Philipp (GER) BEOBANK – CORENDON 0:00:59
9 MERLIER Tim (BEL) CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 0:01:01
10 VAN AMERONGEN Thijs (NED) TELENET FIDEA CYCLING TEAM 0:01:07
Plus
24 FIELD Ian (GBR) 0:03:08

Elite Women

vegaswom16

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.bigcartel.com/ or http://cyclephotos.co.uk/

Full Video: https://www.youtube.com/watch?v=98_U2Nwa_EQ

1 DE BOER Sophie (NED) 0:47:11
2 NASH Katerina (CZE) LUNA PRO TEAM 0:00:00
3 COMPTON Katherine (USA) 0:00:00
4 MILLER Amanda (USA) VISIT DALLAS DNA PRO CYCLING 0:00:19
5 MANI Caroline (FRA) 0:00:26
6 FAHRINGER Rebecca (USA) 0:00:39
7 PENDREL Catharine (CAN) LUNA PRO TEAM 0:01:07
8 NOBLE Ellen (USA) 0:01:22
9 CANT Sanne (BEL) 0:01:30
10 McFADDEN Courtenay (USA) 0:01:30

Website: http://www.crossvegas.com/25/index.php

black

September 17/18

black

EKZ Cross Tour 1 – September 18
Held at Baden, Switzerland.

Elite Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3UxhnWagqHY

1 Klaas Vantornout (Bel) 1:01:45
2 Eli Iserbyt (Bel) 0:00:03
3 Michael Boros (Cze) 0:00:18
4 Jens Adams (Bel) 0:00:34
5 Marcel Meisen (GER) 0:01:36
6 Diether Sweeck (Bel) 0:01:42
7 Marcel Wildhaber (SUI) 0:01:45
8 Wietse Bosmans (Bel) 0:01:49
9 Gioele Bertolini (Ita) 0:01:58
10 Simon Zahner (SUI) 0:01:59

Elite Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=krNZumcuVSY

1 Eva Lechner (Ita) 0:47:34
2 Christine Majerus (Lux) 0:00:46
3 Sina Frei (SUI) 0:01:09
4 Nadja Heigl (AUT) 0:01:48
5 Laura Verdonschot (Bel) 0:02:08
6 Nicole Koller (SUI) 0:02:18
7 Maud Kaptheijns (Ned) 0:02:42
8 Évita Muzic (Fra) 0:02:51
9 Lara Krähemann (SUI) 0:03:02
10 Lisa Heckmann (GER) 0:03:05

Website: http://www.ekz-crosstour.ch/Baden/

orange

Nittany Lion Cross- September 17/18
Two days of racing held in the USA.

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=ggEPMzeoyY0 (silent)
https://www.youtube.com/watch?v=lntWA2PKj_4

Elite Men – Sept 18
1 Jeremy Durrin (USA) 1:05:51
2 Anthony Clark (USA) 0:00:02
3 Maxx Chance (USA) 0:00:04
4 Eric Thompson (USA) 0:00:05
5 Robert Marion (USA) 0:00:10
6 Jack Kisseberth (USA) 0:00:13
7 Evan Murphy (USA) 0:00:19
8 Daniel Chabanov (USA) 0:00:23
9 Alex Ryan (USA) 0:00:26
10 Spencer Petrov (USA) 0:00:46

Elite Women – Sept 18
1 Arley Kemmerer (USA) 0:42:28
2 Christel Ferrier-Bruneau (Can) 0:00:01
3 Helen Wyman (GBr) 0:00:08
4 Laura Van Gilder (USA) 0:00:15
5 Jena Greaser (USA) 0:00:15
6 Julie Wright (USA) 0:00:32
7 Stacey Barbossa (USA) 0:01:00
8 Kathleen Lysakowski (USA) 0:01:14
9 Amira Mellor (GBr) 0:01:28
10 Daniele Arman (USA) 0:01:35

Elite Men – Sept 17
1 Jeremy Durrin (USA) 1:01:30
2 Eric Thompson (USA) 0:00:17
3 Maxx Chance (USA) 0:00:18
4 Anthony Clark (USA) 0:00:39
5 Spencer Petrov (USA) 0:01:23
6 Robert Marion (USA) 0:01:23
7 Alex Ryan (USA) 0:01:25
8 Sam O’Keefe (USA) 0:01:45
9 Daniel Chabanov (USA) 0:01:58
10 Cameron Beard (USA) 0:02:09

Elite women – Sept 17
1 Christel Ferrier-Bruneau (Can) 0:44:51
2 Arley Kemmerer (USA) 0:00:05
3 Jena Greaser (USA) 0:00:24
4 Helen Wyman (GBr) 0:00:53
5 Stacey Barbossa (USA) 0:01:05
6 Daniele Arman (USA) 0:01:15
7 Kathryn Cumming (USA) 0:01:24
8 Kathleen Lysakowski (USA) 0:01:30
9 Rachel Rubino (USA) 0:01:34
10 Cassandra Maximenko (USA) 0:01:37
Plus
13 Amira Mellor (GBr) 0:02:36

Website: http://www.nittanycross.com/

orange

Trek CXC Cup Waterloo – September 17/18
At the home of Trek a weekend of racing held in the USA.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=R143D1fW4sk

Video Men
https://www.youtube.com/watch?v=w4a99oz-_vo
https://www.youtube.com/watch?v=eztYO4hngYQ
https://www.youtube.com/watch?v=1uQCcb32bF8

Video Women
https://www.youtube.com/watch?v=4VkXvkvBknY
https://www.youtube.com/watch?v=42cIWXbjYv0

Elite Men – September 18
1 Wout Van Aert (Bel) 1:07:41
2 Jim Aernouts (Bel) 0:00:13
3 Quinten Hermans (Bel) 0:00:26
4 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:37
5 Stephen Hyde (USA) 0:00:39
6 Steve Chainel (Fra) 0:00:54
7 Tom Meeusen (Bel) 0:01:11
8 Daan Soete (Bel) 0:01:42
9 Toon Aerts (Bel) 0:02:08
10 Tobin Ortenblad (USA) 0:02:13

Elite Women – September 18
1 Kaitlin Antonneau (USA) 0:46:18
2 Ellen Noble (USA) 0:00:15
3 Caroline Mani (Fra) 0:00:28
4 Ellen Van Loy (Bel) 0:00:37
5 Katherine Compton (USA) 0:01:19
6 Courtenay McFadden (USA) 0:01:41
7 Crystal Anthony (USA) 0:02:09
8 Sunny Gilbert (USA) 0:02:41
9 Elle Anderson (USA) 0:02:48
10 Hannah Finchamp (USA) 0:02:48

Elite Men – September 17
1 Steve Chainel (Fra) 1:02:11
2 Jim Aernouts (Bel) 0:00:01
3 Toon Aerts (Bel) 0:00:02
4 Corné Van Kessel (Ned) 0:00:08
5 Quinten Hermans (Bel) 0:00:30
6 Daan Soete (Bel) 0:01:16
7 Rob Peeters (Bel) 0:02:10
7 Thijs Van Amerongen (Ned) 0:02:31
9 Tobin Ortenblad (USA) 0:02:12
10 Michael Van Den Ham (Can) 0:02:16

Elite Women – September 17
1 Katherine Compton (USA) 0:47:41
2 Ellen Noble (USA) 0:00:36
3 Amanda Miller (USA) 0:01:17
4 Ellen Van Loy (Bel) 0:01:39
5 Courtenay McFadden (USA) 0:01:51
6 Crystal Anthony (USA) 0:02:18
7 Hannah Finchamp (USA) 0:02:34
8 Kaitlin Antonneau (USA) 0:02:45
9 Elle Anderson (USA) 0:03:06
10 Sunny Gilbert (USA) 0:03:43

Website: http://trekcxccup.com/

black

September 10/11

black

Brico Cross Geraardsbergen – September 11
Held in the shadow of the infamous Muur climb and the rather scary Mannequin Piss museum in Belgium.

TV Summary: http://nieuws.vtm.be/sport/206275-wout-van-aert-wint-op-de-muur
In full: https://www.youtube.com/watch?v=AfMUGBTiO4A

1 VAN AERT Wout CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINE 1h00´02.0″
2 VANTHOURENHOUT Michael MARLUX – NAPOLEON GAMES CYCLIN 1h00´06.0″ +4.0″
3 VANTORNOUT Klaas MARLUX – NAPOLEON GAMES CYCLIN 1h00´10.0″ +8.0″
4 PAUWELS Kevin MARLUX – NAPOLEON GAMES CYCLIN 1h00´10.0″ +8.0″
5 VAN KESSEL Corne TELENET FIDEA CYCLING TEAM 1h00´16.0″ +14.0″
6 SWEECK Laurens ERA – MURPROTEC 1h00´21.0″ +19.0″
7 ADAMS Jens CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINE 1h00´30.0″ +28.0″
8 VANTHOURENHOUT Dieter MARLUX – NAPOLEON GAMES CYCLIN 1h00´42.0″ +40.0″
9 TARAMARCAZ Julien ERA – MURPROTEC 1h00´42.0″ +40.0″
10 MERLIER Tim CRELAN-VASTGOEDSERVICE CONTINE 1h00´48.0″ +46.0″

Elite Women C2

TV highlights: https://www.youtube.com/watch?v=HOszzFv7cDI

1 CANT Sanne ENERTHERM-BKCP 0h45´06.0″
2 VERSCHUEREN Jolien YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TE 0h45´06.0″
3 VERDONSCHOT Laura KDL CYCLING TEAM 0h45´13.0″ +7.0″
4 VANDERBEKEN Joyce AA-DRINK-KALAS TEAM 0h45´22.0″ +16.0″
5 MICHIELS Githa LINGIER VERSLUYS BEACHBIKERS 0h45´41.0″ +35.0″
6 VERHESTRAETEN Karen INDIVIDUEEL 0h45´41.0″ +35.0″
7 SELS Loes YOUNG TELENET FIDEA CYCLING TE 0h45´41.0″ +35.0″
8 FRANCK Alicia BIKE7 RACING TEAM 0h45´45.0″ +39.0″
9 ALVARADO Ceylin Del Carmen KLEUR OP MAAT – NODRUGS 0h45´45.0″ +39.0″
10 TER BEEK Linda HET TWENTSE ROS/ZWIEP FIETSEN 0h46´29.0″ +1´23.0″

Website: http://www.brico-cross.be/wedstrijden/geraardsbergen

orange

Rochester – September 10/11
Two days of racing at Rochester, New York State, USA.

Elite Men C1 – Sept 11

Start Video: https://www.youtube.com/watch?v=LtdrYNGwZoY
Action: https://www.youtube.com/watch?v=QxAYdS60wjo
Finish Video: https://www.youtube.com/watch?v=mK2rRQlyPGY

1 Jeremy Powers 0:56:05
2 Stephen Hyde 0:00:00
3 Danny Summerhill 0:00:01
4 Dan Timmerman 0:00:01
5 Tobin Ortenblad 0:00:01
6 Curtis White 0:00:07
7 Jonathan Page 0:00:13
8 Kerry Werner 0:00:14
9 James Driscoll 0:00:21
10 Jeremy Durrin 0:00:23

Elite Women C1 – Sept 10
1 Caroline Mani 0:44:20
2 Rebecca Fahringer 0:00:17
3 Kaitlin Antonneau 0:00:26
4 Emma White 0:00:41
5 Elle Anderson 0:00:54
6 Courtenay McFadden 0:01:05
7 Christel Ferrier 0:01:12
8 Crystal Anthony 0:01:12
9 Amanda Nauman 0:01:43
10 Sofia Gomez Villafane 0:01:52

Elite Men C1 – Sept 10
1 Jeremy Powers 0:57:38
2 James Driscoll 0:00:05
3 Stephen Hyde 0:00:12
4 Tobin Ortenblad 0:00:26
5 Jrmy Martin 0:00:26
6 Yannick Eckmann 0:00:26
7 Allen Krughoff 0:00:40
8 Andrew Dillman 0:00:54
9 Jonathan Page 0:01:26
10 Spencer Petrov 0:01:35

Elite Women C1 – Sept 10
1 Kaitlin Antonneau 0:45:41
2 Emma White 0:00:21
3 Amanda Miller 0:00:25
4 Maghalie Rochette 0:00:31
5 Rebecca Fahringer 0:00:58
6 Caroline Mani 0:01:35
7 Amanda Nauman 0:01:47
8 Crystal Anthony 0:01:50
9 Cristel Ferrier 0:01:52
10 Ellen Noble 0:02:24

Website: https://rochestercyclocross.com/

black

August 31/September 3

black

Qiansen Trophy – August 31/September 3
Two days of racing at Fengtai Station, China.

Good rides by Eastern region Grant Martin, James Madgwick and Joanne Newstead.

Elite Men C1 – Sept 3
1 Marcel Wildhaber (SUI) 1:01:20
2 Chris Jongewaard (Aus) 0:00:23
3 Jens Adams (Bel) 0:00:50
4 Michael Wildhaber (SUI) 0:01:11
5 Richard Jansen (Ned) 0:01:15
6 Kohei Maeda (Jpn) 0:01:15
7 Thijs Al (Ned) 0:01:42
8 Rob Peeters (Bel) 0:01:56
9 Eric Thompson (USA) 0:02:01
10 Sam O’Keefe (USA) 0:03:02
Plus
20 Grant Martin (GBr) 0:04:36
29 James Madgwick (GBr)

Elite Women C1 – Sept 3
1 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) 0:41:38
2 Emily Kachorek (USA) 0:00:18
3 Bianca Van Den Hoek (Ned) 0:00:23
4 Naomi Williams (Aus) 0:00:30
5 Ashley Barson (Can) 0:00:46
6 Rebecca Locke (Aus) 0:00:49
7 Reza Hormes (Ned) 0:01:20
8 Waka Takeda (Jpn) 0:01:31
9 Kathryn Cumming (USA) 0:01:36
10 Lelde Ardave (Lat) 0:01:58
Plus
25 Joanne Newstead (GBr)

Elite Men C1 – Aug 31
1 Rob Peeters (Bel) 0:57:24
2 Jens Adams (Bel) 0:00:22
3 Chris Jongewaard (Aus) 0:00:22
4 Thijs Al (Ned) 0:01:01
5 Marcel Wildhaber (SUI) 0:01:15
6 Marco Bianco (Ita) 0:02:02
7 Michael Wildhaber (SUI) 0:02:11
8 Kenneth Hansen (Den) 0:02:31
9 Eric Thompson (USA) 0:02:31
10 Steve Fisher (USA) 0:02:33
Plus
28 Grant Martin (GBr) 0:07:02
31 James Madgwick (GBr)
47 Sean Dunlea (GBr)

Elite Women C1 – Aug 31
1 Emily Kachorek (USA) 0:41:13
2 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) 0:00:03
3 Bianca Van Den Hoek (Ned) 0:00:39
4 Kathryn Cumming (USA) 0:01:03
5 Naomi Williams (Aus) 0:01:12
6 Asa Maria Erlandsson (Swe) 0:01:37
7 Waka Takeda (Jpn) 0:01:50
8 Reza Hormes (Ned) 0:02:08
9 Melissa Anset (Aus) 0:02:08
10 Rebecca Locke (Aus) 0:02:09
Plus
27 Joanne Newstead (GBr) 0:10:24

Website: https://www.facebook.com/chinacyclocross/

orange

belgiancrossk